محاکمه مفاسد اقتصادی بالای 10 میلیارد تومان علنی می‌شود

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۴ آبان ۱۳۹۵


محاکمه مفاسد اقتصادی بالای 10 میلیارد تومان علنی می‌شود

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس:

محاکمه مفاسد اقتصادی بالای 10 میلیارد تومان علنی میشود

 905742318

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از الحاق تبصرهای به ماده 353 قانون آئین دادرسی کیفری و محاکمه علنی متهمان مفاسد اقتصادی بالای 10 میلیارد تومان با حضور رسانهها خبر داد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «حسن نوروزی» با اشاره به بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده 353 قانون آئین دادرسی کیفری اظهار کرد: طبق اصل 165 قانون اساسی، اصل بر علنی بودن محاکمات است و در ماده 353 قانون آئین دادرسی کیفری نیز به این مسئله اشاره‌شده اما امروزه دادگاههای ما اصل را بر غیرعلنی بودن محاکمات می‌دانند.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مشکلاتی که امروزه با آن مواجه هستیم، مفاسد اقتصادی است که بحران‌زا و خطرآفرین شده است و امروز واقعاً از مفاسد اقتصادی بیمناک هستیم.

نوروزی افزود: بر همین اساس، در کمیسیون قضایی در قالب الحاق یک تبصره به ماده 353 قانون آئین دادرسی کیفری، مصوب شد محاکمه مفاسد اقتصادی بالای 10 میلیارد تومان، به‌صورت علنی و با حضور رسانه‌ها باشد که باید در صحن علنی نیز موردبحث و بررسی قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، در اصل 165 قانون اساسی آمده است: محاکمات، علنی انجام می‌شود و حضور افراد بلامانع است مگر آن‌که به تشخیص دادگاه، علنی بودن آن منافی عفت عمومی یا نظم عمومی باشد یا در دعاوی خصوصی طرفین دعوا تقاضا کنند که محاکمه علنی نباشد.

در ماده 353 قانون آئین دادرسی کیفری نیز آمده است: انتشار جریان رسیدگی و گزارش پرونده که متضمن بیان مشخصات شاکی و متهم و هویت فردی یا موقعیت اداری و اجتماعی آنان نباشد، در رسانه‌ها مجاز است. بیان مفاد حکم قطعی و مشخصات محکوم‌علیه فقط در موارد مقرر در قانون امکان-پذیر است. تخلف از مفاد این ماده در حکم افتراء است.

تبصره 1- هرگونه عکس‌برداری یا تصویربرداری یا ضبط صدا از جلسه دادگاه ممنوع است؛ اما رئیس دادگاه می‌تواند دستور دهد تمام یا بخشی از محاکمات تحت نظارت او به‌صورت صوتی یا تصویری ضبط شود.

تبصره 2- انتشار جریان رسیدگی و گزارش پرونده در محاکمات علنی که متضمن بیان مشخصات شاکی و متهم است، درصورتی‌که به عللی از قبیل خدشه دارشدن وجدان جمعی و یا حفظ نظم عمومی جامعه، ضرورت یابد، به درخواست دادستان کل کشور و موافقت رئیس قوه قضائیه امکان‌پذیر است. منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *