کلاه‌برداری دویست هزار دلاری دو خارجی در شیراز

دسته: رویداد و حوادث
بدون دیدگاه
شنبه - ۱ آبان ۱۳۹۵


کلاه‌برداری دویست هزار دلاری دو خارجی در شیراز

کلاهبرداری دویست هزار دلاری دو خارجی در شیراز

 

 

دو تبعه خارجی که 200 هزار دلار از یک فرد ایرانی کلاهبرداری کرده بودند به همراه 800 هزار یورو اسکناس جعلی توسط پلیس شیراز دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی استان فارس گفت: فردی با مراجعه به پلیس امنیت عمومی شهرستان شیراز مدعی می‌شود که دو تبعه خارجی از وی 200 هزار دلار کلاه‌برداری کرده است.

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع، تیمی از مأموران مجرب این پلیس، تحقیقات خود را برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز کردند.

سردار احمدعلی گودرزی ادامه داد: با توجه به سرنخهای موجود و نیز انجام اقدامات اطلاعاتی و تخصصی، مأموران موفق شدند متهمان را در یک عملیات ضربتی دستگیر کنند.

سردار گودرزی خاطرنشان کرد: متهمان در بازجوییهای پلیسی ضمن اعتراف به جرم خود، درباره شیوه کلاه‌برداری معترف شدند اکثراً سوژه‌های خود را معمولاً از تاجران و مسافران به خارج از کشور،‌ انتخاب می‌کردند.

این مقام ارشد انتظامی استان فارس ادامه داد: متهمان به سوژه‌های خود می‌گفتند، قادر هستند با خارج کردن یک سری مواد از اسکناس واقعی و نیز انجام فعل‌وانفعالات شیمیایی، آن را به چهار اسکناس واقعی تبدیل کنند.

وی بیان کرد: کلاه‌برداران هنگام انجام عملیات شیمیایی بر روی اسکناسهای واقعی که با حضور صاحب آن صورت می‌گرفت، در فرصتی مناسب بسته‌های اسکناس واقعی را با بسته‌های جعلی تعویض می‌کردند.

فرمانده انتظامی استان فارس گفت: از این دو کلاه‌بردار، 16 بسته 500 برگی کاغذهای سیاه جعلی جهت تولید اسکناسهای 100 یورویی (مجموعاً 800 هزار یورو)، دو قوطی فلزی حاوی پودر و مواد شیمیایی و تعدادی دستکش و ماسک یک‌بارمصرف کشف شد.

سردار گودرزی در خاتمه گفت: تحقیقات در این زمینه برای شناسایی دیگر شاکیان پرونده از سوی پلیس ادامه دارد.

منبع: مهر

money_rect

علل کلاهبرداری در جامعه

محمدامین قانعی راد (جامعه‌شناس): ریشه‌های اجتماعی کلاه‌برداری در جامعه در دو عامل ذهنی و عینی موردبررسی قرار می‌گیرد. در عامل عینی کلاه‌برداری، نظام اقتصادی در جامعه آن‌طور که باید شفاف باشد و روان حرکت ‌کند، نیست.

در اقتصاد معمولی و سالم می‌توان فرایندها و اتفاقاتی که در آینده نزدیک و حتی دور می‌افتد را پیش‌بینی و بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد، «مثلاً اگر قرار است چکی صادر کنیم، یقین کنیم مشکلی در پرداخت این چک نخواهیم داشت»، یعنی بتوانیم بر مطالبات بازار حساب بازکرده و بر مبنای آن تعهداتی را تعریف کنیم. زمانی که شرایط اقتصادی در جامعه نامناسب و آشفته باشد افراد نمی‌توانند مطالبات مالی خود را به‌راحتی و از مسیرهای درست پرداخت کنند درنتیجه برای به دست آوردن مطالبه خود به راههای نامشروع یعنی کلاه‌برداری روی می‌آورند، چه‌بسا ذاتاً کلاه‌برداری نباشد اما شرایط اقتصادی و اجتماعی آنها را مجبور به روی آوردن به مسیرهای نادرست می‌کند، بنابراین کلاه‌برداریهای عینی درنتیجه نابسامانی وضعیت اقتصادی، فقدان سرمایه اجتماعی و اعتماد شکل می‌گیرد و موجب به وجود آمدن کلاه‌برداریهای خواسته یا ناخواسته می‌شود و لازم است نهادهایی در جامعه وجود داشته باشند که از این افرادی که قربانی یک شرایط نابسامان هستند، حمایت کنند.

شیوع چشم و هم‌چشمی، زیاده‌خواهی، تجمل‌گرایی، مادی‌گرایی و پول‌دوستی در جامعه موجب شده افراد برای به دست آوردن ثروت بیشتر به سمت مسیرهای غیرقانونی و نادرست حرکت کنند. درواقع گسترش مادی‌گرایی در جامعه فرهنگ را مستحیل می‌کند، ذهنیتها را به سمت کسب منافع مالی بیشتر می‌کشاند و چون فرد از طریق فرایندهای عادی نمی‌تواند تراکم ثروت داشته باشد درنتیجه برای جبران زیاده‌خواهیهای خود دست به هر کاری می‌زند. در بیشتر معاملات اقتصادی و بازاری جامعه کلاه‌برداری ذهنی وجود دارد و تأسف‌بار این است که بسیاری از این کلاه‌برداریها مطرح نمی‌شود و پنهان می‌ماند.

کلاه‌برداریهای ذهنی در جامعه کاملاً برحسب خواست اتفاق می‌افتد یعنی فرد با پیش‌بینی و اطلاع خود دست به آن عمل می‌زند و معمولاً کلاه‌برداریهای بزرگ به این شیوه صورت می‌گیرد. کلاه‌برداریهای ذهنی فقط بازار، تولید و اقتصاد را شامل نمی‌شود بدین معنا که تقریباً در اکثر بخشهای فرهنگی، خدمات بهداشتی درمانی، آموزش، امور اداری و غیره نوعی عدم صداقت و سوءاستفاده از مشتری و موقعیت وجود دارد. مشکلی که در جامعه وجود دارد این است که کارکرد نهادهای خانواده، آموزشی و مذهبی به دلیل اینکه در سیطره اقتصاد قرارگرفته‌اند ناکارآمد شده و سایه سنگینی اقتصاد در این نهادها احساس می‌شود. به‌طوری‌که در مذهب نیز نقش پول بسیار پررنگ است به‌نحوی‌که گویی طبقات محروم‌تر از وجدان مذهبی کمتری برخوردار هستند و مذهب نیز با طبقات اجتماعی بالا پیوند خورده است.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *