پرونده شهرداری تهران را قاطع و بی طرفانه رسیدگی می‌کنیم

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵


پرونده شهرداری تهران را قاطع و بی طرفانه رسیدگی می‌کنیم

رئیس قوه قضاییه

پرونده شهرداری تهران را قاطع و بی طرفانه رسیدگی میکنیم

 

 آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه با تاکید بر برخورد قاطع دستگاه قضا با مفاسد بدون توجه به مسائل جناحی و سیاسی، به موضوع واگذاری املاک شهرداری اشاره کرد و گفت: این پرونده با دقت و متانت و در چارچوب قانون مورد بررسی قرار می‌گیرد اما در کنار آن اجازه موج سواری و سوءاستفاده از موضوع را هم به کسی نخواهیم داد.

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسؤولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه پر معنویت و عظمت ذی الحجه تصریح کرد: از خداوند می‌خواهیم که قلوب همه ما را در‌این ماه پر عظمت آماده دریافت معارف حقه و تعالی و تکامل روحی قرار دهد.

آیت الله آملی لاریجانی با ابراز تاسف از محروم شدن هموطنان از فیوضات حج امسال، اظهار کرد: شیوه‌ای که سعودیها و حکام فاسد و جنایتکار سعودی در موضوع حج در پیش گرفتند بسیار خاص بود. آنها علاوه بر اینکه امروز با حمایت و تجهیز تروریستها، مستقیم به یمن و بمباران مردم بی دفاع این کشور ورود کردند و همچنین با هدف قرار دادن مراکز فرهنگی، بیمارستانها و مساجد، در گوشه‌ای از جهان، آتش به پا کرده‌اند که اقدام آنان مصداق بارز جنایت جنگی است، وظیفه اصلی خود را که صیانت از حجاج و مدیریت امور حج است نتوانسته‌اند به درستی انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با انتقاد از رفتار دو گانه نسبت به سعودیها از سوی مجامع جهانی خاطر نشان کرد: این اتفاق در هر کشوری رخ می‌داد، رسانه‌های کشورهای سلطه تا سالها سر و صدا می‌کردند اما به دلیل تبعیت سعودیها از چنین دولتهایی، قضیه را مسکوت گذاشتند و این موضوعی است که امروز باید به طور جدی به آن پرداخته شود.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه حق حجاج گرامی ما که به معنای حقیقی کلمه شهید شده‌اند نباید فراموش شود و قوه قضاییه نیز در حدی که به آن مربوط است پیگیر خواهد بود، از دولت و به‌ویژه وزارت امور خارجه خواست که همچنان پیگیر این موضوع باشند تا سعودیها و حامیانشان نتوانند روی این جنایت بزرگ سرپوش بگذارند و بازماندگان قربانیان این حادثه نیز احساس نکنند که پناهی برای بیان مظلومیت خود ندارند.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع واگذاری املاک شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه در طول این سالها نشان داده که در برخورد با مفاسد به هیچ وجه کوتاه نخواهند آمد و این موضوع ربطی به جناحها و جریانهای سیاسی نیز نداشته است و ما با افراد متخلف از هر جناحی بدون ملاحظه برخورد کرده ایم.آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه فساد مقوله‌ای است که جناح نمی شناسد، خاطر نشان کرد بارها گفته ایم که هیچ کس از هیچ جناحی توقع تخفیف در مقوله فساد از قوه قضاییه را نداشته باشد. وظیفه شرعی و قانونی ما است که فساد چه در شهرداری یا دولت باشد و یا حتی در خود قوه قضاییه با آن برخورد کنیم؛ چنان که برخی می‌دانند برخوردهایی که با فساد در داخل قوه قضاییه هم انجام می‌شود اگر اشد از برخورد در جاهای دیگر نباشد، کمتر نیست.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی در‌این موضوعات تابع احساسات می‌شوند و به ما می‌گویند چرا برخوردتان تند و سریع نیست، افزود: ما راه خود را عوض نخواهیم کرد زیرا برخورد قوه قضاییه باید قانونی، متین و درست باشد. بر همین مبنا کلیه مسؤولان قضایی موظفند بی طرفی خود را در بحث مبارزه با فساد حفظ کنند زیرا رسیدگی در قوه قضاییه باید عادلانه و مطابق موازین و بی‌طرفانه باشد.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: در موضوع شهرداری تهران نیز سازمان بازرسی کل کشور علی القاعده وظایفی دارد و مشغول رسیدگی است. شهردار محترم تهران نیز هم در گذشته و هم در روزهای اخیر مطرح کرده‌اند که از پیگیریهای قانونی استقبال می‌کنند و البته ما هم توقعی غیر از این نداریم، گرچه استقبال هم نکنند ما پیگیریهای قانونی خود را انجام خواهیم داد.رئیس قوه قضاییه با اشاره به زاویه دیگری از این موضوع که آن را در مورد «حقوقهای نجومی» نیز صادق می‌خواند، تصریح کرد: آنچه در موضوع اخیر و بحث حقوقهای نجومی مشابهت داشت، موج سواری عده‌ای در داخل و خارج از کشور برای دستیابی به مقاصدی دیگر بود.آیت الله آملی لاریجانی افزود: موضوع حقوقهای نجومی که عده‌ای با سوء استفاده از محملهای نادرست قانونی، حقوقهای کلان دریافت می‌کردند بسیار بد بود و قطعاً قوه قضاییه نیز پیگیر این موضوع هست، چه آنکه سوء استفاده عظیمی که در جهت تخریب اعتماد مردم صورت گرفت و هنوز هم ادامه دارد، قابل چشم پوشی نیست.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: ضد انقلاب خارجی با سوار شدن بر این موج مدام می‌خواهد القا کند که همه در جمهوری اسلامی فاسد و دزد هستند و متاسفانه عده‌ای نیز در داخل کشور آب به آسیاب آنها می‌ریزند که این هیچ توجیهی ندارد.آیت الله آملی لاریجانی با طرح این پرسش که مگر رسیدگیهای سازمان بازرسی کل کشور و معرفی افراد به دادگاه لزوما تابع انتشار اسامی افراد است؟ تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور از مدتها قبل این موضوع را پیگیری می‌کرده است. این چه معنی دارد که اسامی افرادی که سازمان بازرسی درباره آنها استعلام کرده، منتشر شود.

رئیس دستگاه قضا گفت: درست است که رسانه‌ها در اصلاح وضع موجود نقش مهمی دارند اما این نقش را نباید به قیمت بازی با حیثیت و آبروی افراد ایفا کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با رد هر گونه برخورد دو گانه دستگاه قضایی در موضوع حقوقهای نجومی و پرونده شهرداری تهران اظهار کرد: در آنجا هم گفتیم حتی اگر کسانی سوءاستفاده کرده اند، رسانه‌ها حق انتشار اسامی را ندارند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا با اشاره به عملکرد رسانه ملی در دوران برگزاری دادگاه‌های مربوط به متهمان فتنه 88 تصریح کرد: در آن زمان هم با اینکه رسانه ملی مقاومت می‌کرد اما با قاطعیت گفتیم که حق انتشار تصویر و اسامی متهمان را ندارید.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان پیش از قطعی شدن حکم در محاکم و نه صرفا نزد اشخاص، نباید اسم افراد منتشر شود، تصریح کرد: به دادستان تهران نیز عرض کرده ام که باید با رسانه‌هایی که از این چارچوب تخلف می‌کنند از هر جناحی که باشند برخورد شود.

رئیس دستگاه قضا با جمع بندی این بخش از سخنان خود بار دیگر تاکید کرد: مشی کلی قوه قضاییه برخورد با فساد در هر جا و از سوی هر شخصی است و توقع مقاومت از سوی برخی مسؤولان را در‌این موضوع نداریم و از سوی دیگر موج سواری عده‌ای برای سیاسی کردن ماجرا به‌ویژه سوءاستفاده در مباحث انتخاباتی را تحمل نمی کنیم.آیت الله آملی لاریجانی افزود: برخی از روزنامه‌ها نوشته بودند کار قالیباف برای انتخابات 96 تمام است. من در حال حاضر کاری ندارم که ایشان چه برنامه‌ای دارند و یا دارای چه صلاحیتهایی هستند و این وظیفه دستگاه‌های دیگری است اما چنین مطلبی نشان می‌دهد که برخی رسانه‌ها مقاصد دیگری دارند لذا به همه آنان توصیه می‌کنیم که به شفافیت کمک کنند اما نه به قیمت آبروی افراد بر اساس ظن و گمانهای خارج از چارچوبهای قانونی.رئیس قوه قضاییه همچنین با انتقاد شدید از برخی روزنامه‌ها که به دولت توهین می‌کنند اظهار کرد: برای برخی از این روزنامه‌ها پرونده تشکیل شده و دادسرا و دادگاه نیز باید بی طرفانه عمل کنند. به دادستان محترم هم تذکر داده ایم که دادسراها و دادگاه‌ها در‌این نوع اتهامات سریع و بی طرفانه اقدام کنند.آیت الله آملی لاریجانی بار دیگر درباره پرونده شهرداری تهران با اشاره به ابلاغ ماموریت به دادستان کل کشور تصریح کرد: در‌این ابلاغ تاکید شده که به دو مطلب رسیدگی شود؛ یکی رسیدگی به اصل موضوع و اینکه چه کسانی متخلفند و بحث بازگشت اموال عمومی به بیت المال و دیگری برخورد با کسانی که می‌خواهند موج سواری کنند و متاسفانه نمی دانند که با این کار خود چه آسیبی به امنیت ملی می‌زنند.رئیس قوه قضاییه ابراز امیدوار کرد که با بررسیهای سازمان بازرسی و دادستان کل کشور این موضوع به نتیجه برسد و مردم نیز در جریان آن قرار گیرند.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود به بحث قدرت دفاعی کشور و فرمایشهای اخیر رهبر معظم انقلاب در‌این باره اشاره کرد و گفت: باید از وزارت دفاع و نیروهای نظامی و امنیتی و کلیه کسانی که در ارتقای سطح توان دفاعی کشور تلاش می‌کنند تشکر کنیم.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه قدرت بازدارندگی، مسئله کوچکی نیست، تاکید کرد: تمام آنچه که موجب ایجاد شان برای جمهوری اسلامی در سطح دنیا شده است همین قدرت بالای بازدارندگی است. البته ما توان دفاعی را فقط مادی نمی بینیم ولی با ایمان بر مبنای آیه شریفه «و اعدوا لهم ماستطعتم من قوه» عمل می‌کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: بی تردید ایمان، رکن اصلی است ولی اعدادها و استعدادها نباید فراموش شود زیرا تقویت بنیه دفاعی حرف اول را در دنیا می‌زند. آیا اگر این توان و اقتدار نبود کشورهای سلطه حاضر به مذاکره بودند؟ اگر کشور یمن اقتدار نظامی بیشتری داشت، این همه کودک و زن و مرد بی گناه در‌این کشور کشته می‌شدند و زیر ساختهایشان نابود می‌شد؟

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از سخنان گاه به گاه برخی افراد که لزوم توان دفاعی کشور را مورد تشکیک قرار می‌دهند، اظهار کرد: تمام خوف و هراس دشمنان از جمهوری اسلامی به دلیل همین اقتدار است و می‌دانند که کوچکترین تعرض آنها سنگین ترین سیلی را در پی خواهد داشت چنان که دیدیم که پیام مقام معظم رهبری به حکام سعودی نیز تجلی همین اقتدار بود.آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نمی توان میزان خصومت و کینه توزی دشمنان ایران را انکارکرد، گفت: همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند جز در جاهایی که شرع و عقل جلوی ما را گرفته مانند تولید سلاحهای شیمیایی و اتمی، هر آنچه که در راستای ارتقای سطح توان دفاعی کشور است باید انجام شود و برخی افراد نیز سخنانی نگویند که نه به لحاظ عقلی معتبر است و نه در دنیای امروز قابل باور.

منبع: دادایران


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *