طعمه مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو نشوید

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۹ آبان ۱۳۹۵


طعمه مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو نشوید

هشدار به متقاضیان تحصیل در خارج از کشور:

طعمه مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو نشوید

 617154356

گروههای غیرمجاز با ثبت و یا بدون ثبت موسسه خود در خارج از کشور و با استفاده از تلفنهای اینترنتی و خرید یک شماره تلفن در ایران و انتقال صوت به خارج مانند مالزی، سنگاپور، آمریکا، استرالیا و … به متقاضی اعزام القاء می‌کنند شرکتی در ایران بوده و به‌صورت مجاز فعالیت می‌کنند.

چند ایرانی تاکنون در دام تنها یکی از این مؤسسات افتاده‌اند.

یکی از کسانی که طعمه این قبیل مؤسسات شده و البته خودش قصد ادامه تحصیل نداشته و تنها برای کسب پذیرش پسرش با یکی از این مؤسسات ارتباط برقرار کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، اعلام کرد: ترفندهای برخی مؤسسات مانند موسسه ‘مشاوران ارسی’ باعث شد مسیر زندگی من تغییر کند. گروه غیرمجاز ‘مشاوران بین‌المللی ارسی’ با چندین شرکت به‌صورت شبکه‌ای در ایران درزمینه اعزام دانشجو همکاری داشته و بدون داشتن مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درزمینه جذب دانشجو به‌صورت غیرقانونی فعالیت می‌کند.

فریب‌خورده این موسسه که اکنون در مالزی است و برای پذیرش دانشگاه فرزندش بیش از 200میلیون ریال پرداخت کرده است، گفت: در ابتدا برای کسب پذیرش ادامه تحصیل فرزندم در اروپا با این موسسه که شماره تهران را در اینترنت قرار داده بود، تماس گرفتم، اما فردی در مالزی پاسخگوی ما شد.

وی در ادامه گفت: من برای هر ساعت مشاوره تلفنی 800 هزار ریال پرداخت کردم و آنها در این نشست تلفنی با این عنوان که فضای فرهنگی اروپا برای پسر شما خوب نیست و بهتر است مدتی در یک کشور آسیایی باشد و سپس برای ادامه تحصیل عازم اروپا شود، ما را راضی کردند برای اخذ پذیرش از مالزی اقدام کنیم.

این فرد فریب‌خورده، گفت: موسسه ارسی کشور مالزی را با این عنوان که یک کشور اسلامی است و ازنظر فرهنگی با ایران مشترکات زیادی دارد، پیشنهاد کرد و سپس در تماسهایی با توجه به شغلم پیشنهاد کردند برای یادگیری زبان به مالزی بیایم.

وی گفت این موسسه پس از مدتی و دریافت هزینه‌ها و امضای قرارداد اعلام کرد به دلیل محدودیت سنی نمی‌توانم وارد موسسه زبان شوم و باید از طریق دانشگاه برای یادگیری زبان اقدام کنم.

به‌این‌ترتیب و با تبلیغ یادگیری زبان قراردادی با این فرد امضاء و همسرش را نیز به بهانه داشتن گواهینامه آرایشگری و در نظر گرفتن پردرآمدترین شغل در مالزی مورد کلاه‌برداری قراردادند.

این فریب‌خورده مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو که نامش محفوظ است در ادامه تصریح کرد: کلاه‌برداری این موسسه باعث شد اکنون برای یادگیری زبان در مالزی باشم و همسر و فرزندم در ایران بمانند. درحالی‌که من قصد یادگیری زبان، آن‌هم در مالزی را نداشتیم، زیرا در ایران با یک‌چهارم این هزینه می‌توانستم در کنار خانواده خود زبان بیاموزم.

وی گفت علاوه بر کلاه‌برداری دهها میلیون تومانی توسط این موسسه، در این فرایند از بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون آسیب اقتصادی زیادی از ناحیه فروش وسایل منزل، استعفا از محل کار و سایر هزینه‌ها بر من و خانواده‌ام وارد آمده است.

با توجه به تجربه این فریب‌خورده از یک موسسه غیرمجاز اعزام دانشجو، می‌توان دریافت بی‌توجهی متقاضیان به اطلاعیه‌ها و هشدارهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رایزنیهای علمی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، اقدام سریع و بدون کسب آگاهی از کشور مقصد جهت ادامه تحصیل و فنون اقناعی به‌کاررفته توسط فعالان این قبیل مؤسسات از جمله اصلی‌ترین دلایل فریب متقاضیان است.

متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور در حالی تحت تأثیر تبلیغات اغواکننده شرکتهای جذب دانشجو قرار می‌گیرند که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رایزنیهای علمی ایران در کشورهای مختلف همواره این مسائل را با صدور اطلاعیه‌های هشدارآمیز یادآور شده‌اند.

به‌عنوان‌مثال، آبان ماه سال گذشته، رایزنی علمی ایران در منطقه شرق آسیا با صدور اطلاعیه‌ای از متقاضیان ادامه تحصیل در مالزی خواست قبل از هرگونه اقدام برای ثبت‌نام در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی این کشور نسبت به مجاز بودن و مورداطمینان بودن این دانشگاهها برای پذیرش دانشجوی ایرانی اطمینان حاصل کنند.

«عباس قنبری باغستان» رایزن علمی ایران در شرق آسیا در همین زمینه به خبرنگار ایرنا در مالزی، گفت: اخیراً بر اساس رصد جریان ورود دانشجویی به مالزی مشاهده‌شده تعدادی شرکت و موسسه اعزام غیرمجاز درزمینه اعزام و جذب دانشجو فعالیت داشته که موسسه «مشاوران ارسی» ازجمله همین شرکتهاست.

وی افزود: بسیاری از این شرکتها نه‌تنها در ایران هیچ مجوز قانونی و یا پایگاه ثابت ندارند، بلکه تنها با استفاده از فضای مجازی اقدام به تشکیل شبکه و گروههای تبلیغاتی نموده و با وارونه‌سازی واقعیتها و وعده‌های اغواکننده به جعل مدرک و فریب افراد ساده‌لوح می‌نمایند.

رایزن علمی ایران در مالزی همچنین با اشاره به وجود چندین «شکایت کلاه‌برداری و فریبکاری از اتباع ایرانی» در خصوص موسسه «مشاوران ارسی» نیز گفت: این شرکت در ایران هیچ مجوزی برای فعالیت آموزشی، جذب و یا اعزام دانشجو ندارد و تمامی فعالیتهای آن در ایران غیرقانونی است و قراردادهایی هم که با متقاضیان امضاء می‌کند، فاقد وجاهت حقوقی و قضایی است. عباس قنبری افزود: این شرکت اخیراً در برخی از شهرهای ایران ازجمله تهران چند نمایشگاه آموزش عالی به‌صورت زیرزمینی برگزار کرده که تمامی آنها از سوی نهادهای مسؤول رصد شده و در دست بررسی است.

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *