30 هزار زندانی تحت نظارت الکترونیکی قرار خواهند گرفت

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۵


30 هزار زندانی تحت نظارت الکترونیکی قرار خواهند گرفت

رییس سازمان زندانها:

30 هزار زندانی تحت نظارت الکترونیکی قرار خواهند گرفت

رییس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور بابیان اینکه 30 هزار زندانی تحت نظارت الکترونیکی قرار خواهند گرفت، گفت: در حال حاضر سه برابر ظرفیت زندانها جمعیت کیفری داریم، اما توانسته‌ایم، روند افزایشی را متوقف کنیم و روندی که بر اساس آمار سالی 10 درصد به تعداد جمعیت زندانها افزوده می‌شد را متوقف کنیم.

دکتر اصغر جهانگیر اظهار کرد: زندان جای افراد شرور و ناامن ‌کنندگان جامعه است، ورود افراد جرایم غیر عمد، مهریه و نفقه و افرادی که تحت ‌تأثیر این مسائل پایشان به زندان بازشده، وضعیت ساماندهی زندانها را با مشکل مواجه کرده است و به همین دلیل ما سیاست جدیدی را آغاز کرده‌ایم که سیاست رضایت گرفتن است، چراکه از طریق صلح و سازش می‌توان تعداد زندانیان را دراین زمینه کاهش داد.

وی افزود: حبس خانگی یکی از مجازات جایگزینی است که تمهیدات آن در حال بررسی بوده و پیش‌بینی کرده‌ایم که با نظارت الکترونیکی بتوانیم از ورود بیش‌ازاندازه زندانیان به زندان جلوگیری کنیم.

رییس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی در خصوص نظارت الکترونیک، ادامه داد: این نظارت توسط دستبندهای الکترونیکی انجام می‌شود، در مرحله آزمایش، دو شهر تهران و اصفهان مورداستفاده قرار گرفت، نقایص آن مشخص شد و مقرر شد که سیستمی بومی با استفاده از دانش ‌بومی جایگزین سیستمهای وارداتی شده و مجدداً آزمایشی سیستمهای بومی مورداستفاده قرار گیرد.

جهانگیر ادامه داد: در ابتدای راه قرار شد، 300 نفر توسط دستبندهای الکترونیکی، نظارت الکترونیک شوند و با عملیاتی شدن این موضوع و گرفتن پاسخهای مناسب، نظارت الکترونیکی توسعه خواهد یافت و بر اساس پیش‌بینیها، از 14 تا 30 هزار نفر تحت نظارت الکترونیکی قرار خواهند گرفت.

وی اظهار کرد: در حال حاضر نیز 215 هزار نفر زندانی طبق آخرین آمار و اطلاعات در زندانهای کشور داریم.

پیش‌ازاین رییس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در رابطه با افراد مشمول قانون حبس الکترونیکی مطرح کرده بود که دستبند الکترونیکی برای زندانیانی که توسط سازمان زندانها در مرخصی یا اعزام به کار هستند، استفاده و در مواردی نیز درصورتی‌که رأی توسط قاضی صادرکننده حکم، برای مجرم به‌جای زندان از دستبند یا پابند الکترونیکی باشد، استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس این طرح تعدادی از زندانیان، بنا به تشخیص قوه قضاییه می‌توانند دوران محکومیت خود را در خانه‌های خود بگذرانند و فرزندان این محکومان از حضور والدین کنار خود برخوردار خواهند شد.

منبع: روزنامه حمایت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *