طرح بررسی پرونده زنان با حضور قضات زن تقدیم مجلس می‌شود

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۸ تیر ۱۳۹۵


طرح بررسی پرونده زنان با حضور قضات زن تقدیم مجلس می‌شود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح بررسی پرونده مسائل و مشکلات قضایی زنان با حضور قضات زن، در آینده‌ای نزدیک تقدیم مجلس می‌شود.
سهیلا جلودار زاده در این خصوص افزود: یکی از مسائلی که امروز در جامعه باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد، فوریتهای مسائل زنان است که باید به‌صورت ریشه‌ای حل شود و ما اکنون طرحی در دست بررسی داریم که دادگاههای ویژه زنان تشکیل شود.
وی تصریح کرد: چون مسائل زیادی در رابطه با زنان هنگام مراجعه به دادگاهها مشاهده می‌شود، بنابراین باید مکانی برای تفکیک جنسیتی وجود داشته باشد که دادگاه رسیدگی به دعاوی خاص زنان می‌تواند در این زمینه یاری‌رسان باشد.
جلودارزاده با بیان اینکه اگر این دادگاه تشکیل شود، بسیاری از مشکلات حقوقی و قضایی زنان حل می‌شود، ادامه داد: ما اکنون دادگاه خاص خانواده داریم، اما دادگاه ویژه زنان تاکنون نداشته‌ایم که به همین منظور طرحی را در دست بررسی داریم تا بتوانیم پس از تقدیم کردن به مجلس، مسیری امن برای حضور زنان در دادگاه ایجاد کنیم. جلودارزاده افزود: بسیاری از زنان دچار درگیریها و گرفتاریهای مختلف در حوزه اقتصادی و خانوادگی می‌شوند و متأسفانه در مسیر دادگاه با مشکلات جدی‌تری مواجه می‌شوند که ما می‌خواهیم با تشکیل این دادگاه ویژه زنان، مسیری امن برای رسیدگی به دعاوی آنان ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر این مسیر تا قاضی دادگاه با کمک بانوان باشد می‌توانیم به این مسئله برسیم که در ابتدای درگیری بانوان با مشکلات، به مسیر ناامنی قدم نمی‌گذارند و تا آخر احقاق حقشان را خواهند داشت.
این نماینده مجلس گفت: باید سازمانهای مردم‌نهاد حمایتهای قضایی از زنان داشته باشند و این ضرورت دارد که سازمانهایی باشند که در دعاوی به یاری و کمک بانوان بیایند و با کمک وکلای زن در زمان درماندگی کنار آنان باشند.
جلودارزاده در خصوص اینکه آیا ما می‌توانیم قاضی زن هم داشته باشیم، گفت: اگر می‌خواهیم دادگاه مربوط به زنان داشته باشیم باید این موانع فقهی موردبررسی قرار گیرد البته در مورد قضاوت زنان اینکه زن نمی‌تواند قاضی شود، قول مشهور است و ما نص صریحی در این زمینه نداریم.
وی ادامه داد: تا حالا هیچ زنی در تاریخ قاضی نبوده و ما این موضوع را بررسی می‌کنیم همانند میزان سهم‌الارث زنان از زمین، اما باید موردبررسی قرار گیرد که چرا تاکنون اجرایی نشده است.جلودارزاده با بیان اینکه موضوع قضاوت زنان را نیز در قالب طرح به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهیم کرد، افزود: در دادگاه ویژه زنان باید بانوان قاضی باشند تا مسیر احقاق حق آنان نیز اصولی‌تر پیگیری شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: طرحهایی که در زمینه ایجاد دادگاه ویژه زنان و قضات زن است ابتدا به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کنیم و سپس در کمیته‌های فراکسیون و کمیسیون زنان و خانواده موردبررسی قرار می‌گیرد.
وی در پایان افزود: امیدواریم این موضوع به حقیقت بپیوندد و با تشکیل دادگاه ویژه زنان و با قضاوت زنان بسیاری از مشکلات حوزه زنان و خانواده حل شود. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *