گره در کار وام ازدواج

دسته: حقوق بانکی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵


گره در کار وام ازدواج

بانک مرکزی در حالی بخشنامه وام ۱۰ میلیون‌ تومانی ازدواج به هر عروس و داماد را به بانک‌های کشور ابلاغ کرده که رئیس‌کل این بانک در تازه‌ترین اظهارنظر گفته است ان‌شاءالله تا شهریور ‌ماه اعطای وام ۱۰میلیونی آغاز می‌شود.
ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی درباره زمان پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج به هر عروس و داماد  گفت: براساس قانون به تمامی بانکها بخشنامه ابلاغ شده و در حال تلاش هستیم تا منابع مالی مورد نیاز برای این مهم تأمین شود، اما شروع اعطای وام نیاز به زمان دارد و نمی‌توانم زمان دقیقی را اعلام کنم اما ان‌شاء‌الله تا شهریورماه اعطای وام آغاز می‌شود. این اظهارنظر در حالی بیان شده که حدود 20روز از زمان ابلاغ بودجه سال جدید و الزام شبکه بانکی به افزایش سقف وام ازدواج از 3میلیون تومان به 10میلیون تومان و مجموعا 20میلیون تومان به ازای هر زوج می‌گذرد. همزمان با ابلاغ بودجه سال‌جاری به دستگاه‌های اجرایی از ابتدای خرداد ماه، بانک مرکزی هم پرداخت وام را به همه بانکها ابلاغ کرده و باید دید آیا بانک‌ها در اجرای این قانون همراهی می‌کنند یا نه؟
بانک‌ها قانون را اجرا کنند
قانون بودجه امسال که به تأیید شورای نگهبان رسیده از سوی بانکها باید اجرا شود و بهانه‌ای برای اجرا نکردن و یا دورزدن آن ندارند. تبصره‌29 قانون بودجه به صراحت تأکید دارد که بانک مرکزی موظف است کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند. همین قانون حکم می‌کند که به هر متقاضی یا عروس و دامادی که تاکنون وام ازدواج نگرفته وام 10میلیون تومانی با دوره بازپرداخت 4ساله و البته کارمزد 4درصدی داده شود و بانک مرکزی باید به‌نحوی بر عملکرد بانک‌ها نظارت و مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر‌ماه کمتر از 50هزار نفر باشد. این در حالی است که آمارهای ثبت شده در سامانه وام ازدواج نشان می‌دهد که هم‌اکنون نزدیک به 450هزار نفر در صف وام ازدواج قرار دارند. از سوی دیگر کل تسهیلات قرض‌الحسنه بانکها 5هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که کفاف نمی‌دهد و دست‌کم بانکها باید 2برابر این مبلغ یعنی 10هزار میلیارد تومان اضافه‌تر از آنچه تاکنون درنظر گرفته‌اند، کنار بگذارند.
پیش‌بینی می‌شود امسال هم بیش از 800هزار نفر به صف متقاضیان وام ازدواج افزوده شود که با این حساب صف وام ازدواج درصورت تأخیر بانکها به یک‌میلیون و 250هزار نفر خواهد رسید. با این حال مجلس در مصوبه‌ خود قید کرده که بانکها از منابع سپرده‌های جاری هم می‌توانند وام ازدواج بدهند. در این حالت مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه و جاری بالغ بر 100هزار میلیارد تومان خواهد بود و دست بانکها برای پرداخت وام ازدواج باز است همانگونه که از این منابع برای کارکنان خود وام‌های طولانی‌مدت چندصدمیلیونی با بازپرداخت طولانی درنظر می‌گیرند.
مقاومت بانکها بهانه است
برای پرداخت وام ازدواج 10میلیونی، پولی در کار نیست و باید از همان منابع قرض‌الحسنه قبلی که بسیار ناچیز است، استفاده کرد یا سازوکاری برای جذب منابع جدید قرض‌الحسنه تدارک دیده شود. این بهانه بانکها در حالی تکرار می‌شود که قانون به بانک‌ها اجازه داده تا بخشی از موجودی حساب‌های جاری مشتریان را به پرداخت وام ازدواج جوانان اختصاص دهند. از سوی دیگر وقتی قانون بودجه به تصویب شورای نگهبان رسیده و دولت هم آن را ابلاغ و بانک مرکزی بر اجرای آن تأکید دارد، دست بانکداران برای استفاده از منابع جاری باز است و دیگر جایی برای بهانه‌جویی باقی نمی‌ماند. منبع: همشهری آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *