پایان بررسی لایحه هوای پاک با حضور رئیس مجلس

دسته: تازه های قوانین
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ آذر ۱۳۹۵


پایان بررسی لایحه هوای پاک با حضور رئیس مجلس

پایان بررسی لایحه هوای پاک با حضور رئیس مجلس

395435547

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اصلاح لایحه هوای پاک، گفت: به دنبال بررسی و اصلاح لایحه هوای پاک بنی به این لایحه اضافه خواهد شد که بهرهبرداری و استفاده از درختان جنگلها را تا 10 سال ممنوع خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ‌ملت روز (یکشنبه 14 آذر ماه) جلسه ادامه بررسی و اصلاح لایحه نحوه جلوگیری از آلودگی هوا (هوای پاک) اعاده شده از صحن علنی با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و برخی از معاونان این سازمان، نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس و تعدادی از نمایندگان کمیسیونهای کشاورزی، آب و منابع طبیعی و صنایع و معادن در ساختمان مشروطه مجلس برگزار شد.

بر اساس این گزارش در این جلسه از ماده 13 تا آخرین ماده لایحه نحوه جلوگیری از آلودگی هوا بررسی و اصلاح شد، علی‌محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در جریان رسیدگی به مواد مذکور نیز یادآور شد: لایحه مورد نظر با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت و نفت و سایر نمایندگان هم بررسی و هماهنگ شده است.

دکتر علی‌لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تأکید بر تعیین جرایم نقدی برای متخلفان آلودگی هوا در لایحه هوای پاک، گفت: مجازات مالکان و مدیرانی که نسبت به انتقال مراکز صنعتی آلاینده خود از محدوده اماکن مسکونی اقدام نکنند، جریمه نقدی معادل 3 درصد درآمد سالانه در نظر گرفته می شود البته با افزودن تبصره‌هایی به برخی از مواد مکان، زمان و مهلت برای انتقال مراکز صنعتی آلاینده از محدوده اماکن مسکونی هم بهتر است به تشخیص سازمان حفاظت از محیط‌زیست در چارچوب قوانین و مقررات صورت پذیرد.

ضرورت تبیین قانون برای بهبود مصرف بی‌رویه سوخت خانگی

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست در جریان بررسی لایحه هوای پاک، یادآور شد: در هفته گذشته مصرف گاز در یک روز به اندازه مصرف گاز در یک روز کلیه اتحادیه اروپا بود، در واقع مصرف بی‌رویه و الگوی نامناسب شهرسازی و عدم تنظیم موتورخانه ها متناسب با الگوهای کاهش آلودگی سبب شده تا بخشی از آلاینده‌ها از طریق منابع خانگی ایجاد شود که در مواردی از این لایحه به بهود وضعیت منابع خانگی و اخذ جریمه از کسانی که آلودگی تولید می‌کنند، اشاره شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: بر اساس برخی از مواد لایحه هوای پاک وزارت نفت باید مکلف شود حداکثر تا 3 سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون سوخت تولیدی کشور اعم از بنزین، نفت، گاز و … را با استانداردهای ملی مصوب عرضه کند، در غیر این‌صورت بهتر است سازمان حفاظت از محیط‌زیست با همکاری سایر سازمانها یا تصمیم‌گیری در کمیته اضطراری از ادامه فعالیت پالایشگاههای فاقد تولید سوخت استاندارد جلوگیری خواهد کرد، چرا که سازمان حفاظت محیط‌زیست به تنهایی نمی‌تواند اقدام عملیاتی را انجام دهد. شهرداری و دولت باید ظرف 3 سال زمینه تبدیل پسماند به انرژی یا کود را فراهم کنند دکتر لاریجانی در جریان بررسی موضوع پسماندهای بیمارستانی و صنعتی و سوزاندن آنها که موجب آلودگی هوا می‌شود، گفت: تبصره‌ای بهتر است به این مواد اضافه شود تا دولت و شهرداری را موظف سازد ظرف مدت 3 سال برای شهرها زمینه تبدیل پسماند به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم‌سازد، در غیر این صورت متخلف به جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

ابتکار نیز در این خصوص یادآور شد: آتش‌زدن پسماندها آسیب بسیاری به محیط‌زیست وارد می‌کند، کما این‌که در افزایش آلودگی هوا نقش مؤثری دارد.

دکتر لاریجانی در خصوص مکلف کردن سازمان صداوسیما در خصوص تولید برنامه‌های فرهنگی و آموزشی جهت مقابله با آلودگی هوا گفت: در این زمینه می‌توان تخفیف 50 درصدی برای تولید و پخش این برنامه‌ها در نظر گرفته شود که در این زمینه نیازی به تدوین آیین‌نامه اجرایی هم نیست.

پیشنهاد واریز 20 درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون هوای پاک به صندوق توسعه محیط‌زیست

بر اساس این گزارش، ابتکار ضمن بیان این‌که صندوق توسعه محیط‌زیست در این سازمان ایجاد شده است، گفت: بر اساس موادی از لایحه هوای پاک تمامی درآمدهای حاصل از اجرای این قانون باید به حساب خزانه‌داری کل واریز شود، اما بهتر است با واریز 20 درصد از درآمدهای به صندوق توسعه محیط‌زیست شرایط ارایه تسهیلات کم‌بهره مشوق به صنایعی که آلودگی را رفع کردند، فراهم شود.

دکتر لاریجانی نیز ضمن موافقت با پیشنهاد رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست گفت: با افزودن تبصره‌ای می‌توان مشخص کرد تا 20 درصد از درآمدهای حاصل از اجرای این قانون پس از آن‌که به حساب خزانه‌داری واریز شد، به صندوق توسعه محیط‌زیست در چارچوب قانون اختصاص یابد.

ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل و لغو قراردادهای برداشت چوب تا 10 سال آینده

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اصلاح موادی از لایحه هوای پاک مبنی بر ایجاد سرانه فضای سبز به میزان حداقل 15 مترمربع گفت: کاشت درخت و توسعه فضای سبز و آبیاری آنها با پسابها مدت زمان طولانی نیاز دارد، هر چند که باید این اقدامات انجام شود اما در کنار آنها بهتر است بندی به لایحه هوای پاک افزوده شود که بر مبنای آن استفاده و بهره‌برداری از جنگلها از زمان لازم‌الاجرا شدن قانون به مدت 10 سال ممنوع شود. قراردادهای موجود در این زمینه نیز لغو شده و از صندوق مذکور خسارتها پرداخت شود. البته جریمه نقدی سنگینی هم برای متخلفان در نظر گرفته شود.

لزوم تنقیح و نسخ قوانین قدیمی مرتبط با آلودگی هوا

امیدوار رضایی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: ماده آخر لایحه هوای پاک اختصاص به نسخ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب سال 1374 پیدا کرده درحالی‌که ما 28 قانون اصلی در حوزه محیط‌زیست دارم که 12 مورد از آنها مختص آلودگی هوا است. هم‌چنین 117 قانون فرعی مرتبط با این موضوع وجود دارد که باز 29 مورد از آنها با آلودگی هوا ارتباط دارد؛ بنابراین نیاز است در این زمینه تمامی قوانین موجود گذشته تنقیح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص یادآور شد: کمیسیون کشاورزی با معاونت قوانین مجلس باید تنقیح و نسخ قوانین موجود در زمینه آلودگی هوا را در دستور کار خود قرار دهد.

گفتنی است بر اساس پیشنهادات مطرح در این جلسه مقرر شد تا حداقل 10 درصد فضاهای شهرکها، مراکز و واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی به فضای سبز تبدیل شوند. منبع: خانه ملت

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *