موتورسیکلتها و چالشی به نام رعایت حقوق شهروندی در پایتخت

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
شنبه - ۶ شهریور ۱۳۹۵


موتورسیکلتها و چالشی به نام رعایت حقوق شهروندی در پایتخت

موتورسیکلتها و چالشی به نام رعایت حقوق شهروندی در پایتخت

 

رعایت حقوق شهروندی برای افزایش ارتقای احساس امنیت اجتماعی در مردم و جامعه از سوی همگان بسیار ضروری و حائز اهمیت است، اما دراین میان راکبان موتورسیکلتهای پایتخت از رعایت این حقوق سرباز می‌زنند و با رعایت نکردن اصول اولیه این حقوق هم به خود و هم به دیگران زیان می‌رسانند.

آیا تاکنون به مراکز شلوغ و پر رفت‌وآمد پایتخت به‌ویژه بافتهای قدیمی و بازار تهران سری زده‌اید و با حرکات مارپیچ موتورسواران، سوار کردن بیش از دو نفر آنان بر روی موتورسیکلتها، خلاف جهت حرکت کردن آنان در خیابانها، پرشهای ناجور، تک‌چرخ زدنها، عبور از پیاده‌روها و معابر کم‌عرض، درگیری لفظی میان عابران پیاده با موتورسواران روبرو شده‌اید، اینها گوشه‌ای از تراژدیهای همه‌روزه استفاده از موتورسیکلتها در تهران هستند. علاوه بر موارد یادشده، مهم‌ترین مسأله به‌جز حرکات نادرست، عدم رعایت مسائل ایمنی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی راکبان موتورسیکلتهاست که بارها از سوی مراجع مختلف به موتورسواران ابلاغ‌شده اما نتیجه‌ای جز عدم اجرا در برنداشته است.

چرا قوانینی که برای ساماندهی این وسیله نقلیه اندیشیده می‌شود، جز طی چند روز نخست ابلاغ آن، باوجود اخذ جریمه‌های فراوان دیگر ضمانت اجرایی را از دست می‌دهد؟

آیا مسئولین و متولیان امر یا رسانه‌های جمعی دراین خصوص کم‌کاری یا کم‌توجهی کرده‌اند که شاهد رعایت نکردن این‌گونه قوانین هستیم؟

با نگاهی گذر به حوادث رخ‌داده رانندگی و ترافیکی در پایتخت متوجه خواهید شد، موتورسواران که بیشتر آنها را قشر جوان تشکیل می‌دهند، با عدم استفاده از کلاه ایمنی، انجام حرکات پرخطر، عبور از معابر تنگ و نظایر آن حوادث دل‌خراش رانندگی را در شهر رقم می‌زنند. هرروزه خیل موتورسواران بی‌هیچ دغدغه‌ای از ترافیک و به بهانه‌های مختلف از قبیل کمک‌هزینه زندگی، حمل کالا تا مسافر، تحویل بسته‌های حجیم و بارهای نامتعارف و نیز سفرهای تفریحی با در نظر داشتن حداکثر حق تقدمی برای خود در پایتخت تردد می‌کنند. این ترددها به‌گونه‌ای است که موتورسیکلتها در مسیرهای ویژه اتوبوسها و پیاده‌روها بیش از دیگر وسایل نقلیه دیده می‌شود.

نتایج بررسیها میدانی خبرنگاران و گزارشگران اجتماعی رسانه‌های جمعی نشان می‌دهد قیمت مناسب و ارزان موتورسیکلتها، کسب درآمد از محل حمل‌ونقل کالا و مسافر، رهایی از بار سنگین ترافیک، عدم پاسخگویی وسایل حمل‌ونقل عمومی به نیاز شهروندان، تندرو و کم‌خرج بودن این‌گونه وسایل نقلیه موتوری و عدم اتلاف زمان و صرفه‌جویی در وقت و سوخت از عمده علل استفاده از این وسیله نقلیه است. شاید عمده‌ترین علت تخلفات ترافیکی موتورسواران را بتوان حس سودجویی آنان از سیستم حمل‌ونقل شهری قلمداد کرد. بعضی موتورسواران با حرکتهای مارپیچ و سرعتهای غیرمتعارف در سطح کوچه‌ها و خیابانهای کلان‌شهر تهران تصاویری از خطر را در اذهان رانندگان قانون‌مدار سایر وسایل نقلیه و عابران پیاده به تماشا می‌گذارند. افزایش تعداد این‌گونه وسیله نقلیه در سالهای اخیر و هم‌زمان کاهش توجه به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی اغلب موتورسواران معضلی است که روزبه‌روز عرصه را برای تردد مطمئن و راحت مردم به‌ویژه زنان، کودکان و سالمندان را در سطح پایتخت تنگ‌تر می‌کند.

تولید بی‌رویه و ارزانی قیمت در بازار و از سویی واگذاری موتورسیکلت به متقاضیان جوان و نوجوان با اقساط پایین و کم‌بهره سبب شده است که بسیاری از مردم به خرید آن تمایل بیشتری نشان دهند.

طبق مشاهدات میدانی، موتورسواران ترددکننده در کلان‌شهر تهران اغلب بدون توجه به رهگذران از کوچه‌ها و راسته‌های باریک شهر به خیابانها و بالعکس تردد می‌کنند. دراین رهگذر، اگر عابران پیاده حواسشان را جمع نکنند و متوجه اطرافشان نباشند احتمال برخورد موتورسواران با آنان بسیار زیاد است. دراین میان، رانندگان سایر وسایل نقلیه سبک و سنگین هنگام رانندگی در سطح شهر نیز برای جلوگیری از تصادف با موتورسوارانی که بی‌محابا از طرفین سبقت می‌گیرند باید مرتب چپ و راست و پشت سرخود را نگاه کنند تا خدای‌ناکرده با این وسایل تندرو و حامل بار و مسافر برخورد و تصادف نکنند. موتورسواران به‌طور مارپیچ از پیچ‌وخم خودروهایی که در خیابانهای شلوغ در راه‌بندان گیرکرده‌اند، عبور کرده و خطرات زیادی را هم برای خود و هم برای رانندگان این‌گونه وسایل نقلیه ایجاد می‌کنند. بعضی از موتورسواران با استفاده از سرعت این وسیله نقلیه و قابلیت حرکت آن در کوچه و پس‌کوچه‌ها و از لابه‌لای خودروها مزاحم دیگران به‌ویژه می‌شوند. علاوه بر مسائل یادشده، آلودگیهای صوتی به‌واسطه تولید صداهای گوش‌خراش منتشره از سوی موتورسیکلتها از دیگر مشکلاتی است که هرروز با افزایش تعداد این‌گونه وسایل در سطح شهر گریبان گیر مردم پایتخت شده است.

اغلب مردم پایتخت به‌ویژه رهگذران و عابران پیاده که برای خرید در سطح شهر به بازار تهران و نواحی اطراف آن مراجعه می‌کنند، می‌گویند که مأموران راهنمایی و رانندگی باید در برخورد با موتورسواران متخلف بیش‌ازپیش جدیت کنند. آنان معتقدند اگر یک موتورسوار متخلف که با سرعتهای غیرمجاز و انجام رفتارهای پرخطر در سطح خیابانها و کوچه‌های باریک شهر تردد می‌کند توسط راهنمایی و رانندگی به جرایم سنگین محکوم شود دفعه بعد جرئت تخلف را پیدا نمی‌کند و برای بقیه نیز درس عبرت می‌شود. این گروه از شهروندان ساکن در پایتخت از مسؤولین و متولیان امر در حوزه راهنمایی و رانندگی خواستار توجه بیشتر به این موضوع شدند.

منبع: پایگاه آموزشی مهداد


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *