مهر زوجه پس از فوت همسر

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۸ خرداد ۱۳۹۵


مهر زوجه پس از فوت همسر

مهر از جمله حقوق قانونی زوجه است که زوج همواره در مقابل آن تکلیف به پرداخت برایش وجود دارد. مطابق قانون هر چیزی که مالکیت داشته باشد و قابل تملک نیز باشد می توان به عنوان مِهر قرار داد. از طرفی دیگر همین که عقد نکاح واقع شد زن مالک مهر می‌شود و این اجازه را خواهد داشت تا مهر خود را از همسرش مطالبه نماید و یا آنکه هر تصرفی که بخواهد در آن بنماید. به عبارتی دیگر باید بیان داشت که  مهر از جمله حقوق قانونی زوجه می باشد که زوج را در مقابل زوجه مشغول الذمه (مدیون) می گرداند. لذا دینی است بر دوش زوج که همواره در مقابل آن تکلیف به پرداخت برایش وجود خواهد داشت.
آما آنچه را که باید بدان توجه داشت این مطلب می باشد که درست است مهر از جمله حقوق قانونی زوجه می‌باشد؛ اما این امر به معنای عدم امکان صرفنظر کردن از مطاله مهر یا بخشش مهر نخواهد بود، چه اینکه اصولاً هر حقی قابل اسقاط یا گذشت کردن می باشد. مهر هم از جمله حقوقی است که زوجه خواهد توانست از اخذ آن خودداری یا صرفنظر نماید. مانند زنی که مهر خود را به همسرش می بخشد، که باید گفت این امر صحیح است.
از طرفی دیگر باید بیان داشت که برای زوجه همواره امکان مطالبه مهر از زوج وجود خواهد داشت، البته این مطالبه و تشریفات آن و تادیه مهر، مطابق قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی دستخوش تغیرات خاصی گردیده است که بعداً به طور مفصل بدان خواهیم پرداخت.
علی ای حال حق مطالبه مهر همواره برای ذی نفع آن وجود خواهد داشت، ولو آنکه زوجه در قید حیات نباشد. به عبارتی دیگر با فوت زوجه حق مطالبه مهریه مانند هر حق مالی دیگر به وراث وی منتقل خواهد شد. از همین روی ورثه زوجه می توانند بعد از فوت زوجه به قائم مقامی از وی مهر زوجه متوفی را از زوج مطالبه نمایند.
این در حالی است که زوج نمی تواند از پرداخت مهر زوجه متوفای خود به ورثه وی به هر بهانه ای امتناع ورزد. مگر آنکه مهر به سببی از اسباب قانونی مانند بخشش آن توسط زوجه یا دریافت آن پیش از فوت، وجود نداشته باشد. بنابراین باید گفت که دین ناشی از مهر از جمله دیون ممتاز می باشد و حتی در صورت وجود دیون متعدد زوج یا حتی فوت وی، باز هم پرداخت مهر زوجه بر سایر دیون مقدم می باشد.
پس همانطور که گفته شد حقوق اشخاص همواره مورد توجه و حمایت قانونگذار بوده است ولو آنکه آنها در قید حیات نباشند، از همین روی ورثه زوجه با تنظم دادخواست مطالبه طلب(مهریه زوجه متوفی)، به نسبت سهم الارث خود به طرفیت زوج، حقوق قانونی زوجه متوفی را مطالبه می نمایند. گفتنی است که ورثه زوجه می بایست مدارکی همچون گواهی حصر وراثت و عقدنامه زوجه را نیز به پیوست دادخواست خود، تقدیم دادگاه نمایند.منبع: سایت حقوقی دادیاران


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *