محیط‌بانان نیازمند حمایت دولت و مجلس

دسته: حقوق محیط زیست
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۹ تیر ۱۳۹۵


محیط‌بانان نیازمند حمایت دولت و مجلس

محیط‌بانان نیازمند حمایت دولت و مجلس

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت برخورد قاطع با قاتلان محیط‌بانان هرمزگانی تأکید کرد: جرایم متجاوزان به محیط‌زیست به قدری باید افزایش یابد که هزینه سنگینی برای متخلفان داشته باشد.
علی‌محمد شاعری  با بیان اینکه “از مسئولان امنیتی و قضایی کشور و استان هرمزگان درخواست می‌کنیم شدیداً نسبت به شناسایی قاتلان محیط‌بانان هرمزگانی اقدام جدی کنند و گزارش اقدامات را به اطلاع ملت ایران برسانند”، گفت: 116 نفر از محیط‌بانان تاکنون به شهادت رسیده‌اند و تعداد زیادی هم در دفاع از حریم محیط‌زیست کشور جانباز شده‌اند. شرایط کنونی نیازمند این است که مسئولان کشور برنامه‌ریزی کامل و حمایت جدی از محیط‌بانان به عمل آورند. وی تأکید کرد: باید حمایت جدی از محیط‌بانان صورت گیرد تا در مقابل شکارچیان متخلف و متجاوزان بتوانند مقاومت جدی کنند؛ بنابراین باید تجهیزات لازم برای حفاظت از کیان محیط‌زیست کشور را داشته باشند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر می‌رسد در حال حاضر محیط‌بانان کشور در یک شرایط خاص قرار دارند و باید فراهم کردن امکانات لازم برای آنها را در دستور کار جدی قرار دهیم. در این شرایط چند پیشنهاد می‌توان ارائه کرد؛ اول اینکه مجازات قاتلان به شدیدترین شکل صورت گیرد تا درس عبرتی برای متخلفان باشد و دوم امکانات و تجهیزات کامل برای محیط‌بانان فراهم کنیم و عملیات مراقبتی آنها را بالا ببریم. به گفته شاعری، افزایش پایش و سیستمهای کنترل هوشمند در مناطق حفاظت‌شده ضرورت دارد و سیستمهای هوشمند به پیگیری حوادث ناگوار کمک می‌کند. همچنین باید جرایم متجاوزین به محیط‌زیست به قدری افزایش یابد که برای متخلفان هزینه سنگینی در پی داشته باشد.
دولت لایحه‌ افزایش حقوق و حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان را ارائه دهد
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی محیط‌بانان نیز اظهار کرد: دولت لایحه افزایش حقوق و حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان را تنظیم کند و در قالب یک لایحه جامع به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ارائه دهد تا خارج از نوبت در دستور کار این کمیسیون قرار گیرد و به صحن مجلس ارائه شود. به شرط اینکه دولت در اولین فرصت به منظور حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان این لایحه را تنظیم و ارائه دهد تا بیش از این شاهد جان‌باختن محیط‌بانان و جنگلبانان کشورمان نباشیم و از سوی دیگر مجلس بتواند نقش خود را در حمایت از این قشر که با حداقل حقوق و وضعیت نامناسب معیشتی از طبیعت و سرزمینمان حمایت می‌کند بتواند وظیفه انقلابی خود را عملی کند. شاعری همچنین درباره تشکیل کمیسیون محیط‌زیست در مجلس گفت: اولویت ما این است که کمیسیون محیط‌زیست تشکیل شود. اگر این کمیسیون در صحن مجلس رأی نیاورد، از طریق کمیسیون آیین‌نامه‌ داخلی مجلس، عنوان محیط‌زیست را به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اضافه می‌کنیم. منبع: خبرگزاری ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *