فرهنگ استفاده از مشاوره، ضرورت جامعه مدرن

دسته: آخرین مطالب , حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶


فرهنگ استفاده از مشاوره، ضرورت جامعه مدرن

 

تحولات روبه افزایش جامعه در اثر حرکت سریع به سمت زندگی ماشینی، منجر به رخدادهایی میشود که انسان امروزی به تنهایی قادر به حل یا کشف آن نیست و برای همنواسازی با شرایط جدید، استفاده از مشاور ضرورت انکار ناپذیر جامعه مدرن است به بهانه 28 آوریل، روز جهانی مشاوره یکی از مشاوران مرکز مشاوره آموزش و پرورش کاشان از ضرورت توسعه فرهنگ مشاوره و استفاده از کارشناسان متخصص میگوید.

الهه خیرخواه اظهار کرد: با وجود آنکه هر روز مشکلات ناشی از بی اطلاعی، خسارت‌های مادی و معنوی بر شهروندان وارد می‌کند اما هنوز بسیاری از مردم خود را بی‌نیاز از مشاوره و آموزش می‌پندارند.

وی اظهار کرد: مردمی که از خدمات مشاوره آگاهی ندارند، مشاوره را امری نامعقول دانسته و مراجعه به مشاور را نشانگر ضعف شخصیتی خود در برخورد با مشکلاتشان برشمرده و از آن دوری می‌کنند.

این کارشناس مشاوره تصریح کرد: مشکلات ناشی از ناآگاهی شهروندان، گاهی منجر به بحران‌های روحی روانی می‌شود که طلاق، اعتیاد، خودکشی، مشکلات تحصیلی، اختلافات خانوادگی، نارضایتی شغلی، ورشکستگی حرفه‌ای و افسردگی بخشی از آنها است.

خیرخواه تاکید کرد: به موازات توسعه شگفت انگیز علوم و فنون، استفاده از آموزش و مشاوره برای شهروندان جامعه و حتی تک‌تک افراد خانواده اهمیت پیدا می‌کند و همه ابعاد زندگی از مشکلات شغلی در قالب مشاوره شغلی تا مشکلات اقتصادی و ازدواج، تا انواع آسیب‌های ناشی از رسانه و مشکلات ارتباطی و درون فردی را دربر می‌گیرد.

وی گفت: باید بپذیریم که همه ما نیازمند آموزش و خدمات مشاوره‌ای هستیم نه به دلیل آن که ضعیف هستیم بلکه از آن جهت که هر انسانی نیازمند یادگیری و مشورت است تا زندگی خود را به هدر ندهد و تجربیات شکست خورده دیگران را تجربه نکند و همان تعبیری که یک ساعت تفکر را بالاتر از هزار عبادت می‌داند.

این کارشناس مشاوره افزود: با وجود دغدغه‌های فردی و اجتماعی شهروندان و نیازی که جامعه برای روبرو شدن با ناهنجاری‌ها احساس می‌کند و حساسیت‌هایی که برای هدایت نسل آینده و تجهیز آن‌ها برای مقابله با آسیب‌ها وجود دارد، توجه به مشاوره یک ضرورت است که سیاست‌گذاران باید مورد توجه قرار دهند.

به گفته وی، نبود فرهنگ نیاز به مشاوره در جامعه، یکی از مشکلات اساسی است که رشد و توسعه و رفاه و امنیت روانی شهروندان را با مشکل مواجه کرده است که کثرت پرونده در محاکم قضایی شاهد آن است.

این کارشناس مشاوره تاکید کرد: خانواده‌ای که برای نیازهای ساده‌ای مثل خرید کفش با افراد مختلفی مشورت می‌کند، اما نوبت به سرنوشت و مسایل مهم زندگی خود که می‌رسد از مراجعه به مراکزمشاوره و راهنمایی خودداری کرده و همین امر باعث شکست آن‌ها می‌شود در حالی که این مشکلات به سادگی قابل پیشگیری و حل است.

خیرخواه گفت: ترویج فرهنگ مشاوره و راهنمایی را باید از سنین کودکی و در مدارس آغاز کرد و مشاوره را به عنوان یک درس در محتوای آموزشی گنجاند اما نه برای گرفتن نمره و افزایش محفوظات دانش آموزان بلکه برای آنکه سلامت روحی و روانی شهروندان تامین شده و از هزینه‌های سنگین اشتباه جلوگیری شود. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *