هشتاد درصد دکلهای اپراتورهای تلفن همراه غیرمجاز است

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵


هشتاد درصد دکلهای اپراتورهای تلفن همراه غیرمجاز است

هشتاد درصد دکلهای اپراتورهای تلفن همراه غیرمجاز است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه شهروندان اطلاعات کاملی در خصوص نصب دکلهای مخابراتی ندارند، گفت: برای نصب این دکلها نیاز به اخذ مجوز است و همین امر باعث شده تا هم‌وطنان با دریافت مبالغی تحت عنوان اجاره بهاء اجازه نصب این نوع دکلها و آنتنهای مخابراتی را در محل زندگی خود بدهند.

سرهنگ علی نیک‌نفس درباره نصب گیرنده و فرستنده‌های رادیویی موسوم به BTS تصریح کرد: برخی از اپراتورهای مخابراتی برای فرار از پروسه دریافت مجوز، نصب این دکلها را به بخش خصوصی واگذار کرده‌اند. لذا برخی از شرکتهای خصوصی نیز بدون توجه به سیر مراحل قانونی امر فقط با مراجعه به در منازل و صحبت با مالک یا مدیر ساختمان، این افراد را تشویق به اجازه نصب فرستنده‌های رادیویی می‌کنند.

وی افزود: امروزه شرکتهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت بی‌سیم در حال گسترش بوده و رشدی چشم‌گیر داشته و برای هرچه بهتر برقرار شدن ارتباط و افزایش سرعت ارائه خدمات انتظار می‌رود در گوشه و کنار شهر اقدام به نصب فرستنده و گیرنده‌های wifi کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به آمار فرستنده‌های مخابراتی فاقد مجوز گفت: برابر آمار ارائه‌شده توسط رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست، چیزی در حدود 80 درصد دکلهای مخابراتی نصب‌شده از طرف اپراتورهای تلفن همراه مجوزی اخذ نشده است.

نیک‌نفس با اشاره به اینکه شهروندان باید متوجه این امر باشند که علاوه بر تأثیرات مخرب بر سلامت شهروندان احتمال خرابکاری، شنود غیرمجاز و… نیز توسط برخی از این دکلهای به‌ظاهر مخابراتی می‌تواند صورت گیرد، گفت: ازاین‌رو هرگونه تخلف و جرمی که از طریق این دکلهای غیرمجاز صورت می‌گیرد علاوه بر مقصر بودن اپراتور مخابراتی، مالک یا مالکین ساختمان نیز مقصر هستند و باید در برابر قانون پاسخگو باشند.

وی به برخی از فعالیتهای مجرمانه از طریق این دکلها اشاره کرد و گفت: شنود بی‌سیمهای نظامی و امنیتی‌، ایجاد پارازیت برای دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای، ایجاد اختلال در سامانه‌های دولتی و خصوصی مثل بانکها و… ازجمله مواردی است که هم‌وطنان عزیز باید در نظر داشته باشند.

بر اساس اعلام پورتال پلیس فتا، نیک‌نفس به شهروندان توصیه کرد: به‌هیچ‌عنوان با افرادی که خود را کارمند مخابرات یا اپراتورهای مخابراتی معرفی می‌کنند در خصوص نصب دکلهای مخابراتی یا دیشهای اینترنت ماهواره‌ای همکاری نکنند مگر با ارائه مدارک شناسایی معتبر و پس از اخذ استعلام لازم از سازمان مربوطه و همچنین مراحل اخذ مجوزهای لازم این کار انجام ‌شده باشد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا در پایان با اشاره به آدرس سایت پلیس فتا آن را دریچه ارتباطی با شهروندان خواند و افزود: پلیس فتا از هم‌وطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir سامانه پاسخگویی به فوریتهای سایبری، بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *