گزارشی از منابع و مصارف بانکها و مؤسسات اعتباری در اردیبهشت 1395

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۳ شهریور ۱۳۹۵


گزارشی از منابع و مصارف بانکها و مؤسسات اعتباری در اردیبهشت 1395

گزارشی از منابع و مصارف بانکها و مؤسسات اعتباری در اردیبهشت 1395

معاونت بررسیهای اقتصادی اتاق تهران در گزارشی تحلیلی به ارائه آمار و ارقامی پرداخته است که میزان دارایی بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی را تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری نشان می‌دهد.
دراین گزارش که با استفاده از داده‌‌های بانک مرکزی تهیه‌شده است، نشان داده‌شده است که میزان بدهی بخش دولتی و غیردولتی به‌نظام بانکی چه میزان افزایش داشته است. هم‌چنین نسبت سپرده‌‌های این دو بخش در نظام بانکی نیز آورده شده است. هم‌چنین بدهی بانکهای تجاری، بانکهای تخصصی و بانکهای غیردولتی به بانک مرکزی نیز دراین گزارش مورداشاره قرارگرفته است.
دارایی بانکها چقدر است؟
بنابراین گزارش در پایان اردیبهشت‌ماه 1395 مانده داراییهای بانکهای تجاری معادل 1958 هزار میلیارد تومان، بانکهای تخصصی 323 هزار میلیارد تومان و دارایی بانکهای غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی نیز 1245 هزار میلیارد تومان محاسبه‌شده است. دارایی تمامی این بانکها و مؤسسات اعتباری نسبت به اردیبهشت‌ماه سال 92 رشد مثبت اما نسبت به اسفندماه سال 94 رشدی منفی داشته است.
این گزارش هم‌چنین نشان می‌دهد که بیش از 63 درصد داراییهای بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی در اختیار بانکهای غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی قرار دارد و 37 درصد مابقی متعلق به بانکهای تجاری و تخصصی است. هم‌چنین بخشی از داراییهای بانکها و مؤسسات اعتباری مربوط به بدهیهای بخش دولتی و غیردولتی می‌شود که در اردیبهشت‌ماه 1395 هرکدام به ترتیب سهمی حدود 6.6 درصد و 38.3 درصد درمجموع داراییهای بانکها و مؤسسات اعتباری داشته‌اند.
نکته قابل‌توجه دیگر دراین گزارش رشد 23.2 درصدی داراییهای کل بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی در اردیبهشت سال 95 نسبت به اردیبهشت سال 94 است. دراین میان رشد داراییهای بانکهای تجاری با ثبت رقم 31.6 درصد از همه بیشتر و رشد داراییهای بانکهای تخصصی با رقم 15.6 سایر مؤسسات کمتر است. در سوی مقابل تمامی بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی در دوماهه نخست سال جاری با کاهش میزان داراییها مواجه بودند و به‌طور متوسط با 4 درصد کاهش دارایی‌ مواجه بوده‌اند.

افزایش بدهی بانکها به بانک مرکزی

با توجه به اهمیت شاخص بدهی بانکها و مؤسسات اعتباری به بانک مرکزی این شاخص نیز در گزارش معاونت بررسیهای اتاق تهران موردبررسی قرارگرفته است. براین اساس در اردیبهشت‌ماه سال 95 بدهی بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی به بانک مرکزی معادل 89.3 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به اردیبهشت سال 64 معادل 6.6 درصد رشد داشته است.
دراین میان سهم 63.5 درصدی بانکهای تخصصی از این بدهی قابل‌توجه است. بانکهای تخصصی در اردیبهشت امسال 56.7 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی داشته‌اند درحالی‌که بدهی بانکهای تجاری به بانک مرکزی 18.4 هزار میلیارد تومان و بدهی بانکهای غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیردولتی به این نهاد 14.2 هزار میلیارد تومان است. بااین‌همه بانکهای تخصصی موفق شده‌اند که نسبت به اردیبهشت سال قبل بدهی خود را تنها 1.9 درصد بالا ببرند، درحالی‌که بانکهای تجاری طی این مدت یک‌ساله 55 درصد افزایش بدهی به بانک مرکزی را ثبت کرده‌اند. بدهی این بانکها به بانک مرکزی در اردیبهشت سال گذشته 11.8 هزار میلیارد تومان بوده که اکنون به 18.4 هزار میلیارد تومانرسیده است.

افزایش بدهی دولت به بانکها

برابر گزارش معاونت بررسیهای اقتصادی اتاق تهران بدهی بخش دولتی به بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی که در اردیبهشت 94 معادل 105 هزار میلیارد تومان بود اکنون با 22.5 درصد افزایش به 128 هزار میلیارد تومان رسیده است. بیشترین بدهی بخش دولتی به بانکهای غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیردولتی است که معادل 52 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
در طرف مقابل بخش غیردولتی نیز بدهی خود را در اردیبهشت امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته معادل 18.1 درصد افزایش داده است. بدهی بخش غیردولتی به بانکها و مؤسسات اعتباری در اردیبهشت‌ماه جاری 751 هزار میلیارد تومان محاسبه‌شده است و سهم 450 هزار میلیارد تومانی از این بدهی مربوط به بدهی بخش غیردولتی به بانکهای غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی است. البته این در حالی است که بخش غیردولتی سپرده‌‌های خود نزد این بانکها و مؤسسات اعتباری غیردولتی را در یک سال منتهی به این گزارش 31 درصد افزایش داده است. منبع: خبرگزاری فارس


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *