شرایط رافع مسوولیت ازدبیرکل سازمان ملل متحد – اکراه و اضطرار

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵


شرایط رافع مسوولیت ازدبیرکل سازمان ملل متحد – اکراه و اضطرار

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که خارج کردن ائتلاف متجاوز سعودی از لیست سیاه سازمان ملل به دلیل تهدید برخی از کشورها برای قطع کمکهایشان به برخی برنامه های این نهاد صورت گرفته است.
دنیای حقوق: بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت که تصمیم خارج کردن نام ائتلاف سعودی از لیست سیاه، تصمیمی دشوار و دردناک است.
وی افزود این غیر قابل قبول است که برخی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد فشارهای نا مناسبی برای خارج شدن ائتلاف از لیست سیاه وارد آورند.
وی تصریح کرد: «این یکی از دردناک‌ترین و دشوارترین تصمیماتی بود که من تاکنون گرفته‌ام… این خطر وجود داشت که میلیون‌‌ها کودک با رنج ناشی از قطع بودجه برنامه‌های سازمان ملل در فلسطین، سودان جنوبی، سوریه، یمن و دیگر مناطق روبرو شوند.»
وی سپس تلویحا به انتقاد از شورای امنیت پرداخت و گفت: «من انتقادات را درک می‌کنم، اما مسئله‌ای بزرگتر وجود دارد، اینکه زمانی که صلح بانان سازمان ملل هدف حمله قرار می‌گیرند، مستحق حمایت قاطع شورای امنیت هستند.»
به دنبال واکنش‌های شدید عربستان و شورای همکاری خلیج‌فارس، سازمان ملل متحد نام ائتلاف سعودی را به صورت موقت از فهرست ناقضان حقوق کودک خارج کرد.
سخنگوی بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، عصر دوشنبه گذشته اعلام کرد: «دبیرکل سازمان ملل با پیشنهاد عربستان سعودی برای بررسی مشترک اسناد و مدارک مورد استناد در گزارش درخصوص کشتار کودکان یمن موافقت کرده است. تا نتیجه این تحقیقات اعلام شود، اسم ائتلاف از پیوست گزارش حذف می‌شود.»
این در حالی است که امروز پنجشنبه 20 سازمان حقوقی از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواستند که بار دیگر ائتلاف به‌سرکردگی عربستان علیه یمن را در لیست سیاه کشتار و آواره کردن کودکان قرار دهد، زیرا مستندات علیه این ائتلاف انکار ناپذیر است.
سازمانهای حقوقی در بیانیه‌ای از عملکرد بان کی مون دبیرکل سازمان ملل که سال پایانی دومین دوره فعالیت خود را در این سمت سپری می‌کند انتقاد و اعلام کردند که وی تسلیم عربستان شده است. این سازمانهای حقوقی همچنین با اشاره به مسئولیت آشکار ائتلاف به ‌سرکردگی عربستان در نقض آشکار حقوق کودکان، اعلام کردند که اگر این ائتلاف خواهان این است که نامش از فهرست سیاه حذف شود باید از کشتار و آواره کردن کودکان، بمباران مدارس، و بیمارستانها در یمن دست بردارد.
عربستان سعودی ضمن ائتلاف با برخی کشورهای عربی منطقه از ششم فروردین 94 حملات گسترده علیه یمن را کلید زد تا از این طریق بتواند «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند.
بر اثر این حملات، تاکنون هزاران یمنی از جمله زنان و کودکان کشته یا زخمی و ده‌ها هزار نفر نیز آواره شده‌اند و 80 درصد تأسیسات زیربنایی، خدماتی و درمانی این کشور ویران شده است. منبع: خبر آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *