کلاه‌برداری از بیمه

دسته: حقوق بیمه
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ شهریور ۱۳۹۵


کلاه‌برداری از بیمه

کلاهبرداری از بیمه

ماجرای وقوع تصادفات ساختگی و کلاه‌برداری‌ از شرکتهای بیمه توسط اعضای باندی در استان کرمان در روزهای گذشته نقل محافل خبری شد؛ ماجرایی که دادستان عمومی و انقلاب کرمان در تشریح آن می‌گوید: با ارائه گزارش اداره کل پزشکی قانونی استان کرمان به این دادستانی مبنی بر مشکوک بودن صدمات برخی مصدومان در سوانح رانندگی و احتمال وقوع تصادف ساختگی برای کلاه‌برداری از شرکتهای بیمه، به تحقیق بیشتر دراین زمینه پرداختیم و بر همین اساس پرونده‌ای تشکیل و به پلیس ارجاع شد.

یدالله موحد می‌افزاید: خوشبختانه درزمانی کوتاه پس از شناسایی 4 مظنون و دستگیری آنان، این افراد در تحقیقات پلیسی به عمل ارتکابی خود اقرار کردند. برحسب اعتراف این افراد،2 نفر رفسنجان و در تکمیل این زنجیره 4 نفر دیگر نیز شناسایی و دستگیر شدند.

وی تصریح می‌کند: دراین میان فردی مشهور به «دکتر» که احتمال می‌دهیم ساکن کرج است با عوامل اصلی در ارتباط بوده و با حضور در شهرستانها، ضمن بی‌هوش کردن و مجروح کردن افراد، زمینه را برای ایجاد تصادفات ساختگی فراهم می‌کرده است.

وی در توضیح جزییات بیشتر ماجرا خاطرنشان می‌کند: طبق اطلاعاتی که در مراحل مختلف تحقیقاتی به دست آوردیم متوجه شدیم این شیوه کلاه‌برداری در شهرهایی مانند کرج و تهران نیز اجرا می‌شود. در استان کرمان نیز باندی سه‌نفره با نیت دریافت دیه از شرکتهای بیمه با شناسایی خانواده‌های بی‌بضاعت و نیازمند در شهرستانهای زرند، رفسنجان و کرمان به اهداف شوم خود جامه عمل می‌پوشاندند. اعضای باند پس از شناسایی این خانواده‌ها با آنان وارد مذاکره برای همکاری می‌شدند و پس از جلب رضایت،‌ آنها را به شهرستان رفسنجان منتقل می‌کردند.

این مقام قضایی توضیح می‌دهد: دراین شهرستان فردی بانام مستعار «دکتر» با بی‌حس کردن قسمتهای موردنظر ازجمله: بینی، دست، پا، لثه و دندان، اقدام به شکستن و کشیدن آنها می‌کند و بلافاصله پس‌ازاین اقدام دل‌خراش فرد مصدوم به یکی از معابر شهری منتقل و در خیابان رها می‌شده تا با ایجاد تصادفی ساختگی با خودروها و موتورسیکلتهای عبوری به هدف خود برسند.

تشکیل پرونده قضایی برای دریافت بیمه

موحد ادامه می‌دهد: پس از وقوع تصادف صوری دو نفر از اعضای باند در محل حادثه با تماس تلفنی با پلیس راهنمایی‌ورانندگی برای کشیدن کروکی همچنین اورژانس 115 برای اعزام مصدوم به بیمارستان هدف خود را پیش می‌بردند. پلیس و اورژانس نیز با صحنه‌ای که مشاهده کرده بودند اقدام به تنظیم گزارشی می‌کردند تا با طی شدن مراحل تشکیل پرونده به صدور حکم قضایی از سوی دادگاه یا شورای حل اختلاف منجر شود. دراین میان پزشکی قانونی نیز در ادامه روند گواهی مصدوم شدن فرد را صادر می‌کرد و از این طریق بیمه نیز صدور پرداخت دیه را انجام می‌داد.

وی نکته جالب دراین قضیه را پرداخت مبلغ ناچیز از سوی این باند کلاه‌بردار به فرد مصدوم عنوان می‌کند و می‌گوید: بیشتر سود حاصل از این اقدامات و دیه دریافتی از بیمه، نصیب سران این باند می‌شده است.

دادستان عمومی و انقلاب کرمان درباره نحوه دستگیری این باند اظهار می‌کند: در آخرین نقشه‌ای که از سوی این باند طراحی‌شده بود یک مینی‌بوسی فرسوده و دارای بیمه را در نظر گرفتند تا بار دیگر از این طریق هدف پلید خود محقق کنند اما با توجه به اینکه در موارد قبلی پزشکی قانونی استان به نوع صدمه وارد‌شده مشکوک شده بود موضوع به پلیس و این نهاد قضایی گزارش داده شد و پس از بررسی و شناسایی و دستگیری افراد باند کلاه‌برداری همگی به اتهامات خود اعتراف کردند. موحد با هشدار جدی به مدیران کشوری مرتبط با این موضوع و شرکتهای بیمه تأکید می‌کند: این‌گونه باندها بر اساس مستنداتی که از سوی راهنمایی‌ورانندگی و همچنین پزشکی قانونی صادر می‌شود کارهای خود را به مقصود می‌رسانند بنابراین افزایش دقت در میان کارشناسان نهادهای یادشده ضروری به نظر می‌رسد. صدور دستورالعملهایی توسط ناجا و پزشکی قانونی مبنی برافزایش دقت کارشناسان هر دو حوزه، به‌طور حتم می‌تواند وقوع چنین اتفاقاتی را به حداقل ممکن کاهش دهد.

منبع: حمایت آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *