20 سال حبس برای رئیس جمهور سابق مصر

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲ آبان ۱۳۹۵


20 سال حبس برای رئیس جمهور سابق مصر

20 سال حبس برای رئیس جمهور سابق مصر

با تأیید دادگاه استیناف مصر

%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%ad%d8%a8%d8%b3-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82-%d9%85%d8%b5%d8%b1

دادگاه استیناف مصر حکم مجازات 20 سال زندان برای محمد مرسی، رئیسجمهور سابق این کشور را تأیید کرده است.

به نقل از پرس تی وی، دادگاه استیناف مصر شنبه (1 آبان) حکم مجازات 20 سال زندان برای محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق این کشور را تأیید کرده است. این نخستین حکم نهایی علیه مرسی است که به اتهام قتل معترضان در تظاهرات‌ سال 2012 صادرشده است. این دادگاه همچنین حکم حبس ابد محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین و چند تن دیگر از اعضای این گروه را لغو کرد. قرار است این نفرات در دادگاه دیگری دوباره محاکمه شوند. حکم مرسی مربوط به پرونده خشونتهایی است که پس از عزل او در 1 تیر 1392 در قاهره رخ داد. گفتنی است مرسی به اعدام نیز محکوم‌شده ولی این حکم هنوز به تأیید نهایی نرسیده است. مصر از زمان برکناری مُرسی، اولین رئیس‌جمهور منتخب این کشور در کودتای نظامی تحت فرمان عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور فعلی و فرمانده نیروهای مسلح وقت در تابستان 1392، صحنه ناآرامی و خشونت بوده است.

از زمان برکناری مرسی هزاران معترض ضد دولتی عمدتاً از هواداران گروه اخوان المسلمین زندانی‌شده‌اند. همچنین صدها نفر از هواداران مرسی نیز به اعدام یا حبسهای طولانی‌مدت محکوم‌شده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مأمور عالی‌رتبه ارتش مصر شنبه (1 آبان) در مقابل منزلش در حومه قاهره، پایتخت مصر، به ضرب گلوله کشته شد. سرتیپ عادل رگایی که فرماندهی یک لشگر زرهی مستقر در صحرای سینا را به عهده داشت، هنگام خروج از خانه و پیش از سوارشدن به خودرو هدف رگبار گلوله قرار گرفت و کشته شد. حمله به مأموران عالی‌رتبه ارتش در مصر رویدادی نادر است.

گروهی موسوم به لواء الثوره در پیامی توییتری مسؤولیت این حمله را به عهده گرفت. این گروه پیش‌تر نیز مسؤولیت حمله به یک ایست بازرسی پلیس را به عهده گرفته و تصاویر این حمله را در اینترنت منتشر کرده بود.

منبع: تسنیم

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *