وامهای کلان تناسبی با وثیقه‌های اخذشده ندارد

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ شهریور ۱۳۹۵


وامهای کلان تناسبی با وثیقه‌های اخذشده ندارد

وامهای کلان تناسبی با وثیقههای اخذشده ندارد

پرداخت وامهای بانکی که مستلزم دریافت وثیقه از مشتری است، ازجمله موارد عقد رهن محسوب میشود؛ چراکه فرد مالی را در رهن بانک میگذارد تا در صورت ندادن اقساط، بانک بتواند طلب خود را از این طریق وصول کند. این در حالی است که تناسب نداشتن میزان وامهای کلان دریافتی با وثایق سپردهشده، انتقاداتی را از سوی مشتریان بانکها به دنبال داشته است.

رهن به عقدی گفته می‌شود که به‌موجب آن، مالک مال خود را به‌عنوان وثیقه یا دادن اطمینان به طلبکار خود می‌دهد تا در صورت نپرداختن دین، طلبکار مال را بفروشد و طلبش را از حاصل فروش بردارد.

بر اساس این تعریف، باید دین یا طلبی وجود داشته باشد که فرد بدهکار برای ضمانت پرداخت آن به طلبکار، مال خود را به او بسپارد تا در صورت لزوم، طلب خود را از آن برداشت کند.

عقد رهن، صرفاً بین دو نفر که یکی طلبکار و دیگری بدهکار است، مصداق پیدا نمی‌کند و یکی دیگر از مصادیق آن، به رابطه بین شخص و بانکها یا مؤسسات مالی و اعتباری مربوط می‌شود. به این معنا که اشخاص، برای دریافت وام با مبالغ مختلف از بانک، باید فردی را به‌عنوان ضامن معرفی کرده یا در مواقعی، مالی را به‌عنوان وثیقه در نزد بانک بسپارند. در صورت پرداخت نشدن اقساط بانکی، اگر مشتری بانک قبلاً فردی را به‌عنوان ضامن، به بانک معرفی کرده باشد، بانک بدهی خود را از طریق ضامن برداشت می‌کند همچنین در مواردی که فرد مدیون، مالی از خود را به‌عنوان وثیقه نزد بانک سپرده باشد، بانک پس از دادن چند اخطار به وی در فواصل زمانی مشخص، با صدور اجراییه، مال مورد وثیقه را ضبط کرده و با برگزاری مزایده، طلب خود را از مال مورد مزایده برداشت می‌کند.

تناسب نداشتن میزان وام درخواستی افراد با مال مورد وثیقه

یکی از انتقاداتی که دراین رابطه به بانکها وارد می‌شود، تناسب نداشتن میزان وام درخواستی افراد با مال مورد وثیقه است. به‌عنوان‌مثال، بانکها برای پرداخت وامی با مبلغی حدود 50 میلیون ریال، از افراد وثایقی درخواست می‌کنند که ارزش آن در مواردی شاید تا چندین برابر مبلغ وام موردنظر است و اگر فرد نتوانست اقساط وام خود را تسویه کند، بانک وثیقه را که معمولاً ملک است، ضبط کرده و از طریق مزایده به فروش می‌رساند تا اندک طلب خود را وصول کند.

این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که یک ملک شاید چند صدمیلیونی، برای دریافت وامی باارزش یک‌دهم آن یا کمتر، با صدور اجراییه و به‌صورت مزایده فروخته می‌شود و بااینکه در ظاهر امر، بانک از این طریق طلب خود را وصول می‌کند اما در حقیقت، این صاحب‌ملک است که متضرر می‌شود؛ چراکه ملکی که اجراییه برای فروشش صادر می‌شود، خواه‌ناخواه، دچار افت قیمت بسیار شده و نمی‌توان آن را به قیمت واقعی معامله کرد.

همه این موارد در شرایطی است که اغلب افراد متقاضی دریافت وامهایی با مبالغ اندک و در اصطلاح خرد هستند اما همین افراد باید مراحل مختلف را طی کرده و مدتها انتظار بکشند تا شاید قرعه به نامشان بیفتد و درنهایت با سپردن وثیقه‌هایی سنگین که بانکها خود تعیین می‌کنند، وام خود را دریافت کنند.

هم‌اکنون بانک مرکزی نحوه دریافت وثایق را بر عهده بانکها گذاشته، این در حالی است که در سالهای گذشته بانک مرکزی برای نحوه دریافت وثایق تسهیلات خرد بانکی، مصوباتی را به بانکها ابلاغ کرده بود. این موضوع نگرانی را در مشتریان و متقاضیان وامهای بانکی به‌ویژه تسهیلات خرد افزایش می‌دهد، کما اینکه پیش‌ازاین هم باوجود مصوبات بانک مرکزی، بانکها بدون توجه به این مصوبات، نحوه دریافت وثایق را تعیین می‌کردند. بسیاری از مشتریان خرد تا مرحله اخذ وام پیش رفته و مرحله تأیید پرداخت را نیز سپری کرده‌اند و حتی در برخی موارد سپرده‌گذاریهایی را برای دریافت وام انجام داده‌اند، اما در مرحله ارائه وثیقه به بانک به مشکل برخورد کرده‌اند و دریافت وام آنها به بن‌بست خورده و متوقف‌شده است.

مدیران بانکها در دریافت چنین وثایق سنگینی این‌گونه مطرح می‌کنند که مطالبات معوق باعث شده است که بانکها در دریافت وثیقه‌ها احتیاط بیشتری به خرج دهند اما مسئولان بانک مرکزی مطرح می‌کنند که میزان معوقات بانکی در بخش وامهای خرد بسیار کم است.

میزان مطالبات بانکی در بخش تسهیلات خرد کم است

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی دراین زمینه با تأکید بر اینکه اخذ وثایق تسهیلات خرد در اختیار بانکها است، اظهار کرد: البته در سالهای گذشته مصوباتی داشته‌ایم که بر اساس آن تسهیلات 10 میلیون تومانی با یک ضامن پراست می‌شد، اما هم‌اکنون با افزایش سقف تسهیلات خرد، بانک مرکزی توصیه می‌کند که بانکها درگرفتن وثایق دقت داشته باشند. البته امیدواریم پرداخت تسهیلات راحت‌تر صورت گیرد. علی‌اصغر میر محمدصادقی درباره میزان مطالبات معوق تسهیلات خرد گفت: میزان مطالبات دراین بخش بسیار کم است و افرادی که تسهیلات خرد دریافت می‌کنند، اقساط آن را پرداخت می‌کنند، بنابراین با افزایش سقف تسهیلات خودرو میزان تسهیلات معوق افزایش نمی‌یابد. وی با تأکید بر اینکه اخذ وثایق تسهیلات خرد در اختیار بانکها است، گفت: البته در سالهای گذشته مصوباتی داشته‌ایم که بر اساس آن تسهیلات 10 میلیون تومانی با یک ضامن پراست می‌شد، اما هم‌اکنون با افزایش سقف تسهیلات خرد، بانک مرکزی توصیه می‌کند که بانکها درگرفتن وثایق دقت داشته باشند. البته امیدواریم پرداخت تسهیلات راحت‌تر صورت گیرد.

هیچیک از بندهای قراردادهای بانکی به نفع مشتری نیست

یک حقوقدان با انتقاد از نحوه انعقاد قرارداد بین افراد و بانکها اظهار کرد: قراردادهای بانکی عمدتاً به‌صورت یک‌طرفه منعقد می‌شود، چراکه افراد به دلیل نیاز به دریافت وام، ناچار به پذیرش همه بندهای قرارداد هستند.

سعید مرادی افزود: زمانی که افراد برای دریافت وام به بانک مراجعه و قرارداد موردنظر را مطالعه می‌کنند، به‌وضوح می‌بینند که هیچ‌یک از موارد و شروط ذکرشده در قرارداد بانکی، به نفع آنها نبوده و در حقیقت، بانک برای آنها هیچ حقی قائل نشده است.

وی ادامه داد: متأسفانه این افراد که یک‌طرف قرارداد هستند، نمی‌توانند بگویند که مثلاً فلان بند را قبول ندارند چراکه در صورت نپذیرفتن هر یک از شرایط قرارداد، بانک از اعطای وام به آنها امتناع می‌کند. به گفته این حقوقدان، بانکها از هر راهی، اعم از درخواست دو یا چند ضامن یا دریافت مالی به‌عنوان وثیقه، برای بازپرداخت تسهیلات اعطایی خود استفاده می‌کنند. منبع: روزنامه حمایت

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *