مردی که برای پنهان کردن ازدواج سابق خود شناسنامه المثنی بگیرد، تکلیفش چیست

دسته: آخرین مطالب , حقوق همگانی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶


مردی که برای پنهان کردن ازدواج سابق خود شناسنامه المثنی بگیرد، تکلیفش چیست

 

بسیار اتفاق افتاده است که در اثر سهل انگاری یا سرقت، مدارک شناسایی مان را از دست داده ایم، لاجرم در این شرایط مجبور به گرفتن المثنی برای مدارک خود خواهیم بود، چه اینکه وجود اوراق شناسایی یا اوراق هویت برای انجام امور روزانه مان و نیز بسیاری از کارهای اداری دیگر ضروری خواهد بود و در دست نداشتن این اوراق مشکلات عدیده ای را می تواند برای صاحب آن ایجاد نماید.

از همین روی و نظر به اهمیت این اوراق و نیز ضرورت و التزام ما به حفظ و نگه داری شایسته از این اسناد، قانونگذار نیز مجازات هایی را برای سوء استفاده کنندگان از این اوراق در نظر گرفته است که در این یادداشت به بیان برخی از این مجازات ها خواهیم پرداخت.

مجازات اخذ شناسنامه المثنی با داشتن شناسنامه

مطابق قانون اشخاصی که با داشتن شناسنامه اقدام به اخذ المثنی نمایند به پرداخت جزای نقدی از ۲۰۰/۰۰۰ ریال تا ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال محکوم می شوند و در صورت تکرار دادگاه مکلف به تعیین حداکثر مجازات می باشد.

به عبارتی دیگر باید بیان داشت که چنانچه افراد با وجود داشتن شناسنامه، اقدام به گرفتن المثنی نمایند مشمول مجازات مقرر خواهند شد. به طور مثال شخصی که قبلاً سابقه ازدواج داشته می خواهد این موضوع را از همسر آینده خود مخفی نماید، لذا تصمیم می گیرد تا با گرفتن شناسنامه المثنی ازدواج سابق خود را مخفی نماید.

این در حالی است که در حال حاضر افراد می توانند پیش از ازدواج با اخذ گواهی تجرد از افتادن در چنین دام هایی رهایی یابند.

از طرفی دیگر بسیار اتفاق افتاده است که افراد واقعاً مدارک شناسایی خود را گم کرده اند، یا آنکه به سرقت رفته است، در این حالت اقدام به اخذ شناسنامه المثنی می نمایند، اما پس از مدتی شناسنامه خود را پیدا می نمایند. قانونگذار نیز در این موارد مقرر نموده است که دریافت کنندگان شناسنامه المثنی مکلفند در صورت پیدا شدن شناسنامه اصلی ظرف ده روز نسبت به تحویل شناسنامه المثنی به اداره ثبت احوال مربوطه اقدام نمایند.

این در حالی است که چنانچه افراد به این تکلیف قانونی خود عمل ننمایند به مجازات استفاده کننده از شناسنامه مکرر محکوم خواهند شد. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *