طرح دوفوریتی الزام تصویب FATF در مجلس آماده شد

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۵ مهر ۱۳۹۵


طرح دوفوریتی الزام تصویب FATF در مجلس آماده شد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس :

طرح دوفوریتی الزام تصویب FATF در مجلس آماده شد

192040991

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح دوفوریتی الزام تصویب FATFدر مجلس آماده‌شده و با بررسی شرایط در هفته آینده تقدیم هیئت‌رئیسه می‌شود.
سید حسن حسینی شاهرودی با اشاره تنظیم پیش‌نویس طرحی دوفوریتی “الزام تصویب FATF در مجلس” گفت: اگر شورای عالی امنیت ملی در خصوص FATF تصمیمی نگیرد، این طرح 4 مهرماه، تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس می‌شود.
حسینی ادامه داد، تا زمانی که شورای عالی امنیت ملی نظر خود درباره FATF را اعلام نکند، نمی‌توانم جزییات طرح آماده‌شده در مجلس را مطرح کنم.
وی افزود، دراین طرح در خصوص تعاملات پولی، بانکی و همکاریهای مشترک با سازمانهای بین‌المللی نکات و تکالیفی مهمی برای دولت در نظر گرفته‌شده است.
حسینی گفت: نظام شفاف‌سازی پولی و بانکی باید ایجاد شود اما باید توجه شود که دولت چه اطلاعاتی را می‌خواهد در اختیار مراجع دیگر قرار دهد.
عضو کمیسیون اقتصادی تاکید کرد، ایران باید در مبارزه با تأمین مالی تروریسم و مبارزه با پول‌شویی پیش‌قدم باشد اما این فعالیتها باید معیارهای پذیرفته در کشور دنبال می‌شود.
نماینده شاهرود گفت: ما کشورهایی مثل‌ رژیم نامشروع صهیونیستی و عربستان را دولت حامی تروریسم می‌دانیم و چنین دولتهایی باید در لیست سیاه تروریسم قرار گیرند.
حسینی تصریح کرد، گزارشهای نشان می‌دهد که FATF تعهدی الزام‌آور بوده و طبق اصول مختلف قانون اساسی باید به تصویب مجلس برسد.
حسینی در پاسخ به سؤالی درباره اختلاف‌نظر دولت و سایر قوا در رابطه با الزام‌آور نبودن تعهدات FATF گفت: چه در بین نمایندگان و چه در شورای نگهبان این اعتقاد وجود دارد که تعهدات کارگروه اقدام مالی برای کشور الزام‌آور است و از این باب حتماً باید در مجلس تصویب شود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد، اگر در مورد FATF مانند برجام و بر اساس تصمیمات شورای عالی امنیت ملی، وظیفه‌ای بر عهده مجلس نباشد، مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد. منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *