هیچ فردی ولو یک ساعت بی‌جهت نباید در زندان بماند

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۹ خرداد ۱۳۹۵


هیچ فردی ولو یک ساعت بی‌جهت نباید در زندان بماند

رییس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه هیچ فردی ولو یک ساعت بی‌جهت نباید در زندان بماند، گفت: توسعه اشتغال پیش شرط موفقیت برنامه‌های اصلاحی و تربیتی است.
دنیای حقوق: دکتر‌اصغر‌جهانگیر در نشست تخصصی مدیران ستادی و استانی بر لزوم توسعه آمارهای کاربردی در زندان‌ها تاکید کرد.
وی با بیان اینکه آمارهای علمی و کاربردی مهمترین ابزار برنامه‌ریزی است، گفت: باید از تمامی اطلاعات مورد نیاز آمارهای دقیق داشته باشیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی دقیقی با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها داشته باشیم.
رییس سازمان زندان‌ها با اشاره به اینکه زندان یکی از مهمترین تامین‌کنندگان امنیت در جامعه است، افزود: امنیتی که زندان برای جامعه تامین می‌کند، محصول نگهداری افراد بزهکار و سالم سازی جامعه از آسیب‌های این افراد است اما برای بازگشت شرافتمندانه آن‌ها به جامعه و توسعه امنیت پایدار باید برنامه‌های اصلاحی و تربیتی را توسعه داد.
جهانگیر اظهار کرد: در حال حاضر ورود موادمخدر، موبایل و اشیاء ممنوعه به زندان‌ها از آسیب‌های موجود در زمینه امنیت زندان‌هاست که علی‌رغم کشفیات موجود و تلاش‌های شبانه روزی هنوز برای ما وجود این مقدار نیز قابل قبول نیست .
وی خواستار استفاده از تکنولوژی‌های روز و روش‌های نوین و کارآمد در زمینه روش‌های بازرسی شد. رییس دفتر بازرسی ویژه قوه‌قضاییه به بحث زندانیان تحت قرار نیز پرداخت و گفت: روسای زندان‌ها باید به طور مرتب پرونده‌های زندانیان را بررسی کنند و نسبت به مشکلات قضایی زندانیان حساسیت ویژه‌ای داشته باشند.
جهانگیر تصریح کرد: نباید هیچ فردی ولو یک ساعت بی‌جهت در زندان بماند.
مشاور رییس دستگاه قضا با اشاره به برخی نظرها در خصوص حمایت از خانواده‌های زندانیان و امتیاز مرخصی به زندانیان، گفت: برخی از افراد نسبت به این موضوع برداشت درستی ندارند چراکه آسیب‌های خانواده زندانیان یا طرد زندانی از جامعه موجب آسیب به جامعه می‌شود و این یک اقدام پیشگیرانه برای سلامت جامعه است.
جهانگیر با اشاره به ضرورت تحکیم بنیان خانواده‌ها، گفت: شوراهای حل اختلاف زندان‌ها وظیفه مهمی دارند و باید قبل از تاثیر مشکلات بر رابطه زندانی و خانواده‌اش برای رفع مشکلات اقدام کنند.
رییس سازمان زندان‌ها اظهارکرد: هر چند در حال حاضر زندان‌های ایران دارای استاندارهای بالایی است اما در نهایت برای ایجاد زندان استاندارد و پاک به شکل ایده آل نیاز به زیرساخت‌های مختلفی است که مهمترین آنها کاهش جمعیت کیفری و متعادل کردن ظرفیت زندان‌ها است. جهانگیر گفت: سلامت زندانیان و درمان آنها دارای اهمیت است و با توجه به حساسیت موضوع سیستم بیماریابی را در زندان‌ها توسعه داده‌ایم تا اگر فردی آگاه به بیماری خود نبود، شناسایی و در روند درمان
قرار گیرد.
وی همچنین خواستار توسعه فرهنگ کتاب خوانی در زندان‌ها و برنامه‌ریزی برای هدایت زندانیان برای مطالعه هدفمند و دارای اثر در خودشناسی و خود سازی شد.
وی افزود: پیگیری امور زندانیان از اقدامات بشر دوستانه و نشات گرفته از نظام ارزشی ماست و نباید این اقدامات تحت تاثیر دلایل غیرمنطقی قرار گیرد.
مشاور رییس دستگاه قضا گفت: انجمن‌های حمایت از خانواده زندانیان باید ضمن توسعه فعالیت‌های خود مشکلات خانواده‌های زندانیان را مستند‌ سازی و پیگری کنند.
جهانگیر در پایان عنوان‌ کرد: نباید نسبت به موضوع زندان و زندانیان مصلحت‌اندیشی کرد و سازمان زندان‌ها از تمام توان خود برای استاندار سازی زندان‌ها، کاهش جمعیت کیفری و حمایت از خانواده‌های زندانیان استفاده خواهد کرد.
منبع: روزنامه حمایت به نقل از روابط عمومی سازمان زندانها


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *