پیگیری بین المللی شکایت از عربستان

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۵ شهریور ۱۳۹۵


پیگیری بین المللی شکایت از عربستان

وزیر امور خارجه مامور شد

پیگیری بین المللی شکایت از عربستان

 

 

سعید اوحدی صبح شنبه در نشست خبری اعلام برنامههای ستاد بزرگداشت شهدای منا اظهار داشت: نیروهای امدادی عربستان در روز وقوع فاجعه منا اگر بهموقع حاضر میشدند، 60 درصد از شهدای ما زنده بودند. متأسفانه عدم رسیدگی و نداشتن مدیریت، فاجعه را در بیمارستانهای سعودی به وجود آورد.

وی در مورد دیه شهدای منا گفت: عربستان تاکنون به هیچ کشوری دیه کشته‌شدگان فاجعه منا را پرداخت نکرده است.

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت تنها 25 جلسه قضایی برای پیگیری این موضوع با دادستان کشور برگزارشده است. آخرین جلسه نیز هفته گذشته برگزار شد. اوحدی در موردحمایت از خانواده‌های جان‌باختگان، گفت: برای تمامی خانواده‌های شهدای منا کارت بیمه سلامت صادرشده و این افراد تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. هزینه‌های این بیمه را سازمان حج و زیارت پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به باقی ماندن 39 پیکر حجاج ایرانی در عربستان، تأکید کرد: خانواده سه تن از آنها خواستار بازگشت پیکر عزیزشان هستند اما به دلیل مشکلات سیاسی عربستان از همکاری و پس دادن اجساد خودداری می‌کند. تنها خواسته خانواده‌های شهدای محکومیت عربستان در خصوص فاجعه منا است.

وی ادامه داد: 410 خانواده قربانیان فاجعه منا با ارسال وکالت‌نامه به وزارت امور خارجه خواستار پیگیری موضوع در مجامع بین‌المللی شدند.

اوحدی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: تنها صدای رسایی که در مقابل این ظلم بلند شده است صدای جمهوری اسلامی ایران است و هیچ کشوری تاکنون نتوانسته پیکر شهدای خود را تحویل بگیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور در پایان خاطرنشان کرد: امروز در سالگرد شهدای منا برای فراموش‌نشدن یاد این شهدا برنامه‌هایی تعیین‌شده که ازجمله این برنامه‌ها طراحی پنج کمیته محتوایی و اجرایی، ‌دو کمیته با رویکرد بین‌المللی، کمیته مردم‌نهاد با همکاری بسیج، کمیته حقوقی با مسؤولین وزارت امور خارجه است. همچنین خانواده‌های قربانیان فاجعه منا به‌زودی با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند.

وی افزود: به دلیل اینکه احکام شرعی کشور ما با بسیاری از کشورهای مسلمان متفاوت است، بعد از نماز صبح بسیاری از حجاج سایر کشورها از رمی جمرات بازمی‌گشتند و از طرف دیگر حجاج ایرانی بعد از خواندن دعای ندبه وارد مسیر رمی جمرات شدند،‌ اما دولت عربستان با انحراف مسیر ایرانیان به سمت مسیر بازگشت سایر حجاج باعث تجمع در مسیر شدند و از طرف دیگر انتهای خیابان را با نرده‌های آهنین بستند که این امر باعث هرج‌ومرج جمعیت شد که متأسفانه ازدحام جمعیت موجب جان‌ باختن هزاران مسلمان دررمی جمرات شد.

رئیس سازمان حج و زیارت بابیان اینکه فاجعه دوم در رسیدگی به آسیب‌دیدگان و مصدومان فاجعه منا رخ داد، گفت:‌ فاجعه منا ساعت 8:45 دقیقه صبح رخ داد که متأسفانه عوامل امداد و نجات دولت عربستان ساعت 11 در محل حاضر شدند و به امدادرسانی پرداختند، اما امدادگران ایرانی بلافاصله درصحنه حضور پیدا کردند و به بیش از 800 زائر که تنها 100 نفر از آنها ایرانی بودند خدمات امدادی را ارائه کردند که اگر عوامل دولت عربستان به‌موقع درصحنه حضور پیدا می‌کرد، به‌طورقطع می‌توان گفت 60 درصد از قربانیان فاجعه منا در حال حاضر در کنار ما بودند و شهید نمی‌شدند. به گفته اوحدی، بیشتر قربانیان منا دچار مشکلات تنفسی شده بودند اما دولت عربستان هیچ‌گونه دستگاه احیایی برای امدادرسانی به محل حادثه نیاورد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: متأسفانه بعد از دو ساعت تأخیر بعدازظهر آن روز مصدومان این حادثه به بیمارستان منتقل شدند و به دلیل اینکه روز حادثه در روز تعطیل رسمی دولت عربستان رخ‌داده بود، تمام مصدومان در کف سالنهای بیمارستان بستری شدند و متأسفانه پزشکی هم در مراکز درمان حضور نداشت.

سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا رفتار غلط و ناشایست دولت عربستان با اجساد فاجعه منا را سومین فاجعه رخ‌داده در حج سال گذشته دانست و گفت: تمامی اجساد در 25 کانتینر جمع‌آوری‌شده بودند که به دلیل کمبود ظرفیت این اجساد 5 روز در سردخانه نگه‌داشته شدند.

وی افزود: هیچ‌ کشوری نتوانست اجساد خود را پیگیری کند و یا اطلاعاتی از افراد دفن ‌شده داشته باشد، اما بااین‌وجود ایران توانست تمام اجساد خود را شناسایی و به اطلاعات حجاج دفن‌ شده خود دسترسی پیدا کند. وی افزود: همچنین در تمامی شهرها نمادی به یاد شهدای منا در حال ساخت است. مستندهای بسیاری زیادی از طریق رسانه ملی به نمایش گذاشته می‌شود. مراسم دعای عرفه درمصلی بزرگ مراکز استانها با رویکرد بزرگداشت شهدای منا اجرا می‌شود.

منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *