۵ تا ۱۰ هزار تومان مجازات سیگار کشیدن در اماکن عمومی

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵


۵ تا ۱۰ هزار تومان مجازات سیگار کشیدن در اماکن عمومی

5 تا 10 هزار تومان مجازات سیگار کشیدن در اماکن عمومی

251648392

بر اساس ماده دو آیین‌نامه اماکن عمومی مصوب 23 خرداد سال 63، هتلها، مسافرخانه‌ها، رستورانها، پانسیونها و مهدکودکها، سلف سرویسها، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه‌فروشیها، چلوکبابی، چلوخورشتی‌ و طباخیها، بوفه سینما و تئاتر، کافه‌تریاها، کافه قنادیها، آرایشگاهها، آموزشگاههای رانندگی، فروشگاههای جراید و نشریات داخلی، مؤسسات بارکش شهری، تعمیرگاههای دوچرخه و موتورسیکلت، عکاسیها، فروشگاههای جراید و نشریات خارجی، سینماها و تماشاخانه‌ها، فروشگاههای اتومبیل، مؤسسات تبلیغاتی و تولیدکننده فیلمهای تبلیغاتی، تعمیرگاهها، اتوسرویسها و‌ پارکینگها، مؤسسات توریستی و کرایه دهی اتومبیل، بنگاههای مسافربری، کتابفروشیها، بنگاههای معاملاتی، کارگاههای اوراق اتومبیل، کارگاههای تعویض روغن، پنچرگیری و لاستیک‌فروشی اتومبیل، مؤسسات تاکسی‌بار، کلیشه و گراور سازیها، فروشگاههای لوازم‌یدکی اتومبیل، کارگاههای نقاشی اتومبیل، چاپخانه‌ها، سمساری و امانت‌فروشیها، مؤسسات باربری، استودیوها، طلا و‌ جواهرفروشیها، مؤسسات نشر و طبع و آموزشگاههای خیاطی، ماشین‌نویسی و آرایشگری جزو اماکن عمومی هستند.

و طبق تبصره یک ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، سیگار کشیدن در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی، پنج تا ۱۰ هزار تومان جزای نقدی دارد.

در ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب 15 شهریور سال 85، استعمال دخانیات در نهادهای موضوع ماده 18 قانون رسیدگی به تخلفات اداری ممنوع و مرتکب چنان‌چه از کارکنان نهادهای مذکور باشد، به‌حکم هیأت رسیدگی به تخلفات اداری به یکی از تنبیهات مقرر دربندهای الف‌ و ب‌ ماده 9 قانون رسیدگی به تخلفات اداری و در صورت تکرار در مرتبه سوم به تنبیه مقرر دربند (ج‌) ماده مذکور محکوم می‌شود. سایر مرتکبین نیز به جزای نقدی از 70 هزار تا 100 هزار ریال محکوم می‌شوند.

در تبصره یک این ماده تصریح‌شده است که مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی موجب حکم به جزای نقدی از 50 هزار تا 100 هزار ریال است. هم‌چنین در تبصره دوم این ماده تأکید شده است که هیأت دولت می‌تواند حداقل و حداکثر جزای نقدی مقرر در این قانون را هر سه سال یک‌بار بر اساس نرخ رسمی تورم تعدیل کند.

ماده 12 همین قانون تصریح دارد که فروش یا عرضه سیگار به افراد زیر 18 سال یا به‌واسطه این افراد، علاوه بر ضبط فرآورده‌های دخانی کشف‌شده نزد متخلف‌، وی به جزای نقدی از 100 هزار ریال تا 500 هزار ریال محکوم می‌شود و تکرار یا تعدد تخلف‌، مستوجب جزای 10 میلیون ریالی است.

نکات جالب‌توجه این‌که به‌رغم اجازه قانون‌گذار به دولت مبنی بر تعدیل حداقل و حداکثر جزای نقدی مقرر در قانون مبارزه با دخانیات که 10 سال پیش تصویب‌شده، جریمه استعمال دخانیات در اماکن عمومی هیچ تغییری نکرده است و گویی اصلاً دولتها اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند؛ حتی به‌عنوان یک منبع درآمد!

دیگر این‌که به‌رغم تأکید قانون و قانون‌گذار مبنی بر جریمه نقدی افرادی که در اماکن عمومی سیگار می‌کِشند تاکنون موردی مبنی بر برخورد و اجرایی شدن این موضوع دیده نشده است؛ یا مردم ما رعایت می‌کنند و در اماکن عمومی سیگار نمی‌کشند یا اخبار این نوع برخورد‌ها منتشر نمی‌شود. البته یک فرض دیگر هم وجود دارد و آن‌هم این است که افراد در اماکن عمومی سیگار می‌کشند و کسی هم مجازات نمی‌کند؟

موضوع دیگر، بحث عرضه سیگار به افراد زیر 18 سال است که در این مورد نیز تاکنون ندیده و نشنیده‌ایم فروشنده‌ای را به خاطر فروش سیگار به افراد زیر 18 سال جریمه یا مجازات کرده باشند. در این مورد نیز با اصلاً افراد زیر 18 سال سیگار نمی‌خرند یا سیگاری به آنها فروخته نمی‌شود. فرض سوم هم این است که سیگار به افراد زیر 18 سال فروخته می‌شود اما باز هم قانون ضمانت اجرایی ندارد و برخوردی صورت نمی‌گیرد.

از همه جالب‌تر این‌که آیین‌نامه ممنوعیت استعمال و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی که حدود 10 سال پیش به تصویب رسیده، امسال به‌طور کامل اجرایی می‌شود؛ یعنی از فردا به‌منظور حقوق شهروندی و تأمین سلامت آنها، هر فردی در هر جایی نمی‌تواند به‌راحتی سیگار مصرف کند. استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع می‌شود و این شامل کارخانجات، بیمارستانها، درمانگاهها، مطب پزشکان، سالنهای نمایش، سینماها، سالن هتلها، مهمانسراها و میهمان‌پذیرها، رستورانها، موزه‌ها، پایانه‌های مسافربری، فروشگاههای بزرگ، اماکن فرهنگی و فرهنگسراها، کتابخانه‌های عمومی، ورزشگاهها، مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی، اماکن متبرکه و مقدسه، مساجد، مصلاها، وسایل نقلیه عمومی، مؤسسات و سازمانهای دولتی و عمومی، بانکها، شرکتهای دولتی و شهرداریها می‌شود. منبع: خبرگزاری تسنیم

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *