نظام بانکی پشتیبان و حامی اقتصاد کشور است

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۶ مهر ۱۳۹۵


نظام بانکی پشتیبان و حامی اقتصاد کشور است

رییس کل بانک مرکزی

 نظام بانکی پشتیبان و حامی اقتصاد کشور است

3
نرخ سود بانکی معقول است
سیف؛ نرخ سود بانکی در کشور را منطقی ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها با توجه به تنگنای مالی نظام بانکی در حد معقول است و در شرایطی که حدود 45 درصد منابع شبکه بانکی قفل‌شده، نظام بانکی با کاهش نرخ سود بانکی همپای روند کاهشی نرخ تورم، همراهی مناسبی با فضای اقتصادی کشور داشته است.
از روابط عمومی بانک مرکزی، نشست تخصصی بررسی مسائل اقتصادی و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان قزوین عصر چهارشنبه با حضور رییس کل بانک مرکزی، استاندار قزوین، مسؤولان این استان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره بانکها در بانک مرکزی برگزار شد.
دراین جلسه، درخواستهای مسؤولان استان از شبکه بانکی برای کمک به اشتغال‌زایی و ایجاد فرصتهای شغلی، رونق بنگاههای اقتصادی به‌خصوص در بخشهای کشاورزی و صنعتی با توجه به ظرفیتهای استان و افزایش توان صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی مطرح و بررسی شد.
ولی اله سیف نگاه بانکها در اعطای تسهیلات به بنگاههای کوچک و متوسط را غیر گزینشی خواند و گفت: هیچ محدودیتی در تأمین مالی بنگاههای کوچک و متوسط وجود ندارد و بنگاههای متقاضی تسهیلات می‌توانند از طریق ثبت‌نام در سامانه بهین یاب و یا به‌صورت مراجعه مستقیم به بانکها، برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.
وی با تاکید بر اینکه عزم شبکه بانکی بر رونق واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در کل کشور است، گفت: شبکه بانکی تلاش می‌کند تا پایان سال جاری و با دقت نظر در اعطای تسهیلات، چرخ تولید تمام بنگاههای کوچک و متوسط را که احیای آنها منوط به تخصیص اعتبار و تزریق نقدینگی است با رعایت اصل تخصیص بهینه منابع به واحدهای دارای بازده اقتصادی، به حرکت درآورد.
وی یادآور شد: همچنین این تسهیلات تمام بخشهای اقتصادی اعم از صنعت، معدن، تجارت، خدمات و گردشگری را شامل می‌شود و درصورتی‌که بانکها از منابع کافی استانی برای ارائه تسهیلات بهره‌مند نباشند می‌توانند کاستیهای خود را از مرکز تأمین کنند.
رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به تلاش شبکه بانکی برای خروج اقتصاد از رکود اظهار کرد: نظام بانکی پشت سر ساختار اقتصادی و حامی آن است تا کشور بتواند به سمت هدف رشد و توسعه اقتصادی حرکت کند.
*معرفی 1062 طرح به بانکها در استان قزوین
استاندار قزوین دراین جلسه با تاکید بر ظرفیتهای تولیدی این استان گفت: باید از ظرفیتها و فرصتهای سرمایه‌گذاری استان قزوین استفاده شود چراکه این استان از سابقه طولانی در حوزه کشاورزی، صنعت و نیز گردشگری برخوردار است و باید تلاش کرد با برنامه‌های منظم و مدون از این شرایط بهره‌برداری لازم را برد.
فریدون همتی با اشاره به فعالیتهای صنعتی این استان تصریح کرد: در حال حاضر گردش مالی بسیاری از شرکتهای بزرگ استان قزوین در خارج از این استان و در تهران اتفاق می‌افتد و از این بابت استان قزوین به پایتخت وابسته است.
وی ادامه داد: باید تلاش شود جریان فعالیتهای مهم و تأثیرگذار در اقتصاد استانی از تهران به استان قزوین حرکت کند و براین اساس انتظار می‌رود قزوین بیش‌ازپیش در دایره تسهیلات دهی و گردش مالی قرار گیرد.
استاندار قزوین تسهیلات ارائه‌شده از سوی شبکه بانکی به واحدهای کوچک و متوسط را موجب رونق تولید و اقتصاد دانست و گفت: در حال حاضر تعداد 2131 طرح در سامانه بهین یاب ثبت‌شده است که از این میان 1062 طرح به بانکها معرفی‌شده‌اند.
همتی یادآور شد: علاوه براین تاکنون مبلغ 118 میلیارد تومان تسهیلات از طریق ثبت در سامانه بهین یاب و مبلغ 144 میلیارد تومان از طریق مراجعه مستقیم به بانکها، به بنگاههای تولیدی اعطاشده است.
وی با درخواست از شبکه بانکی و دولت برای حل مشکل آب شرب دراین استان، گفت: مهم‌ترین خبری که مردم استان قزوین منتظر شنیدن آن از رییس جمهور در جریان سفر به این استان هستند، موضوع حل شدن آب شرب است. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *