هشدار وزارت علوم به داوطلبان دانشگاه آزاد

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
جمعه - ۷ آبان ۱۳۹۵


هشدار وزارت علوم به داوطلبان دانشگاه آزاد

یک مسؤول وزارت علوم اعلام کرد

هشدار وزارت علوم به داوطلبان دانشگاه آزاد

%d9%87%d8%b4%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d8%a8%d9%87-%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2

مدیرکل دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم تاکید کرد: تنها کد رشتههایی که در سایت وزارت علوم اعلامشده مجوز دارند و مدرک تحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد در کدرشتههای غیر مجوز دار، تأیید نمیشود.

کارن ابری نیا، مدیرکل آموزش عالی دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم با حضور در برنامه گفتگوی خبری شبکه 4 سیما، اختلاف وزارت علوم و دانشگاه آزاد بر سر کدرشته‌های این دانشگاه را بررسی کرد.

وزارت علوم دانشگاه آزاد را بسیار تحمل کرده است

ابری نیا در پاسخ به درخواست دانشگاه آزاد مبنی بر ارزیابی دانشگاه آزاد مانند سایر مؤسسات آموزش عالی گفت: این صحبتها، شگفت‌آور است، وزارت علوم طی سالهای اخیر به دنبال ارتقاء کیفیت آموزشی است، بااین‌وجود مشکلاتی را که دانشگاه آزاد ایجاد کرده بسیار تحمل کرده و با این دانشگاه همراهی کرده است.

تعطیلی 60 درصد فعالیت دانشگاه آزاد در صورت اجرای معیارها

وی ادامه داد: وزارت علوم اگر قصد داشت معیارها، شاخصها و ضوابطی را که برای زیر نظامهای دیگر اجرا کرده برای این دانشگاه اجرا می‌کرد، الآن شاید 60 درصد فعالیتهای این دانشگاه تعطیل می‌شد. مدیرکل آموزش عالی دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم، ادامه داد: بالاخره اتفاقاتی که در دوره‌های گذشته و دولتهای قبل رخ‌داده، مانند قطاری است که در ریل افتاده و نمی‌شود آن را متوقف کرد، باید آن را به ریل اصلی خود بازگرداند.

شورای عالی برنامهریزی بالاترین مرجع تصویب مجوزها

وی تصریح کرد: برای این کار باید به دانشگاه آزاد فرصت داده شود که داده شد، شورای عالی برنامه‌ریزی به‌عنوان بالاترین مرجع تصویب مجوزها برای آموزش عالی در کشور است فرقی هم نمی‌کند که برای کدام زیر نظام باشد.

کمیته 3 نفره اصلاً مطرح نبوده است

ابری نیا افزود: اینکه ادعا می‌شود یک کمیته سه‌نفره برای تصویب این کدرشته‌های ها وجود داشته این موضوع اصلاً مطرح نبوده، این کمیته 20 الی 25 سال پیش مطرح‌شده و اصلاً اجرایی نشده، یک عضو این کمیته از وزارت علوم بوده که اصلاً شرکت نکرده است. وی در پاسخ به این سؤال که وزارت علوم نمی‌خواهد دانشگاه آزاد با دانشگاههایی که اغلب، اعضای هیأت رئیسه دانشگاههای دولتی در آنها سهام‌دارند رقابت کند، تصریح کرد: اساسنامه دانشگاه آزاد در سال 89 در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و اصلاح شد.

دانشگاه آزاد نمیتواند تافته جدا باشد

مدیرکل آموزش عالی دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم افزود: دربند اول اساسنامه دانشگاه آزاد آمده است، این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی محسوب می‌شود و بنابراین زیر نظام وزارت علوم است، باید از تمام ضوابط حاکم پیروی کند و نمی‌تواند تافته جدا بافته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تمام دانشگاهها و مؤسسات غیرانتفاعی، تحت نظارت وزارت علوم هستند، همگی دارای هیأت امنا هستند، نماینده وزیر علوم در تمام این هیأت ها حضور دارد و دانشگاه مادر براین مؤسسات و دانشگاهها نظارت دارد.

دانشگاه آزاد از سیستم متمرکز سنجش پیروی نمیکند

ابری نیا تصریح کرد: ما مجوز مؤسسات غیردولتی را در شورای گسترش صادر می‌کنیم و حتی یک دانشجو خارج از سیستم سازمان سنجش پذیرش نمی‌شود درحالی‌که دانشگاه آزاد اسلامی از این مسأله تبعیت نکرده و پذیرش دانشجو را به‌صورت اختیاری انجام می‌دهد و از سیستم متمرکز سنجش پیروی نمی‌کند.

سهامی در مؤسسات غیرانتفاعی ندارم

وی ادامه داد: من شخصاً در هیچ موسسه غیرانتفاعی سهام ندارم، برخی همکاران ما سهام‌دارند و اتفاقاً برخی از همکاران ما که دارای سهام هستند در سطح‌بندی مؤسسات، رتبه موسسه آنها در سطح 4 قرار دارد. اگر قرار بود امتیاز ویژه‌ای برای آنها قائل باشیم، می‌توانستیم آنها را در سطوح بالاتر قرار دهیم. حتی سازمان بازرسی می‌تواند از این مؤسسات بازدید کند که به این مؤسسات مجوز خاصی نداده‌ایم.

عدم رعایت ظرفیت رشته توسط دانشگاه آزاد

مدیرکل آموزش عالی دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم ادامه داد: وزارت علوم در شهریورماه امسال با یک‌بار پذیرش 4 هزار 600 کد رشته موافقت کرد تا به دانشگاه آزاد فرصت دهد تا این کد رشته‌ها را اصلاح کند، همین تعداد نیز پر از مشکل است، هیأت علمی استانداردی ندارد، دانشگاه آزاد حتی ظرفیت رشته را نیز رعایت نمی‌کند.

وجود گزارشهایی مبنی بر پذیرش 150 تا 200 دانشجوی کارشناسی ارشد

وی افزود: دانشگاههای غیردولتی که تحت نظر وزارت علوم هستند، نمی‌توانند بیشتر از 20 دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش کنند، اما از واحدهای دانشگاه آزاد گزارشهای متعددی وجود دارد که در واحدهایی 150 تا 200 نفر در کارشناسی ارشد پذیرفته است.

عدم شفافسازی در تعداد پذیرش دانشجو دکتری

ابری نیا یادآور شد: ما به دنبال این هستیم دانشگاه آزاد که سهم مؤثری از آموزش عالی را بر عهده دارد، ارتقاء کیفیت یابد و روندی را که طی می‌کند، روند خوبی باشد. باوجوداینکه دانشگاه آزادیها از شفاف‌سازی صحبت می‌کنند، هنوز کسی نمی‌داند چند دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد پذیرش‌شده است.

الزام دانشگاه آزاد به اصلاح ساختار کدرشتههای یکبار پذیرش

ابری نیا افزود: اگر در همین 4600 کدرشته‌محل که یک‌بار مجوز پذیرش داده‌شده است نیز ساختار خود را اصلاح نکنند، نمی‌توانند دانشجو پذیرش کنند. با توجه به این مسأله، حتی گزارشهایی وجود دارد که این دانشگاه در کد رشته‌هایی که بدون مجوز هستند در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو پذیرش کرده و اجرا می‌کند.

پذیرش دانشجو فقط برای افزایش درآمد فاجعه است

مدیرکل آموزش عالی دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم ادامه داد: این‌یک فاجعه است که دانشگاه آزاد با پذیرش دانشجو تنها درآمد خود را بالابرده و امورات خود را بگذراند، این راه صحیحی نیست، بلکه باید با وزارت علوم تعامل کند. وزارت علوم به دنبال رشد و توسعه دانشگاه آزاد است.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم این دانشگاه سقوط کند اما ادعای ما این است اگر این روند را پیش گیرد، کیفیت نازلی را ارائه خواهد کرد، این مسأله منجر به سقوط آموزش عالی می‌شود و این درست نیست و باید جلوی آن گرفته شود.

تعیین تکلیف کدرشتههای یکبار پذیرش

ابری نیا خطاب به داوطلبان دانشگاه آزاد تاکید کرد: تنها کد رشته‌هایی که در سایت وزارت علوم اعلام‌شده دارای مجوز هستند. دانشجویان به سایت وزارت علوم مراجعه کرده و کدرشته‌های دارای مجوز را انتخاب کنند درصورتی‌که در غیرازاین کد رشته‌ها تحصیل کنند مدارک آنها تأیید نمی‌شود.

وی درباره تکلیف کد رشته‌هایی که مجوز یک‌بار پذیرش دارند نیز گفت: درصورتی‌که این کد رشته‌ها سال آینده اصلاح نشود، آنها نیز از لیست وزارت علوم خارج می‌شوند.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *