گلایه‌های متعدد از پایان زودهنگام بسته‌های اینترنتی و توضیح مسؤولان

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
جمعه - ۳۰ مهر ۱۳۹۵


گلایه‌های متعدد از پایان زودهنگام بسته‌های اینترنتی و توضیح مسؤولان

گلایههای متعدد از پایان زودهنگام بستههای اینترنتی و توضیح مسؤولان

 

در میان مشترکان بستههای اینترنتی موبایل افراد مختلف از پایان زودهنگام بستههای خود گلهمندند، موضوعی که طی سالهای گذشته نیز به کرات تکرار شده و حال با ارتقاء شبکه اپراتورها بیشتر به نظر میرسند.

 اکنون با اجرای طرح ترابرد پذیری شماره‌های تلفن همراه برای مشترکان امکانی ایجادشده تا با حفظ شماره خود بتوانند اپراتور ارائه‌دهنده خدماتشان را تغییر دهند. دراین میان افراد مختلفی به دلیل وضعیت ارائه خدمات دیتای اپراتورها تصمیم به جابجایی گرفته و این‌گونه اعلام می‌کنند که پایان زودهنگام بسته‌های اینترنتی آنها را کلافه کرده است.

البته این مشکل تقریباً در میان مشترکان تمام اپراتورها به چشم می‌خورد و معمولاً مسؤولان اپراتورها ارتقاء شبکه و افزایش سرعت اینترنت و بی‌اطلاعی مشترکان را دلیل این موضوع اعلام می‌کنند اما در مقابل مشترکان مختلفی هستند که براین نکته تاکید دارند که نهایت استفاده آنها از اینترنت موبایل به چک کردن پیامها در نرم‌افزارهایی مانند تلگرام محدود می‌شود و بااین‌حال در طول ماه حداقل دو بار نیاز به فعال‌سازی بسته‌های یک‌ماهه اینترنت دارند درحالی‌که درگذشته‌ای نه‌چندان دور حتی با استفاده‌ای به‌مراتب بیشتر فعال‌سازی یک بسته کفاف استفاده آنها را می‌داده است. دراین میان اگرچه وزارت ارتباطات سامانه 195 را برای رسیدگی به شکایات مردمی در نظر گرفته اما تاکنون آماری رسمی در خصوص میزان شکایتهای مردمی دراین زمینه منتشرنشده است.

پیگیری این موضوع پیش‌ازاین نیز بارها از سوی رسانه‌ها صورت گرفته و موضوع از سوی مسؤولان مختلف پیگیری شده و هر بار گویای این نکته بوده که احتمالاً دلایلی مانند کم‌اطلاع بودن مشترکان از مواردی چون به‌روزرسانی خودکار برخی برنامه‌ها یا باز کردن پَروَنجاهای ویدئویی که حجم به نسبت بالاتری را مورداستفاده قرار می‌دهند دلیل این مشکل است، هرچند که دراین خصوص کاربران متعددی نظر متفاوت دارند.

اما از همان ابتدای زمان ارائه خدمات 3G توسط اپراتورهای غالب به دنبال گلایه‌های مردمی این سؤال مطرح شد که آیا این احتمال وجود ندارد که اپراتورها در محاسبه حجم مصرفی دچار اشتباه شده باشند؟

در آن دوره وزیر ارتباطات با رد این احتمال به جدیت از اپراتورها دفاع کرده و خاطرنشان کرده بود که درآمدهای اپراتورهای تلفن همراه به‌گونه‌ای است که آنها هیچ احتیاجی به انجام چنین اموری نداشته و درآمدشان به‌مراتب بیش از آن است که بخواهند برای چند هزار تومان پول بسته اینترنتی اعتبار خود را زیر سؤال ببرند.

چندی پیش مدیرعامل همراه اول نیز اظهاراتی دراین زمینه مطرح کرده و متذکر شده بود: طی سالهای گذشته برخی مشترکان حتی در طول سه روزبه مصرف چهار گیگابایت داده پرداختند، چراکه برای استفاده درست از حجم بسته‌ها، اطلاعات کافی را نداشته و یا تنظیمات گوشی‌ آنها به گونه درست انتخاب‌نشده بود.

مدیرعامل اپراتور اول ارتباطی ادامه داد: طی این مدت با توجه به افزایش سرعت اینترنت، بسته‌ اینترنتی برخی مشترکان در مدت‌زمان کوتاه‌تری تمام می‌شود که عدم مواجه با این مشکل نیازمند اطلاع‌رسانی است تا افراد در تمام موارد فایلهای تصویری ارسالی را مورداستفاده قرار ندهند، چراکه این موضوع بخش قابل‌توجهی از حجم آنها را مورداستفاده قرار می‌دهد. از سوی دیگر برنامه‌های متعددی نیز هستند که به‌طور دائم به‌روزرسانی شده و بخشی از حجم اینترنت را نیز به‌روزرسانی این اپلیکیشنها مصرف می‌کند.

اپراتور اول ارتباطی یا همراه اول نیز براین نکته تاکید دارد که مشترکان می‌توانند از طریق مراجعه به سایت این شرکت و قسمت my mci به بخش خلاصه تماسها مراجعه کرده و جزئیات مصرف خود در حوزه مکالمه و اینترنت را دریافت کنند.

ایرانسل هم اعلام کرده که از سامانه‌های صورتحساب گیری دقیقی استفاده می‌کند و مشترکانش می‌توانند با دانلود و نصب اپلیکیشن مدیریت حساب کاربری «ایرانسل من» از وب‌سایت این اپراتور و یا با استفاده از سامانه کنترل حساب کاربری به نشانی ecare.irancell.ir از جزئیات کارکرد دوره و باقی‌مانده بسته اینترنت خود در هرلحظه از شبانه‌روز آگاه شوند. این اپراتور نیز به مشترکانش توصیه کرده اپلیکیشن های مورداستفاده خود را ازنظر اتصال به اینترنت و به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها کنترل کنند.

از سوی دیگر وزیر ارتباطات هم چندی پیش با تاکید بر لزوم حمایت از شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی داخلی اظهار کرد: اکنون بسیاری از کاربران اینترنت موبایل این گلایه را مطرح می‌کنند که بسته‌هایی که به قیمت 10 هزار تومان خریداری می‌کنند به‌سرعت تمام می‌شود.

واعظی افزود: اگر مردم بخواهند با اینترنت به دیدن فیلمهای ویدئویی بپردازند چند فیلم ویدئویی با تایم دو تا پنج دقیقه را که دانلود کنند حتی اگر حدود سه فیلم در روز دانلود شود، به‌سرعت حجم بسته اینترنت آنها تمام خواهد شد، اما در شبکه‌های اجتماعی داخلی علاوه برافزایش سرعت قیمت نیز به‌مراتب پایین‌تر آمده و می‌توان حتی 10 برابر آن از محتوا استفاده کرد.

وی همچنین متذکر شد: در مورد شبکه ملی اطلاعات اغلب بحث سرعت را برای اینترنت برداشته‌ایم و هر کس که با هر سرعتی که می‌خواهد از خدمات استفاده کند.

از سوی دیگر مسؤولان مختلف از پائین بودن استفاده مردم از فایلهای ویدئویی گفته و حتی تاکید دارند این میزان در کشورهای مختلف بالای 80 درصد است و در ایران نیز تلاش می‌شود با ارائه محتوای مفید این آمار افزایش پیدا کند حال جای سؤال است که اگر واقعاً تماشای فایلهای تصویری تا این اندازه برای مشترکان هزینه به دنبال دارد آیا می‌توان همچنان به مشارکت مردم برای اجرایی کردن چنین تصمیماتی امید داشت؟

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *