۶۶ درصد زنان در زندگی مشترک دچار خشونت می‌شوند

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۷ مهر ۱۳۹۵


۶۶ درصد زنان در زندگی مشترک دچار خشونت می‌شوند

مسؤول کلینیکهای حقوقی دانشگاه شهید بهشتی

۶۶ درصد زنان در زندگی مشترک دچار خشونت می‌شوند

991742258

مهرشاد شبابی در جلسه هماهنگی مراسم افتتاحیه شعب «کلینیک حقوقی زنان و خانواده» با اشاره به تأثیرپذیری جامعه از کانون خانواده گفت: خانواده به‌عنوان اولین کانونی که فرد در آن قرار می‌گیرد دارای اهمیت بسیاری است. اولین تأثیرات محیطی که فرد دریافت می‌کند از محیط خانواده است و حتی تأثیرپذیری فرد از سایر محیطها می‌تواند نشأت گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه‌گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است و در تعیین سبک و خط‌مشی زندگی آینده، اخلاق، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش بزرگی بر عهده دارد.
سلامت یک جامعه به‌سلامت خانواده‌های آن بستگی دارد
وی با اشاره به آسیبهای تهدیدکننده کانون خانواده ادامه داد: امروزه انواع مختلف خشونتهای خانگی، اعتیاد، طلاق و جدایی عاطفی و… ازجمله آسیبهایی است که سلامت خانواده‌ها را به مخاطره می‌اندازد و ازلحاظ تأثیری که روی اعضاء خود دارد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حقیقت افراد، پیوند میان خانواده و اجتماع هستند. افراد پرورش‌یافته در خانواده وارد اجتماع می‌شوند و ویژگیهای سالم یا ناسالم خود را که در خانواده دریافت کرده وارد اجتماع می‌کنند و از این لحاظ سلامت یک جامعه به‌سلامت خانواده‌های آن وابسته است.
ضرورت مشاوره با وکیل و مشاور حقوقی مغفول مانده است
شبابی با اشاره به اهمیت مشاوره‌های حقوقی در حوزه خانواده افزود: اهمیت مشاوره حقوقی برای خانواده به‌اندازه‌ای است که در کشورهای پیشرفته داشتن وکیل خانوادگی یک ضرورت حیاتی به شمار می‌رود متأسفانه در کشور ما هنوز ضرورت مشاوره با وکیل و مشاور حقوقی به‌اندازه کافی درک نشده و مراجعه افراد به وکیل معمولاً پس از ایجاد مشکل و دردسر و یا حتی در مرحله دادگاه تجدیدنظر است و این در حالی است که گاهی اوقات یک مشاوره کوتاه‌مدت می‌تواند از دادخواستها و دادرسیهای بلندمدت جلوگیری کند. وی اضافه کرد: باید بپذیریم شرایط کنونی اجتماع و جامعه‌ در حال گذار امروز ایران، شکل نهاد خانواده و پایداری روابط در آن را تحت‌الشعاع قرار داده است. امروز به دلایل مختلف دو طرف، کمتر از گذشته مایل به حفظ رابطه‌ ازدواج هستند و آمار طلاق (۱۶۳۷۵۶ در کل کشور در سال ۱۳۹۴) این را به‌خوبی بازتاب می‌دهد، از سویی مشکلات خانوادگی که در اثر مسائل اجتماعی و اقتصادی در خانواده‌ها رخ‌داده‌اند سبب بروز مسائلی نظیر خشونت خانوادگی می‌شود؛ که طی آمارهای به‌دست‌آمده در سال ۹۴ شاهد رشد ۸ درصدی آن هستیم از سویی شایان‌ذکر است که ۶۶ درصد زنان در طول دوران تأهل خود دچار خشونت می‌شوند. این کارشناس حقوقی و مسائل خانواده در ادامه با اشاره به آمارهای فراوانی آسیبهای اجتماعی گریبان گیر خانواده گفت: متأسفانه خشونت کلامی و روانی بیشترین درصد را به خود اختصاص داده است. بررسیها و تحقیقات آسیب شناسان مسائل اجتماعی نیز نشان می‌دهد که از هر ۲۰ زن در کشورمان یک نفر دچار آزار و اذیت فیزیکی همسرش قرار می‌گیرد که این موضوع گاه یا توسط خودزنان پنهان می‌شود و یا در صورت اعتراض و شکایت راه به‌جایی نمی‌برد به‌طوری‌که مطرح است، در ایران کمتر از ۳۵ درصد از خشونتهای خانگی به پلیس و یا اورژانس اجتماعی گزارش می‌شود و گاهی اصلاً این تصور وجود ندارد که این رفتار درستی نیست و نباید آن را تحمل کرد.
وی گفت: زنانی که مهارتهای کلامی بالاتری دارند کمتر مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند و ۸۹ درصد مردانی که همسران خود را مورد آزار جسمی قرار می‌دهند فاقد تحصیلات دانشگاهی و عالی هستند
شبابی با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در خصوص خشونتهای خانگی گفت: در تحقیقی که انجام‌شده است مشخص شد که از ۱۸۰ موردی که زنان علیه خشونتهای خانگی شکایت کرده بودند، ۱۲۸ مورد آنها حاضر نشدند پیگرد قانونی صورت گیرد. نکته مهم دیگر آن است که زنان ۴۵ تا ۴۹ ساله بیشتر مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند وزنانی که مهارتهای کلامی بالاتر دارند کمتر مورد خشونت قرار می‌گیرند. از سویی بررسیها نشان می‌دهد ٪۸۹ از مردانی که همسران خود را مورد آزار جسمی قرار می‌دهند فاقد تحصیلات دانشگاهی و عالی هستند.
خشونت خانگی در ایران کمتر از کشورهای اروپایی و آمریکا است
وی افزود: موضوع خشونت خانگی صرفاً مختص به ایران نیست و در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی شاهد آمار بالاتری نسبت به ایران هستیم بنا بر گزارش منتشرشده در شورای وزرای اروپا یک زن از هر پنج زن و در مواردی یک زن از هر چهار زن تجربه تحمل خشونت فیزیکی را در اروپا داشته‌اند و هرساله نزدیک ۳۵۰۰ قتل زن در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در اثر خشونت خانگی به وقوع می‌پیوندد که در گزارشی که در پنجاه و هفتمین نشست کمسیون سالانه سازمان ملل در مورد جایگاه زنان در نیویورک قرائت شد آمار بالایی را دراین خصوص اعلام نمود بخصوص خشونتهایی که منجر به قتل می‌شود هرچند که مکانیسم برخورد با خشونت گر و طرف مقابلش در کشورهای غربی متفاوت است. با توجه به تأکیدات دینی و فرهنگ مذهبی‌مان ما نباید شاهد این حد از میزان خشونت در ایران باشیم و البته نفس خشونت قبیح است چه مرد علیه زن و چه خشونت زنان علیه مردان یا والدین نسبت به فرزندان و می‌بایست قوانینی که جنبه پیشگیرانه داشته باشد و همچنین سازوکارهای تأدیبی برای خشونت گر و حمایتی برای فرد خشونت دیده در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: در بسیاری از مشکلات خانوادگی به نظر می‌رسد افراد بیشتر نیازمند گوش شنوایی برای گفتن مشکلاتشان هستند و بسیاری از مواردی که ارزش تعیین‌کننده در ارائه مشاوره حقوقی دارند را بیان نمی‌کنند؛ بنابراین با توجه به اینکه یکی از راهکارها برای حفظ و بقای خانواده می‌تواند از طریق مشاور حقوقی صورت گیرد که علاوه بر اطلاعات حقوقی و تجربه و صبوری لازم در برخورد با مراجع، دارای آگاهی و دانش مختصری در حوزه‌های دیگر برای تشخیص مشکل نیز است تا در صورت لزوم بتواند آگاهی مختصری به مراجعه‌کننده برای حل معضل موجود از طریق حقوقی و غیرحقوقی ارائه نماید و سبب پیشگیری از بسیاری مشکلات خانوادگی ازجمله طلاق، خشونت خانگی و … شوند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به اهمیت وجود کلینیکهای حقوقی زنان و خانواده در پیشگیری از بحرانهای اجتماعی و خانواده گفت: طبق پژوهشهای صورت گرفته اطلاعات حقوقی و فرهنگ حقوقی که شایسته و بایسته است تا آحاد جامعه از آن بهره‌مند شوند، به میزان کافی در اختیار مردم نیست و این ضعف اطلاعات و آگاهی حقوقی خیلی اوقات منجر به مشکلاتی در لایه‌های مختلف اجتماع بخصوص مسائل خانواده شده است.
افتتاح مجموعه کلینیک حقوقی زنان و خانواده
شبابی از افتتاح مجموعه کلینیک حقوقی زنان و خانواده در منطقه جوادیه خبر داد و افزود: ناآگاهی نسبت به حقوق و تکالیفی که تک‌تک اعضای خانواده‌دارند و مسائلی از این قبیل ما را بر آن داشت که خدمات مشاوره‌ای حقوقی را برای افراد جامعه به‌صورت غیرحضوری و رایگان و یا حضوری با حداقل تعرفه در اختیار قرار دهیم و هدف نهایی ما آن است که به‌واسطه این اطلاعات و راهنماییهای به هنگام بتوانیم کاهش بار حقوقی در دعاوی خانوادگی را داشته باشیم و درنهایت موجب استحکام و تقویت بنیه خانواده و ارتقاء حقوق شهروندی شویم. وی ادامه داد: کلینیک حقوقی کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی یک‌نهاد مردمی دانشگاهی است که برای ارتقاء حقوق بشر، بسط و توسعه عدالت و به‌خصوص عدالت فراگیر و همه‌گیر برای اقشار آسیب‌پذیر و به‌خصوص خانواده‌ها وزنان جامعه تأسیس‌شده است. شبابی گفت: با توجه به اهمیت تشکیل کلینیکهای حقوقی خانواده در سرتاسر کشور، کلینیکهای حقوقی کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی مبادرت به ایجاد شعب مختلف با توجه به نیاز منطقه‌ای نموده است که پس از افتتاح و فعالیت شعبه اسلامشهر روز یکشنبه چهارم مهرماه شعبه جوادیه را افتتاح می‌نماید که البته به‌زودی گشایش شعب استانی هم إن‌شاالله محقق می‌شود. وی همچنین با اشاره به فراهم نمودن هر چه بیشتر امکان ارتباط با مجموعه کلینیکهای حقوقی زنان و خانواده برای هم‌میهنان عزیزمان به آدرس سایت کلینیک www.lcff.ir وwww.chrpd.ir و شماره‌های تماس ۲۲۴۳۱۵۷۱-۳ شعبه مرکزی مستقر در دانشگاه شهید بهشتی و ۵۶۱۱۵۲۰۵ شعبه اسلامشهر اشاره کرد. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *