مسائل فرهنگی دانشگاه نباید فوق‌برنامه تلقی شوند

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۶ آبان ۱۳۹۵


مسائل فرهنگی دانشگاه نباید فوق‌برنامه تلقی شوند

مدیرکل دفتر برنامهریزی و سیاستگذاری معاونت فرهنگی وزارت علوم:

مسائل فرهنگی دانشگاه نباید فوقبرنامه تلقی شوند

406129695

مدیرکل دفتر برنامهریزی و سیاستگذاری معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گاهی توجه به مسائل فرهنگی در دانشگاهها بهعنوان یک فعالیت فوقبرنامه تلقی میشود که این تصور نادرست است.

دکتر وحید شالچی در نشست شورای مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاههای منطقه 9 وزارت علوم که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، بابیان اینکه دانشگاه باید متناسب با زمینه فرهنگی و اجتماعی که وجود دارد، رشد یابد، اظهار کرد: گاهی توجه به مسائل فرهنگی در دانشگاهها به‌عنوان یک فعالیت فوق‌برنامه تلقی می‌شود که این تصور نادرست است؛ زیرا آنچه سبب ساختن نهاد دانشگاه و تولید علم در آن می‌شود، دانشجو و استاد مستعد نیست، بلکه فرهنگ است. وی با اشاره به اینکه چالشهای فرهنگی متعددی در عرصه فرهنگی و اجتماعی کشور وجود دارد، عنوان کرد: باید با سیاست‌گذاری و یافته‌های علمی درزمینهٔ فرهنگی و اجتماعی رسیدگی شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری معاونت فرهنگی وزارت علوم بیان کرد: گاهی برخی حوزه‌های فرهنگی نظیر فرهنگ زیست‌محیطی مغفول می‌ماند که ممکن است در آینده برای ما آسیبهایی را به دنبال داشته باشد. شالچی با تأکید بر اینکه دانشگاههای منطقه 9 به لحاظ فرهنگی در منطقه خاصی قرار دارند، ادامه داد: استان خراسان در دوره‌های مختلف به‌عنوان یکی از کانونهای اصلی فرهنگ اسلام و ایران محسوب می‌شود؛ بسیاری از بزرگان و فرهیختگان فرهنگی کشور از این سرزمین هستند. به‌گونه‌ای که می‌توان گفت، احیای فرهنگی ایران ازجمله زبان فارسی را باید مدیون خراسان دانست. وی اضافه کرد: با توجه به پتانسیلها و ظرفیتهایی فرهنگی که در خراسان وجود دارد، شهر مشهد باید یکی از کانونهای اصلی رشد فرهنگ در کشور باشد. دکتر محمدی، دبیر شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 9 در ادامه این نشست، با اشاره به اینکه برخی از تصمیمات نادرست در سیستم ارتقاء ممکن است، پیامدهای فرهنگی منفی به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: یکی از منکرات دانشگاه، آئین‌نامه‌های سخت‌گیرانه ارتقاء است که ما را به سمت فعالیتهای پژوهشی نادرست می‌برد. وی افزود: باید به قانونی که برخی از رویدادهای اخلاقی و علمی ناپسند را ایجاد می‌کند، شک کرد و ما موظف هستیم به دانشگاههایمان در این زمینه هشدار بدهیم. مدیر فرهنگی دانشگاه بیرجند خاطرنشان کرد: نگاه به مقوله آموزش در خراسان همواره نگاهی فرهنگی بوده است.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *