100/000/000/000/000 تومان معوقات بانکی در سال جاری

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۵


100/000/000/000/000 تومان معوقات بانکی در سال جاری

از سخنان سخنگوی قوه قضاییه

100/000/000/000/000 تومان معوقات بانکی در سال جاری

تاکنون ایشان [رئیس جمهور سابق] در دادگاه حاضر نشده است

هنوز دو تن از وزرای دولت یازدهم لیست کامل اموالشان را ارائه نکردهاند

حجتالاسلاموالمسلمین محسنیاژهای در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه تاکنون به چه تعدادی از پروندههای توهین به مقامات دولتی رسیدگی شده است؟ گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری بهطور متناوب شکایت کرده است. در برخی از موارد قوه قضاییه بهعنوان مدعیالعموم واردشده و به برخی از این پروندهها رسیدگی کرده و برخی در حال رسیدگی است. عددی بهطور مشخص در رابطه با تعداد این پروندهها وجود ندارد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه سازمان بازرسی درباره فیشهای حقوقی تاکنون دو لیست به قوه قضاییه داده، اگر دولت به قوه قضاییه فهرستی ندهد، قوه قضاییه دراین خصوص ورود پیدا می‌کند؟ پاسخ داد: قوه قضاییه بیش از دو لیست دارد، این فهرستها هم در مقام راستی آزمایی و هم در رابطه با مبانی حقوقی باید بررسی شوند. ممکن است دراین فهرستها فیش حقوقی کل کارمندان دولت فرستاده‌شده باشد.معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا تسهیلاتی که به تعاونیهای مسکن در ادارات دولتی و عموم غیردولتی داده می‌شود بر اساس قانون است یا خیر؟ پاسخ داد: بعضی قسمتها تا حدودی کمکهایی را می‌توانند در چارچوب قانون انجام دهند. پرونده‌های مختلف تعاونی را داشته‌ایم که پرونده‌های سنگینی است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه همیشه تأکید براین داشته‌اید که برای ارائه وامهای کلان به سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران بانکها وثیقه لازم را اخذ کنند؛ به چه میزان بانکها از این پیشنهاد قوه قضاییه استقبال کردند و آیا معوقات بانکی متوقف‌شده است یا خیر؟ گفت: به‌صورت کامل متوقف نشده و ما بازهم معوقه داریم که تعدادی از آن برای قبل است. سال 85 معوقات بانکی ما 40 هزارتا بوده، سال 95 علاوه بر فشارها و پیگیریهای قوه قضاییه حدوداً 100 هزار میلیارد تومان است.

این موضوع نشانگر این است که این روند ادامه دارد. بر اساس گزارشی که می‌دادند نمی‌دانم درست است یا خیر، کلاً متوقف نشده اما کند شده است. خبرنگاری از محسنی‌اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده احمدی‌نژاد پرسید و خطاب به اژه‌ای گفت:‌ سخنگوی کمیسیون اصل نود نیز معتقد است که پرونده وقتی به قوه قضاییه ارجاع می‌شود نتیجه باید تا یک ماه اعلام شود و زمانی که تخلفی انجام‌شده باشد برای کمیسیون محرز می‌شود و وکیل آقای احمدی‌نژاد هم گفته تاکنون وی به دادگاه احضار نشده است آیا این موضوع صحت دارد؟ مبادا گوشه‌ای از بگم‌بگم‌های ایشان در قوه باشد که پرونده‌اش رسیدگی نمی‌شود که اژه‌ای پاسخ داد: درباره خودم می‌گویم از امروز تا آینده هر که هرچه می‌خواهد بگوید بگوید، معمولاً افرادی که بگم‌بگم می‌کنند مطلب به‌دردبخوری ندارند، مسائل مربوط به مجلس دو گونه است؛ یکی مسائل و گزارشهایی است که انجام می‌شود و در مجلس قرائت و تصویب می‌گردد یا اینکه کمیسیون اصل نود خودش پرونده را برای دستگاه قضایی ارسال می‌کند که این دو متفاوت است.

وی افزود: هم‌چنین باید گفت بعضی موارد تخلف است اگر تخلف باشد دستگاه قضایی به تخلف رسیدگی نمی‌کند به جرم رسیدگی می‌کند؛ اما در رابطه با رئیس‌جمهور سابق تخلف او از قانون در دیوان عالی کشور بررسی می‌شود و اگر احراز شود او تخلف کرده می‌تواند رأی به عدم صلاحیت او بدهد. اگر جرمی انجام داده باشد به دادسرا نمی‌رود و مستقیماً به دادگاه می‌رود در بعضی موارد شکایتهای او دارای شاکی خصوصی بوده. یک مواردی از کمیسیون اصل نود آمده و دو مورد هم از خود مجلس آمده؛ شکایات خصوصی او به‌غیراز دو مورد به نظر من دارای مرتبه پایینی بود. تاکنون ایشان در دادگاه حاضر نشده است، در همان موارد اول مربوط به شکایات شخصی هم بود که در آنجا شاکی رضایت داد و موضوع منتفی شد، احضاریه فرستاده شد، ایشان حاضر نشد، ولی آن زمان دیگر نیازی به حضور وی نبود. اینها در شعبه مربوطه در حال رسیدگی است و هنوز منتج به نتیجه نهایی نشده است.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *