چهره ی مشهور حقوقی

دسته: چهره ها
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۵


چهره ی مشهور حقوقی

امیر ارسلان خلعتبری تنکابنی ، فرزند علی قلی خان ، در سال ۱۲۸۳ ( ش ) در تنکابن به دنیا آمد . دورههای ابتدایی و متوسطه را در تنکابن و تهران به پایان رساند و در سال ۱۳۱۰ ( ش) لیسانس قضایی خود را از مدرسه عالی حقوق تهران دریافت کرد و از همین سال به وکالت مشغول شد . وی از بنیانگذاران کانون وکلای دادگستری و یکی از تلاشگران استقلال این کانون بود . در سال ۱۳۲۶ ( ش) طرحی به منظور اصلاح قانون وکالت تهیه کرد و برای تمام وکلای آن زمان فرستاد . هدف از این طرح، استقلال وکلای دادگستری و مصونیت آنها از تعلیق به وسیله دستگاه مجریه بود .
همین طرح مبنای تصویب لایحه قانونی استقلال کانون وکلا شد . او سالها عضو هیئت مدیره و نایب رئیس کانون وکلا بود و از نظرات و طرحهای ابتکاری وی ، در مجامع حقوقدانان کشورهای دیگر استفادههای شایانی می شد . اهم آثار تالیفی و تحقیقی ایشان عبارتند از : ۱ – حقوق بین الملل خصوصی ( در تعارض قوانین )
۲ – حقوق تجارت .
امیر ارسلان خلعتبری تنکابنی ، در مهر ماه ۱۳۵۵ ( ش ) در حالی که برای دفاع از پروندهای عازم اصفهان شده بود ، دچار حمله و سکته قلبی شد و در همان شهر چشم از جهان فروبست. پیکرش در هجدهم مهر ماه ۱۳۵۵ ( ش ) از مقابل پزشکی قانونی تهران تشییع شد. منبع و ماخذ :سایت اتحادیه کانونهای وکلای دادگستری ایران به نقل از چهره ها در تاریخچه نظام
آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین ،


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *