قاضی فدرال که به محبوب‌ترین چهره سیاسی تبدیل شد

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲ اسفند ۱۳۹۵


قاضی فدرال که به محبوب‌ترین چهره سیاسی تبدیل شد

آنچه باید درباره قاضی جیمز روبرت بدانید

قاضی فدرال که به محبوبترین چهره سیاسی تبدیل شد

 

819048106 حکم یک قاضی معادلات سیاسی مربوط بهفرمان ترامپ علیه مهاجران و اتباع خارجی را دگرگون کرد. قاضی جیمز روبرت امروز نهتنها چهره اول رسانههای امریکا و اروپا تبدیل شد بلکه به شخصیتی محبوب در افکار عمومی جهان تبدیل شد که مقابل استبداد رئیسجمهور قدرت بزرگ جهان ایستاده است. شبکه سی ان ان امروز به سراغ او رفته و کارنامه حقوقی وی را به توصیف آورده است.

این قاضی فدرال امریکا اولین بار از طرف جورج بوش به این سمت انتخاب شد. روبرت سال 2004 به‌اتفاق آرا از سوی سنا به‌عنوان قاضی دادگاه فدرال واشنگتن انتخاب شد. او در جلسه حساس سنا برای تأیید صلاحیتش به‌صراحت اعلام کرد که مردم باید تحول عدالت خواهانه را در سیستم حقوقی کشورشان لمس کنند.

جیمز روبرت متولد 1947 سیاتل است. او سال 1969 از کالج ویتمن فارغ‌التحصیل شد و در سال 1973 از مدرسه حقوق جورج تاون دانشنامه فارغ‌التحصیلی گرفت. در همین مقطع او یکی از ادیتورهای مجله حقوقی جورج تاون شد. روبرت در همین مقطع به‌اتفاق شماری از همکارانش از سال 1973 تا 2004 دفتر خدمات حقوقی در سیاتل دایر کرد.

 چهره فعال در زمینه خدمات اجتماعی

سناتور دموکرات، پتی موری از واشنگتن می‌گوید، روبرت از ابتدا گرایش عمیق به فعالیتهای اجتماعی و نوع‌دوستانه داشت به‌ویژه در زمینه انجام خدمات اجتماعی برای رفع نیازهای جوانان. در همین راستا او رئیس و هیأت امنای خانه بچه‌های سیاتل شد مرکزی که در آنجا به نیازهای روحی و روانی بچه‌ها رسیدگی می‌شد سپس به‌طورجدی با انجمن بچه‌های ایالت واشنگتن باب همکاری گشود انجمنی که در پی ارائه خدمات به خانواده‌ها برای بهبود زندگی فرزندان بود.

 اولین حضور قاضی روبرت در رسانهها

این اولین بار نیست که جیمز روبرت در کانون توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد. او سال گذشته نیز با ارائه یک نظریه حقوقی موج خبری ایجاد کرد. زمانی که قاضی روبرت درگیر پرونده سیاهان در سیاتل شد او بعد از جلسه استماع دادگاه آگوست 2016 گزارش حقوقی خود را به دادگاه عالی و نیز به افکار عمومی ارائه کرد که در آن با استناد به آمار اف بی آی اعلام کرد که شلیکهای پلیس عامل کشتار 41 درصد سیاهان است.

همین اظهارات سال 2012 به‌عنوان یک شاهد از سوی دولت اوباما در دادخواهی علیه پلیس سیاتل بکار گرفته شد و مرکز عدالت حقوقی، بعد از رسیدگی به موارد غیرقانونی استفاده پلیس از ابزار زور از نیروهای امنیتی خواست تا سیاستهایش را تغییر دهد این مرکز هم‌چنین نگرانی عمیق خود را در خصوص تأثیرات توسل به‌زور بر انشقاق جامعه و نیز نارضایتی اقلیتها از جامعه ابراز کرد.

 دفاع از نظام دادگاهی مردم محور

در جریان جلسه بررسی صلاحیت جیمز روبرت «اورین هاتچ» سناتور ایالت یوتا به تشریح اندیشه‌ها و عملکرد قاضی روبرت پرداخت و در این‌باره گفت که وی نمایندگی افراد محروم از خدمات حقوقی را در این سالها برعهده‌گرفته است در این‌باره سناتور هاتچ بخشی از اقدامات قاضی روبرت برای حل مشکل اشتغال مهاجران جنوب شرق آسیا را بازگو کرد. سپس قاضی روبرت پشت تریبون سنا قرار گرفت و نگرش خود را نسبت به نقش دادگاهها و سیستم قضایی در حل مشکلات بزرگ جامعه امریکا بیان کرد او در این‌باره تأکید کرد که دادگاهها باید پناهگاه مردمی باشند که احساس محرومیت از حقوق شهروندی را دارند و اضافه کرد شهروندان در بسیاری از اوقات احساس می‌کنند که نظام حقوقی بی‌اعتنا به آنها است یا آن‌که ناعادلانه عمل می‌کند بنابراین تأکید کرد که باید نظام حقوقی بتوانند بهره‌مندی آحاد شهروندان از فرصت مناسب شغلی و حرفه‌ای را فراهم کند او گفت اگر رأی اعتماد سنا را بگیرد در رفتار خود نشان خواهد داد که قاضی باید حس احترام و عدالت را در میان شهروندان جاری کند و چنان رفتار کند که شهروندان با حس رضایتمندی و طعم شیرین عدالت دفترش را ترک می‌کنند. منبع: ایران آنلاین

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *