طرح یک فوریتی مجلس برای استرداد حقوقهای نجومی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۳۰ خرداد ۱۳۹۵


طرح یک فوریتی مجلس برای استرداد حقوقهای نجومی

طبق این طرح هیچ مقام یا فردی نمی‌تواند در یک ماه بیش از ۱۰ میلیون حقوق دریافت کند، چه قانون خاص و چه قانون مدیریت خدمات کشوری؛ همه مقامات ازجمله دولتمردان، نمایندگان مجلس و افراد مسئول در قوه قضائیه شامل این طرح می‌شوند.
در گیرودار اعلام حقوقهای نجومی، انتشار فیشهای حقوقی و اعتراض مردم؛ مجلس به این نتیجه رسید که طرح فوریتی خود را برای سقف پرداختی ۱۰ میلیون تومان به تصویب برساند. در این طرح بر لزوم استرداد حقوقهای نجومی به خزانه و افزایش حقوق کمتر از یک‌ونیم میلیون تومان تأکید شده است. دیگر وقت آن رسیده که «حقوقهای نجومی» که در فیشهای آخر ماه جا خوش کرده بودند و با اعداد ۸، ۹ یا ۱۰ رقمی به ثبت می‌رسیدند؛ رقمهایی که این روزها موجب تعجب بسیاری از مردم شده است و احساس بی‌عدالتی را در میان آنها به جریان می‌اندازد. موج فیشهای منتشره که هرلحظه بر تعدادشان افزوده می‌شود طوفان گلایه‌های مردم را به راه انداخته است.
این‌بار مردم برای حقوقهای نجومی به خانه ملت آمدند و اعتراض خود پشت درهای بهارستان را بیان کردند. با این اعتراضها خون نمایندگان مجلس نیز به جوش می‌آید و آنها هم اعتراض خود را در تریبون مجلس فریاد می‌زنند.
در این میان نمایندگان مجلس طرحی را تهیه و تدوین کرده‌اند تا مقابل حقوقهای سر به فلک کشیده بایستند. طبق این طرح هیچ مقام یا فردی نمی‌تواند در یک ماه بیش از ۱۰ میلیون حقوق دریافت کند، چه قانون خاص و چه قانون مدیریت خدمات کشوری؛ همه مقامات ازجمله دولتمردان، نمایندگان مجلس و افراد مسئول در قوه قضائیه شامل این طرح می‌شوند.
این طرح  امروز  با قید یک‌فوریت تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس می شود تا اولین طرح پارلمان دهم به «حقوق» اختصاص یابد. این طرح دارای ۳ محور کلی است که «تعیین سقف ۱۰ میلیون تومانی برای حقوقها»، «استرداد حقوقهای بیش از سقف تعیین‌شده» و «اختصاص سهم مازاد حقوقهای بالای ۱۰ میلیون به افرادی با حقوق کمتر از یک و نیم میلیون و بازنشسته‌های با حقوق کمتر از یک و نیم میلیون» این ۳ محور را تشکیل می‌دهند. این طرح با عنوان «ساماندهی نظام پرداخت حقوق و مزایا» در قالب یک ماده‌واحده با ۲ تبصره ارائه می‌شود.
یوسفیان‌ملا یکی از طراحان این طرح، می‌گوید: این طرح رسیدگی به دغدغه‌ها و اعتراضات مردم است. مردم فیشهای حقوقی مقامات که توسط رسانه‌ها منتشرشده برای ما می‌آورند و می‌گویند چرا فاصله حقوقها  اینقدر  زیاد است. او می‌گوید: باید برای تمام موارد پرداختی قانون مشخصی باشد و نباید شاهد اجرای قوانین خاص برای برخی مدیران باشیم.
محور اول: همه مقامات ازجمله دولتمردان، نمایندگان مجلس و افراد مسئول در قوه قضائیه شامل این طرح می‌شوند.
محور دوم: بعد از تعیین سقف برای حقوق‌ و مزایا، بازگرداندن حقوقهای بالای سقف تعیین‌شده آمده است. پس از تصویب قانون تمام افرادی که بالاتر از سقف مصوب حقوق گرفته‌اند باید وجوه مازاد را بازگردانند؛ و این وجوه باید به خزانه واریز می‌شود.
استرداد حقوقها و بازگشت به جیب بازنشستگان؟
محور سوم: این طرح در صورت تصویب مقرر خواهد کرد که وجوه حاصله از مازاد حقوق بالای سقف تعیین‌شده به‌حساب افرادی واریز خواهد شد که مبلغ حقوق آنها کمتر از یک و نیم میلیون تومان است. سقف پرداختی به افراد با کمتر از حقوق یک و نیم میلیون تومان شامل بازنشستگان هم خواهد شد و در طرح پیش‌بینی‌شده که این پرداختها به بازنشستگان هم تعلق گیرد.
درصورتی‌که این طرح در روز یکشنبه به هیات رئیسه تحویل داده شود تا حدود ۲ یا ۳ هفته دیگر در صحن به تصویب خواهد رسید.
اما در این میان سؤالی ایجاد می‌شود؛ که پایه حقوق برچه اساسی محاسبه می‌گردد؟ ضمن آنکه انتشار شفاف این فیشهای حقوقی از سوی نمایندگان مردم چه در هیات مدیره و چه در جمع نمایندگان ضروری است و قطعاً به شفاف‌سازی اقتصادی کمک چشمگیری خواهد کرد؛ بنابراین به نظرمی رسد نمایندگان مجلس که نمایندگان مردم کشور می‌باشند باید شفاف‌سازی را از خود شروع کنند تا دولت ادامه این راه باشد! منبع:پارسینه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *