شناسایی 780 نوزاد و کودک مسموم‌شده با موادمخدر

دسته: جامعه شناسی جنابی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۷ فروردین ۱۳۹۶


شناسایی 780 نوزاد و کودک مسموم‌شده با موادمخدر

شناسایی 780 نوزاد و کودک مسمومشده با موادمخدر

رئیس اورژانس اجتماعی کشور از شناسایی 780 نوزاد و کودک مسمومشده با موادمخدر طی 9 ماهه اول سال 95 خبر داد.

حسین اسد بیگی دراین‌باره افزود: به‌طورکلی کودکانی که از مادر معتاد متولد می‌شوند و یا در خانه توسط والدین به آنها مواد یا داروهای ترک اعتیاد خورانده می‌شود و یا آن‌که خودشان به صورت تصادفی اقدام به مصرف این مواد می‌کنند، «مسموم به موادمخدر» نامیده می‌شوند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته جلسات متعددی با وزارت بهداشت داشتیم و از آنها خواستیم در مراکز درمانی و بیمارستانها وقتی اطفال و نوزادان مسموم شده با موادمخدر و یا داروهای ترک اعتیاد مراجعه کردند، آنها را به اورژانس اجتماعی استان گزارش دهند تا همکاران ما مورد را بررسی قرار داده و در صورت نیاز اقدامات قضایی و قانونی را انجام و با نظر قاضی برای آن نوزاد و یا کودک تعیین تکلیف شود که کفالت آن به بهزیستی سپرده شود یا با خانواده برخورد شود، این در حالی است که ممکن است مسمومیت تصادفی ایجادشده باشد و با پیگیری، مسأله فیصله پیدا کند.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور در ادامه با بیان آن‌که طی 9 ماهه سال 95، 780 نوزاد و کودک مسموم با موادمخدر شناسایی شدند، تصریح کرد: تمامی این 780 نفر، از طریق گزارشهای بیمارستانی شناسایی نشدند بلکه افراد و نهادهای مختلف همچون مراکز قضایی، انتظامی، اقوام و… در ارائه این گزارشها سهیم بودند. اسد بیگی ادامه داد: 533 نفر از آنها از طریق مراکز درمانی به اورژانس اجتماعی گزارش داده شدند این در حالی است که از این 780 نفر 392 نفر دختر و 388 نفر پسر بودند. وی ادامه داد: در بین این 780 نفر، 384 نوزاد با مسمومیت با موادمخدر (معتاد) به دنیا آمده بودند. رئیس اورژانس اجتماعی کشور ادامه داد: با دستور قضایی 281 نفر از این کودکان و نوزادان به بهزیستی ارجاع و تحویل داده شدند و 450 مورد آنها به خانواده بازگردانده شدند و کفالت 36 نفر آنها نیز به علت عدم صلاحیت والدین به اقوامشان واگذار شد و 13 مورد آنها نیز فوت شدند.

اسد بیگی ادامه داد: البته بسیاری از آنهایی به بهزیستی تحویل داده می‌شوند این در حالیست که به علت مراجعه متعدد والدین به قاضی، نهایتاً قاضی برای آنها حکم برگشت به خانواده را صادر می‌کند و علت این امر آن است که یا خانواده متنبه شده یا قاضی به طور موقت کفالت کودک را به بهزیستی واگذار کرده تا خانواده وی اصلاح شوند. وی تصریح کرد: به همین دلیل قطعی نیست که از این تعداد 281 نفر همگی آنها کاملاً تحت نظر بهزیستی باشند، بلکه بسیاری از آنها به خانواده‌هایشان بازگردانده می‌شوند.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور هم‌چنین آمار 780 نفر کودک و نوزاد مسموم به موادمخدر را طی یک سال بالا دانست و در این میان آمار 384 نوزاد متولدشده با مسمومیت موادمخدر را نیز آمار بسیار بالایی عنوان کرد.

اسد بیگی هم‌چنین خاطرنشان کرد: ممکن بود تعداد کمی از نوزادان معتاد که از مادران معتاد متولدشده بودند، توسط مادرانشان که برخی از آنها کارتن‌خواب هستند به فروش می‌رسیدند که با نظارت اورژانس اجتماعی از این مسأله جلوگیری شد. وی ادامه داد: در حال حاضر اصلاً آماری از فروش نوزادان و کودکان در دست نداریم زیرا این موضوع جرم است و قاضی و نیروی انتظامی این مسأله را پیگیری می‌کند و اورژانس اجتماعی بهزیستی آن‌قدر نیروی انسانی و وقت ندارد که این مسأله را پیگیری کند این در حالی است که مسؤولیتی نیز در این حوزه نداریم؛ حتی اگر در این خصوص اتفاقی بیفتد ممکن است ما را مجرم بدانند و مدعی شوند وقتی مسؤولیتی در این خصوص ندارید چرا دنبال این مسأله رفتید.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور تأکید کرد: کودک فروشی، مسأله قضایی و جنایی است و به بهزیستی ارتباطی ندارد.

اسد بیگی در خصوص آمارهای استانی کودکان مسموم با موادمخدر طی 9 ماهه سال 95 گفت: چهار استانی که بیشترین آمار نوزادان مسموم با موادمخدر داشتند، به ترتیب تهران، کرمان، کرمانشاه و خراسان جنوبی بودند. وی خاطرنشان کرد: جالب است که در شش‌ماهه اول سال 95 از 77 موردی که در استان کرمانشاه گزارش مسمومیت کودک و نوزاد با موادمخدر را داشتیم، 60 مورد آنها مسمومیت با متادون (داروی ترک اعتیاد) والدین را تجربه کرده بودند، این در حالی است که طی 9 ماهه سال 95، 107 مورد مسمومیت با موادمخدر کودکان و نوزادان از استان کرمانشاه گزارش‌شده است. رئیس اورژانس اجتماعی کشور در خصوص مسمومیت با مشروبات الکلی نیز اظهار کرد: گزارشی از مسمومیت با مشروبات الکلی نداشتیم اما با این حال ممکن است این مسمومیت وجود داشته باشد اما به علت آن‌که گزینه الکل را به صورت مجزا نداریم، تعداد کمی هم که گزارش‌شده، جزو سایر آمارها به حساب آمده است.

اسد بیگی در خصوص تجزیه‌وتحلیل مسمومیت کودکان و نوزادان توسط انواع موادمخدر گفت: بسیار دشوار است که بخواهیم میزان و نوع مسمومیتها را به ترتیب در مواد مختلف احصاء کنیم زیرا موارد قانونی متعددی مانع این مسأله است و ممکن است بیمارستان، اصلاً به ما گزارش ندهد که این کودک یا نوزاد با چه نوع موادی مسموم شده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل تجزیه‌وتحلیل آماری مسمومیت نوزادان و کودکان بر اساس نوع موادمخدر امر بسیار دشواری است اما بیشترین ماده‌ای که منجر به مسمومیت کودکان و نوزادان می‌شود به‌طورکلی متادون و تریاک است این در حالی است که این مسأله نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد. منبع: پایگاه خبری اعتیاد

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *