احتمال صدور اولین حکم اعدام برای متهمان پرونده قاچاق کالا

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۵


احتمال صدور اولین حکم اعدام برای متهمان پرونده قاچاق کالا

احتمال صدور اولین حکم اعدام برای متهمان پرونده قاچاق کالا

 

رسیدگی به پرونده بزرگ‌ترین قاچاق کالای پس از انقلاب به دلیل «سازمان‌یافته» بودن به دادسرای بندرعباس محول شده است؛ محسنی‌اژه‌ای نیز گفته اگر قاچاق انجام‌شده تشکیلاتی و سازمان‌یافته باشد می‌توان برخی قاچاقچیان را تحت عنوان «مفسد فی‌الارض» محاکمه کرد.

به گزارش دنیای حقوق سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان روز 29 تیر از کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق کالا پس از انقلاب خبر داد و گفت: این محموله کالای قاچاق در قالب 210 کانتینر به ارزش بیش از 190 میلیارد تومان کشف و ضبط شد.

به گفته ملکی تعدادی شرکت صوری با شگردهای مختلف اقدام به جعل اسناد و قاچاق محموله‌های کلان کالا به کشور کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان هرمزگان گفت بعد از کشف و توقیف 11 کانتینر محموله قاچاق ظروف و لوازم‌خانگی، ادامه تحقیقات اطلاعاتی منجر به شناسایی 210 کانتینر اجناس قاچاق شامل اسباب‌بازی، ظروف شیشه‌ای، لوازم خودرو و لوازم‌خانگی به ارزش بیش از 190 میلیارد تومان شد.

با هماهنگی مراجع قضایی 17 قاچاقچی مرتبط با این پرونده که برخی از آنها در حال خروج و فرار از کشور بودند دستگیر شدند. همچنین 23 فرد مرتبط با این پرونده که در دستگاههای مختلف حضور دارند نیز شناسایی شدند که به مراجع قضایی احضار شده‌اند.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، درباره اینکه رسیدگی به این پرونده در اختیار تعزیرات قرارگرفته یا مرجع قضایی؟ گفت: با توجه به اینکه شیوه قاچاق کالا دراین پرونده «سازمان‌یافته» تشخیص داده‌شده است، رسیدگی به پرونده به دادستانی بندرعباس سپرده‌شده است. با توجه به اینکه طبق قانون مجازات انفصال و حبس هم در انتظار این متهمان است، تعزیرات وارد رسیدگی نشده است.

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای نیز روز گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مبنی براین که آیا می‌شود قاچاقچیان را تحت عنوان اتهام «افساد فی‌الارض» محاکمه کرد یا خیر، گفت: برخی قوانین مربوط به قاچاق اعم از کالا و ارز حتماً نیازی به بازنگری دارد؛ اما معتقدیم اگر یک مجری قاطع وجود داشته باشد و از ظرفیتهای قانون موجود به‌طور کامل استفاده کند دست ما زیاد بسته نیست.

وی گفت: در قوانین مختلف ازجمله قانون تشدید مجازات ارتشا، اختلاس و کلاه‌برداری و قانون اخلال در نظام اقتصادی، اگر قاچاق انجام‌شده تشکیلاتی و سازمان‌یافته باشد می‌توان برخی قاچاقچیان را تحت مفسد فی‌الارض محاکمه کرد.

محسنی‌اژه‌ای نیز این پرونده را پرونده‌ای بسیار سنگین و سازمان‌یافته‌ دانست که قاچاقچیان و مأموران گمرک در آن دخالت داشتند.

این در حالی است که سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان، از فردی به نام «م.ف» که از بازاریان بزرگ تهران است، به‌عنوان بزرگ‌ترین مهره‌ این پرونده قاچاق یادکرد که تاکنون جدای از ارزش 190 میلیارد تومانی کالای قاچاق کشف‌شده، میلیاردها تومان اموال منقول و غیرمنقول این باند نیز کشف‌شده است.

با توجه به «سازمان‌یافته» بودن این پرونده قاچاق، باید منتظر ماند و دید آیا دادگاه برای اولین بار کیفرخواستی تحت عنوان فساد فی‌الارض برای قاچاقچیان کالا هم در نظر می‌گیرد؟


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *