کاهش ورودی پرونده‌های قضایی از دستاوردهای شورای حل اختلاف است

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۵ تیر ۱۳۹۵


کاهش ورودی پرونده‌های قضایی از دستاوردهای شورای حل اختلاف است

مقامات قضایی مطرح کردند:

 کاهش ورودی پرونده‌های قضایی از دستاوردهای شورای حل اختلاف است

دنیای‌حقوق: شورای حل اختلاف در راستای افزایش صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی، راه‌اندازی شده است، هر شورا دارای رییس، دونفر عضو اصلی و یک‌نفر عضو علی‏‌البدل دارد و درصورت نیاز می‏تواند برای انجام وظایف خود دارای مسئول دفتر باشد که توسط رییس حوزه قضایی مربوط پیشنهاد و ابلاغ آن از سوی رئیس کل دادگستری استان یا معاون ذی‏ربط وی صادر می‏شود.
کاهش حبس دستاورد شوراهای حل اختلاف
درباره اهمیت تأسیس مراکز شوراهای حل اختلاف، رییس دادگستری شهرستان چرداول که از توابع استان ایلام است در این باره می‌گوید که با راه‌اندازی شوراهای حل اختلاف در این شهرستان شاهد کاهش ورود پرونده‌ها به مراجع قضایی و حبس دستاورد مهم تشکیل شورای حل اختلاف است‌. سیدعلی نوربخش بیان می‌کند: مهم‌ترین مزایای این‌نهاد کاهش مراجعه مردم به دادگستریها، صلح و سازش محلی و رفع اختلافها، جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها و تکریم ارباب رجوع است. وی تصریح می‌کند: شوراهای حل اختلاف به‌عنوان نهاد مردمی با الگو‌گیری از آموزه‌های دینی نماد و ترویج‌دهنده فرهنگ صلح و سازش در جامعه هستند.
وی بیان می‌کند: در سیر رسیدگی به پرونده‌های قضایی دو مرحله صلح‌و قضاوت وجود دارد و با تشکیل این نهاد مردمی نقش و جایگاه صلح‌و سازش که در قرآن و آموزه‌های دینی بر آن تاکید فراوانی شده است بیشتر نمایان می‌شود.
وی خاطر نشان می‌کند: 17 شعبه شورای حل اختلاف با تعداد 57نفر عضو اصلی و دبیر‌خانه و همچنین 34 عضو علی البدل در مجمع شوراهای حل اختلاف شهرستان چرداول فعالیت دارند. نوربخش همچنین آموزش اعضای شورای حل اختلاف را موجب پیشرفت در مسیر تحقق برنامه‌ها و اهداف دستگاه‌قضایی می‌شود. رییس دادگستری شهرستان چرداول اظهار می‌کند: شوراهای حل‌اختلاف باید نظم و دقت در عمل را سرلوحه کارهای خود قراردهند و با بالا بردن سطح علمی و آموزشی خود و آشنایی با قوانین قضایی رسیدگی به پرونده‌های قضایی را در کمترین زمان و با رعایت حق و عدالت به سرانجام برسانند. نوربخش تاکید می‌کند که البته نقش معتمدان و بزرگان را در صلح و سازش نباید نادیده گرفت و با استفاده از‌ظرفیت آنان می‌توان تعداد زیادی از پرونده‌ها را مختومه کرد.
کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری
این در حالی است که رییس کل دادگستری مازندران معتقد است که شوراهای حل اختلاف با رسیدگی به پرونده‌ها موجب شده‌اند تا‌در‌کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری نقش مؤثری ایفا کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی تقوی فرد هماهنگی بین‌شوراهای حل اختلاف و دادگستری استان مازندران را تحسین می‌کند و می‌افزاید: شوراهای حل اختلاف با رسیدگی به پرونده‌ها، در کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری مؤثر هستند که با کاهش پرونده ورودی به دادسرا و دادگستری، می‌توان به پرونده‌های مانده سالهای قبل رسیدگی کرد و آمار مختومه را افزایش داد که این حسن با وجود شوراهای حل اختلاف میسر است.
مختومه شدن یک سوم پرونده‌ها در شورای حل اختلاف
بر این اساس نیز رییس شوراهای حل اختلاف مازندران با اشاره به‌آمار عملکرد دادگستری استان مازندران، می‌گوید: دراردیبهشت سال جاری تعداد 11 هزار و 427 فقره پرونده وارده شهری شورای حل اختلاف است که با توجه به ورود تعداد45 هزار و 114 فقره پرونده به دادگستری می‌توان گفت که شوراهای حل اختلاف حدود یک سوم پرونده‌های دادگستری را رسیدگی و مختومه می‌کند.
عبدالرضا محبتی در خصوص تعداد شعب شوراهای حل اختلاف استان مازندران تصریح می‌کند: تعداد شعب شهری 209 شعبه و تعداد شعب روستایی 220 شعبه است که با توجه به قانون جدید شوراهای حل اختلاف شعب روستایی فقط به صلح و سازش می‌پردازند و در صدور رای دخالتی ندارند. وی در خصوص بازرسی از شعب شوراهای حل اختلاف اظهار می‌کند: با توجه به برنامه ابلاغی و تنظیمی مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور و بازرسی به عمل آمده از شعب استان تعداد 119 نفر مورد تشویق و قدردانی قرار گرفتند که شوراهای حل اختلاف حوزه‌های قضایی گلوگاه و سیمرغ به عنوان نمونه انتخاب شدند و امیدواریم که روسای حوزه‌های قضایی استان مازندران نیز نظارت مستمر بر آمار و عملکرد شعب شهری و به‌خصوص شعب روستایی داشته باشند.
این مقام قضایی با اشاره به این موضوع که شوراهای حل اختلاف از‌بدنه دادگستری است و جز لاینفک قوه‌قضاییه است، می‌گوید: روسای حوزه‌های قضایی در واقع روسای شوراهای حل اختلاف حوزه‌ها هستند و با این موضوع مسئولان امور مالی و رابطان فناوری و فرهنگی حوزه‌های قضایی استان مسئولیت انجام امورات شوراهای حل اختلاف را نیز دارا هستند.
۳۷درصد پرونده های حل اختلاف مصالحه شد
در این‌باره نیز رییس دادگستری شاهرود درباره آمار مصالحه در شورای حل اختلاف این شهرستان توضیح می‌دهد که از بین ۱۱هزار پرونده این شورا 3 هزار و ۶۳۹ فقره معادل ۳۷درصد به مصالحه ختم شده است که از این بین دو هزار و ۵۹۶ فقره حقوقی و یک هزار و ۴۳ فقره کیفری بوده است. علی اکبریان درباره مزایای شورای حل اختلاف توضیح می‌دهد: کاهش مراجعه به محاکم قضایی، رفع اختلافات محلی و فصلی به صورت کدخدا منشی، جلوگیری از اطاله دادرسی، حفظ شخصیت ارباب رجوع و اشاعه فرهنگ صلح و سازش از مزایای این شورا هستند. وی می‌افزاید: شورای حل اختلاف در سالهای اخیر نقش ویژه‌ای را در کاهش مراجعه به محاکم قضایی و در نتیجه افزایش سطح رضایت عمومی ایفا کرده است.
رییس دادگستری شاهرود درباره تأسیس واحد ارشاد و معاضدت قضایی نیز خاطرنشان می‌کند: با رویکرد جدید دستگاه قضا تمامی مراجعان به دادگستری شاهرود می‌توانند به صورت رایگان به واحد ارشاد مراجعه و درباره انواع دادخواست، روال قضایی و مراحل پرونده‌ها راهنمایی شوند.
اکبریان می‌افزاید: این اقدام می‌تواند در افزایش رضایت‌مندی همشهریان و همچنین کاهش هزینه‌های سنگین مشاور حقوقی مؤثر واقع شود. وی می‌افزاید: درسال ۹۴ هشت هزار و ۶۸۷نفر از مراجعان دادگستری به این واحد مراجعه و از خدمات آن برخوردار شده‌اند. منبع: حمایت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *