کرزای: دیگر طالبان را “برادران ناراضی” خطاب نمی‌کنم

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
شنبه - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶


کرزای: دیگر طالبان را “برادران ناراضی” خطاب نمی‌کنم

کرزای: دیگر طالبان را “برادران ناراضی” خطاب نمی‌کنم

حامد کرزای، رئیس جمهور سابق افغانستان، با محکوم کردن حمله مرگبار  طالبان به پایگاه ارتش این کشور در بلخ در شمال افغانستان، گفته است که بعد از این طالبان را “برادران ناراضی” خطاب نمی‌کند و هر گروهی که به افغانستان آسیب می‌رساند، گروه “تروریستی” است.
حامد کرزای، رئیس جمهور پیشین افغانستان در یک نشست خبری گفت: هر کسی که افغان‌ها را به سبب مقاصد سیاسی و بیرونی (منافع کشورهای دیگر) می‌کشد، تروریست است. او تصریح کرد که کشتار جوانان در بلخ بطور واضح یک عمل “تروریستی” بوده که طالبان مرتکب آن شده است. وی خاطر نشان کرد که به دنبال حمله به پایگاه لشگر ۲۰۹شاهین ارتش افغانستان در بلخ، موضع او تغییر کرده و بعد از این طالبان را “برادران ناراضی” خطاب نمی‌کند.
به گزارش بی.بی.سی، گروه طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته “تلفاتی سنگین” به نیروهای امنیتی افغانستان وارد کرده است.
کرزای در گذشته به دلیل آن که از لفظ “برادران ناراضی” برای خطاب قرار دادن شبه نظامیان طالبان استفاده کرده و از انتقاد شدید از طالبان خودداری کرده بود، از سوی مخالفان سیاسی و شماری از نهادهای جامعه مدنی افغانستان مورد انتقاد بوده است. کرزای حمله به پایگاه “شاهین” در بلخ را محکوم و وقوع این گونه حوادث را “نتیجه دست به دست هم دادن دسیسه‌ها” دانست که “از یک طرف به نام تروریسم و از جانب دیگر به نام مبارزه علیه تروریسم از افغان‌ها قربانی می‌گیرد.” شبه نظامیان مسلح گروه طالبان به پایگاه لشگر ۲۰۹ “شاهین” ارتش افغانستان در منطقه دهدادی ولایت بلخ حمله کردند. وزارت دفاع افغانستان تائید کرده که دست‌کم ۱۰۰ سرباز در این حمله طالبان کشته یا زخمی شدند.
این درحالی است که برخی از منابع شمار کشته‌شدگان این حمله را بیش از ۱۴۰ نفر اعلام کرده و گفته‌اند که در این حمله بیش از ۱۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. منبع:ایسنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *