قصور و تقصیر برخی پزشکان در انجام وظایف

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۳ شهریور ۱۳۹۵


قصور و تقصیر برخی پزشکان در انجام وظایف

رئیس قوه قضاییه تبیین کرد:

قصور و تقصیر برخی پزشکان در انجام وظایف

 

آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه با تبریک فرارسیدن هفته دولت، پایبندی به آرمانها و ارزشهای انقلابی و الهی و حفظ استقلال، عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران در کنار تلاش برای رفع مشکلات مردم را از مهم‌ترین وظایف دولت دانست و خواستار رعایت انصاف در نقد عملکرد دولت شد.

آیت‌الله آملی لاریجانی هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارزیابی کارنامه دولت، تشکر از زحمات رئیس‌جمهور و وزرا و بیان کاستیها و مشکلات در قالب نقدهای سازنده برای اصلاح امور دانست و گفت: هفته دولت یادآور پایبندی بزرگان و پیشگامانی همچون شهید رجایی و شهید باهنر به ارزشهای الهی و انقلابی است و همه دولتمردان باید با تعهد نسبت به ارزشهای انقلاب، این ارزشها را پاس بدارند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید براینکه مسؤولیت در جمهوری اسلامی ایران وسیله‌ای برای خدمت کردن است افزود: مسؤولان قوا و مدیران رده‌های پایین‌تر اگر گمان کنند که مسؤولیتها فرصتی برای توجه به امور دنیوی است معلوم می‌شود که آرمانهای انقلاب را نشناخته‌اند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه التزام و تعهد به ارزشهای انقلابی و الهی و پایبندی به احکام نورانی اسلام از سوی مسؤولان، همواره مورد تأکید حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده است؛ به مسؤولیتها و وظایف بسیار سنگین دولت و دستگاه اجرایی نیز اشاره و تأکید کرد: همان‌گونه که در هفته قوه قضاییه در خصوص نقد و ارزیابی عملکرد دستگاه قضایی بر رعایت انصاف و توجه به کمبودها و کاستیهای قوه قضاییه تأکید کردم؛ اکنون نیز در معیار و سطحی وسیع‌تر عرض می‌کنم که در ارزیابی عملکرد و تلاشهای بی‌شائبه دولت باید جانب انصاف را رعایت کرد و مجموعه تلاشها و خدمات دولت را در کنار کمبودها و مشکلاتی دید که البته بسیاری از آنها میراث دولتهای قبل و حاصل تحریمهای ظالمانه بوده است. درواقع میلیونها خدمت از طریق وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در طول سال، به مردم عزیز ارائه می‌شود. چشم بستن براین خدمات، نوعی کفران نعمت است. خدمت‌رسانی درزمینهٔ برق و آب و مخابرات و راه و مسکن و خدمات پزشکی و بهداشتی و کشاورزی و ده‌ها و صدها مورد دیگر، امور کمی نیست. گاهی کثرت نعمت مانع دیدن آن می‌شود.

رئیس دستگاه قضا افزود: البته در کنار توجه به خدمات و تلاشهای دولت باید برخی نارساییها، مفاسد و سوء مدیریتها را هم دید و نسبت به رفع آنها تلاش کرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه نباید به هر بهانه‌ای بنا را بر تخریب دولت گذاشت گفت: باید به همه منتقدین گوشزد شود که در نقد عملکرد دولت، زحمات و تلاشهای دولتمردان نیز در جای خود دیده شود.

رئیس دستگاه قضا خدمت‌رسانی به مردم در جمهوری اسلامی ایران را محدود در چارچوب وظایف و مسؤولیتها ندانست و با تأکید براین که همه مسؤولان باید هر آنچه در توان دارند و نه آنچه در قانون برایشان تعریف‌شده است؛ در خدمت به مردم به کار بگیرند، گفت: توقع این است که همه ما مسؤولان فراتر از میزان تکلیفهای قانونی از خودمان و وقت وتوانمان برای باز کردن گره مشکلات کشور و مردم مایه بگذاریم و خدمت به مردم را با پرهیز از مباحث حاشیه‌ای عبادت بدانیم.

رئیس قوه قضاییه یکی از وظایف مهم دولت را عملیاتی کردن سیاستهای اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی توجه به امکانات و سرمایه داخلی است و مردم باید نتایج این مسئله را احساس کنند.

آیت‌الله آملی لاریجانی به فراخوان برگزاری همایشی در تهران و شرط‌گذاری مجریان خارجی این همایش برای عدم حضور افراد حاضر در لیست تحریمها اشاره کرد و گفت: مسؤولان اجرایی کشور باید در قبال شرکتهای خارجی که ادعا کرده‌اند مسؤولان و افرادی که تحریم شده‌اند حق ورود به این همایش را ندارند قاطعانه برخورد کنند و در برابر آنها منفعل نباشند.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر ضرورت حفظ عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران در مراودات بین‌المللی تأکید کرد: این‌گونه سخنان توهین به یک ملت است و مسؤولان ذی‌ربط باید به‌شدت با آن برخورد کنند و البته اگر چنین مواردی تکرار شود دستور رسیدگی و برخورد خواهم داد.

آیت‌الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک فرارسیدن روز پزشک و تأکید بر حساسیت شغل پزشکی و لزوم توجه به زحمات پزشکان گفت: پزشکان محترم به دلیل اینکه باجان مردم و سلامتی آنها در ارتباط هستند مسؤولیت بسیار سنگینی بر دوش دارند و دراین راستا توجه به اخلاق پزشکی بسیار مهم و ضروری است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه متأسفانه برخی گزارشها از قصور و تقصیر برخی پزشکان در انجام وظایف حکایت دارد تصریح کرد: دستگاه قضایی دراین دوره تمام آنچه را که در چارچوب قانون لازم بود تا پزشکی در اثر قصور و تقصیر به زندان نیافتد؛ انجام داده است اما درعین‌حال نمی‌شود از برخی قصورها و تقصیرها در انجام امور پزشکی که موجب ضرر و زیان به مراجعه‌کنندگان و بیماران می‌شود چشم‌پوشی کرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید براین که دانش پزشکی در ایران ارتقای بسیار خوبی یافته است و در سطح منطقه و جهان موردتوجه است افزود: باید از طریق خود پزشکان محترم و سازمان نظام پزشکی و پزشکی قانونی تلاش شود که خدایی ناکرده در انجام وظایف پزشکی کوتاهی پیش نیاید و منجر به شکایت و مراجعه به دستگاه قضایی نشود و درهرحال رعایت حقوق شهروندان و استیفای حقوق آنان در صورت مراجعه به دادگستری و شکایت، وظیفه قوه قضاییه است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت روز صنایع دفاعی و تشکر از تلاشهای انجام‌شده دراین بخش و فعالیتهای وزارت دفاع گفت: دستاوردها و تلاشهای بی‌شائبه انجام‌شده در وزارت دفاع و در بخش صنایع دفاعی ازجمله صنایع هوا- فضا موجب افتخار و عظمت جمهوری اسلامی ایران است.

در جلسه مسؤولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی ماده 261 قانون آیین دادرسی کیفری ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید. منبع: داد ایران


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *