نامه ضد ایرانی امارات و 10 کشور دیگر عرب به سازمان ملل

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲ آذر ۱۳۹۵


نامه ضد ایرانی امارات و 10 کشور دیگر عرب به سازمان ملل

نامه ضد ایرانی امارات و 10 کشور دیگر عرب به سازمان ملل

 

48

امارات به همراه 10 کشور دیگر ازجمله کویت، مصر، مغرب، سودان، اردن، دولت مستعفی یمن، بحرین، قطر و عمان (کشورهای عضو شورای همکاری خلیجفارس و اتحادیه عرب) نامهای خطاب به سازمان ملل نوشتند و در آن ازآنچه سیاستهای توسعهطلبانه ایران و بر هم زدن ثبات منطقه نامیدند ابراز نگرانی کردند.

خبرگزاری رسمی امارت «وام» گزارش داد این نامه که به «پی‌یر تامسون» رئیس هفتاد و یکمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل نوشته‌شده و در پایان میان تمامی اعضای توزیع‌شده، در راستای حق رسمی امارات برای پاسخ به اظهارات نماینده ایران در سازمان ملل مربوط به تاریخ 26 سپتامبر و در مجمع عمومی سازمان ملل نوشته‌شده است. دراین نامه آمده است که «از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که به صادر کردن انقلاب ایران به کشورهای دیگر فرامی‌خواند نگرانیم؛ ایران کشوری حامی تروریسم در منطقه است از حزب‌الله در سوریه و لبنان گرفته تا حوثیها در یمن و گروههای تروریستی در بحرین، عراق، عربستان و کویت و غیره، حمایت می‌کند».

در نامه مذکور و در پاسخ به اظهارت نماینده ایران مبنی بر محکومیت حمله نظامی ائتلاف عربی علیه یمن آمده است: دولت مشروع یمن -به ادعای آنها- در مارس سال گذشته خواستار کمک نظامی شورای همکاری و اتحادیه عرب برای حمایت از ملت یمن در برابر حوثیها و ایران شد و ما در پاسخ به این درخواست به رهبری عربستان سعودی به کمک آنها شتافتیم.

امارات و دیگر امضاکنندگان در ادامه به هدف قرار گرفتن یک کشتی اماراتی در باب‌المندب که به گفته آنها توسط أنصارالله هدف قرارگرفته، نیز اشاره و آن را بشدت محکوم کردند؛ آنها افزودند: این‌گونه اقدامات، کشتیرانی را در تنگه باب‌المندب و اطراف آن‌که یکی از گذرگاههای راهبردی کشتیرانی و مهم است، مورد تهدید قرار می‌دهد.

در نامه یادشده آنچه مداخله ایران در جنگ یمن ارائه کمکهای ملی، نظامی و راهبردی به أنصارالله و نیز ارسال کشتیهای حامل اسلحه نامیده شده، محکوم‌شده است و آن را نقض آشکار قطعنامه 2216 و 2231 سازمان ملل نامیده‌اند. در ادامه این گزارش آمده است: از زمان امضای توافق هسته‌ای میان ایران و 5+1 چیزی جز افزایش اقدامات خصمانه در منطقه و ادامه حمایت از گروههای تروریستی توسط ایران ندیده‌ایم.

در ادامه این نامه به حادثه «منا» و کشته شدن صدها تن از حجاج نیز اشاره‌شده و سخنان نماینده ایران در محکومیت این حادثه، ادعاهایی کاذب برای بهره‌برداری از آن نامیده شده است. نویسندگان نامه به موضع ایران در خصوص جزایر سه‌گانه نیز پرداخته و مدعی شدند: این جزایر، جزایری عربی و جزء لاینفک امارات هستند و ایران ادعا می‌کند اینها جزء جدانشدنی از کشورش هستند. در پایان‌نامه مذکور ادعاشده: تحقق ثبات و شکوفایی اقتصادی در حاشیه خلیج‌فارس بر پایه حسن هم‌جواری و احترام به حاکمیت و عدم‌مداخله در امور دیگر کشورهاست و شیوه ایران مخالف با این موضوعات است. «عباس یزدانی» دبیر اول نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، در پاسخ به ادعاهای «عبدالله بن زائد» وزیر خارجه امارات اعلام کرده بود: ادعاهای عبدالله بن زائد مضحک و بی‌اساس است و درخواست وی درباره مطالبه جزایر سه‌گانه، تمامیت ارضی ایران را هدف قرار داده است. بن زائد در مجمع عمومی گفته بود ایران باید جزایر سه‌گانه را به امارات بازگرداند.

منبع: فارس


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *