نوزادانی که معتاد به دنیا می آیند!

دسته: جرمشناسی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۳۱ خرداد ۱۳۹۵


نوزادانی که معتاد به دنیا می آیند!

«رویا» نوزادی معصوم، جمعه ۱۴ خرداد دنیا را وداع گفت؛ نوزادی که چندی پیش در بیمارستانی حوالی ورامین رهاشده بود و به دلیل وخامت  شرایط جسمانی و اوردوز  ناشی از اعتیاد به مواد مخدر و همچنین سوءتغذیه شدید به بیمارستان لقمان منتقل شده بود…
دنیای حقوق: رویای کوچولو علیرغم تلاش پزشکان عاقبت رفت و با مرگ خود پرسشهای بی‌پاسخ بسیاری را در اذهان عمومی درباره «اعتیاد نوزادان» برجای گذاشت.
تحمل درد ترک افیون اعتیاد گاه برای بزرگسالان هم غیرقابل‌تحمل و طاقت فرساست چه رسد به کودکانی که استخوانهای نحیف آنها شکننده‌‌تر از حد تصور است؛ برخی از آنها علی‌رغم تحمل این درد شکنجه‌آور، عاقبت همچون رویای ۴ ماهه طاقت نمی‌آورند و برای همیشه می‌روند، بعضی جانی دوباره می‌گیرند، بعضی هم اصلاً مطرح و دیده نمی‌شوند و از مرگ یا زندگی‌شان هیچ‌کس خبردار نمی‌شود… بااین‌حال «تراژدی کودکان معتاد » محدود به رویا  نیست و همچنان هستند رویاهایی که قصه زندگی‌شان همین‌گونه تکرار می‌شود.
رویا منوچهری، فعال اجتماعی و عضو جمعیت امام
علی (ع) در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: همین یک ماه پیش بود که مددکاران جمعیت امام علی سمت بیقوله‌هایی اطراف تهران، زهرای ۱۷ ساله‌ای را دیدند که از ۱۲ سالگی توسط پدر به تریاک معتاد و در ۱۷ سالگی هم مادر شده بود.
منوچهری تعریف می‌کند که پس از مدتی وقتی زهرا، «باران» را به دنیا می‌آورد، بیمارستان متوجه اعتیاد نوزاد می‌شود؛ این‌گونه بود که باران ۱۰ روز آغاز زندگی‌اش را درون دستگاه می‌گذراند تا مواد مخدر از بدنش بیرون برود.
این مددکار جمعیت امام علی می‌گوید: ما حدس می‌زنیم مادر باران، به‌جز تریاک، مواد دیگر هم مصرف می‌کرد و احتمالاً به شیشه نیز معتاد بود، آنها خانه‌ای هم ندارند. پدر باران تنها ۲۰ سال دارد و او نیز مصرف‌کننده است.
وی همچنین تأکید می‌کند که هرروز و هرروز آمار کودکانی که وابسته به مواد مخدر به دنیا می‌آیند و یا توسط پدر و مادر معتاد می‌شوند، بیشتر می‌شود و هرلحظه فقدان اقدامات لازم و مؤثر برای ریشه‌کنی و حتی کاهش اندک این درد خانمان‌سوز بیشتر احساس می‌شود. این فعال اجتماعی همچنین یادآور می‌شود که جمعیت امام علی (ع) پس از فوت رویا و با توجه به شیب رو به رشد اعتیاد کودک، لازم دانست هر چه سریع‌تر مطالبات خود را طی نامه‌ای سرگشاده با امضای اقشار مختلف مردم، به دست ریاست جمهوری رسانده و خواستار اقداماتی جامع، فراگیر و فوری برای ریشه‌کنی اعتیاد کودکان و نوزادان شود.
منوچهری در ادامه به سمینار بهمن‌ماه سال ۹۳ جمعیت امام علی (ع) که بر مبنای پژوهش این سازمان مردم‌نهاد بروی ۱۱۶ مورد کودک مبتلابه اعتیاد برگزار و در آن هشداری جدی در خصوص افزایش قابل‌توجه آمار کودکان معتاد داده شد، اشاره و عنوان کرد که طی این سمینار آمارهای متنوعی از اعتیاد کودکان و آسیبهای ناشی از آن ارائه شد و به تحصیل، سلامتی جسمی، سلامتی روانی وزندگی کاری و آینده این قشر جامعه پرداخت.
وی در ادامه بر اساس جامعه آماری ١١۶ نفری پژوهش جمعیت امام علی (ع) در خصوص اعتیاد کودکان مدعی می‌شود که طبق این آمارها؛ ۷۳ درصد از کودکان مبتلابه اعتیاد، پسر و ۲۷ درصد از آنها دختر بوده‌اند.
وی در رابطه با سن شروع مصرف آنها نیز مدعی است که بیشترین فراوانی باسن کمتر از ۲ سال بوده و قابل‌ذکر است که بیش از نیمی از کودکان مبتلابه اعتیاد فاقد اوراق هویت‌اند که این خود می‌تواند نشان‌دهنده تأثیر فقدان مدارک هویتی برافزایش احتمال آسیب‌پذیری کودکان از معضلات اجتماعی باشد.
این فعال اجتماعی درباره وضعیت تحصیلی آنها نیز عنوان می‌کند که ۳۱% از آنها به سن مدرسه نرسیده‌اند، ۳۶% مدرسه نرفته‌اند، ۲۰% ترک تحصیل‌کرده‌اند و ۱۳% در حال تحصیل هستند که اغلب در مقطع دبیرستان درس می‌خوانند.
منوچهری در خصوص وضعیت شغلی این کودکان نیز مدعی است: اغلب کودکان درگیر اعتیاد به کار اجباری مشغولند، ۶۷% کودکان معتاد کار می‌کنند. از میان این کودکان، حدود ۳۰ درصد به گدایی، ۶ درصد زباله‌گردی و ۵ درصد به فال فروشی اشتغال دارند؛ همچنین حدود ۲۰ درصد هم به موادفروشی و سرقت می‌پردازند و مابقی نیز به انواع مشاغل سخت و کاذب دیگر مشغول هستند.
وی ادامه می‌دهد: بعضی از این کودکان به خاطر اعتیاد شدید کارشان را رها کرده‌اند.
این فعال اجتماعی در خصوص چگونگی اعتیاد آنها به مواد مخدر نیز می‌گوید: ۴۲ درصد توسط شیر مادر، ۳۵ درصد توسط خانواده، ۱۰ درصد دوستان و ۴ درصد نیز به علت اجبار رئیس باندهای غیرقانونی که از کودکان سوءاستفاده می‌کنند، به اعتیاد دچار شده‌اند. منوچهری در ادامه ضمن اشاره به آنکه از میان جامعه آماری ۱۱۶ موردی پژوهش جمعیت امام علی (ره) در خصوص اعتیاد کودک تنها ۷ درصد به بهزیستی مراجعه کرده‌اند؛ یادآور می‌شود: این تحقیق در ۱۰ استان انجام‌شده و از این میان خراسان جنوبی، تهران و خراسان رضوی بیشترین درگیری با این معضل را داشته‌اند.
وی در خصوص محله‌های تهران نیز می‌گوید: محله‌های فرحزاد، بومهن، لب خط، قرچک، دروازه غار، ملک‌آباد و خاک سفید بیشترین درگیری را با اعتیاددارند.
بی‌شک اگر امروز اقشار مختلف جامعه ازجمله جامعه هنری، ورزشی، مردم و سازمانهای دولتی و مردمی با اتحاد باهم در پی تلاش برای کاهش آسیبهای ناشی از اعتیاد برآیند، می‌توان از پیشروی فاجعه‌ مصیبت اعتیاد کودک جلوگیری کرد و داستان غمناک رویا نیز می‌تواند مقدمه‌ای برای طرح مطالبه حقوق کودکان معتاد در کشور باشد. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *