شرایط فاجعه‌بار یمن در سایه حملات هوایی آل سعود و کم‌توجهی جامعه بین‌المللی

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۸ آبان ۱۳۹۵


شرایط فاجعه‌بار یمن در سایه حملات هوایی آل سعود و کم‌توجهی جامعه بین‌المللی

شرایط فاجعهبار یمن در سایه حملات هوایی آل سعود و کمتوجهی جامعه بینالمللی

یک نشریه آلمانی عمق و وسعت فجایع یمن در سایه دخالت نظامی آل سعود را شاید حتی بیشتر از سوریه و عراق دانسته و انتقاد شدیدی به کمتوجهی جامعه بینالمللی به حل این بحران وارد کرد.

انفجار در بیروت

نشریه «دی سایت» آلمان در مطلبی به شرایط فاجعه‌بار و بحرانی یمن تحت حملات هوایی و تجاوزگریهای عربستان سعودی به این کشور پرداخته و نوشت: در کشور یمن، ترس و بدبختی و فقر به روزمرگی تبدیل‌شده است. هیچ شغلی در این کشور وجود ندارد و هیچ پولی برای خرید نیست و همواره فقط درگیری است و بمباران؛ این وضعیت نتیجه جنگی است که دنیا توجه کمی به آن دارد. همه چشمها به حلب و نبرد موصل دوخته‌شده است. این در حالی است که عمق و وسعت فجایع انسانی در یمن شاید حتی بیشتر از سوریه و عراق باشد.

تنها در اواخر دو هفته گذشته دهها قربانی در این جنگ به بار آمد. دولت آلمان از احزاب درگیر در این جنگ درخواست کرده است که به خشونتها پایان داده و کمک به غیرنظامیان را ممکن سازند.

حدود یک سال و نیم پیش عربستان سعودی دخالت نظامی خود در یمن را آغاز کرد. یک ائتلاف به رهبری آل سعود از آن زمان بخصوص حملات هوایی علیه حوثیها را به راه انداخت که البته موفقیت چشمگیری به دنبال نداشته است. این در حالی است که آل سعود در ابتدای این جنگ اعلام کرده بود که این دخالت نظامی تنها چند هفته طول می‌کشد که شرایط فعلی نشان می‌دهد این تنها فریب و مغلطه بوده است.

عربستان تابه‌حال نتوانسته بر حوثیها غلبه کند. همه مذاکرات صلح تابه‌حال با شکست مواجه شده است. هرج‌ومرج و خشونت در این کشور منجر به این شده که دولت همچنان منحل باقی بماند. برخی قبایل مسلح و سازمانهای تروریستی مانند القاعده از این شکاف قدرت برای گسترش روزافزون نفوذ خود استفاده می‌کنند.

«مارایک ترانسفلد» از کارشناسان غربی براین عقیده است که در یمن مسئله سنی و شیعه مطرح نیست و موضوع ایدئولوژی و دیدگاههای سیاسی به‌ندرت نقشی را ایفا می‌کند. در اینجا مسئله قدرت مطرح است. مردم یمن به توپِ‌ بازی علایق مختلف در این کشور تبدیل‌شده‌اند. رنج انسانها به‌عنوان یک برگ برنده مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. در یک‌کلام وضعیت مردم یمن فاجعه‌بار است. حدود 4هزار غیرنظامی تاکنون در این کشور جان خود را ازدست‌داده‌اند. دهها مدرسه، بازار و بیمارستان ویران‌شده‌اند. تقریباً حدود سه میلیون یمنی به دلیل درگیریها در این کشور از وطن خود بیرون رانده‌شده‌اند و تنها تعداد کمی توانستند کشورشان را ترک کنند. فرار از دریا نیز تقریباً غیرممکن است؛ بنابراین زنان، کودکان و مردان تحت شرایط فاجعه‌بار در ساختمانهای ویران، گاراژها یا زمینهای خالی به سر می‌برند و غذا و آب و داروی کافی برای آنها وجود ندارد. کالاهای کمکی به دلیل محاصره دریایی به‌ندرت و بسیار سخت به این کشور وارد می‌شود. «وولفگانگ پرانگل»، رئیس سازمان کمکهای بشردوستانه آکسفام در آلمان می‌گوید، رفع نیازهای مردم این کشور در چنین شرایطی بسیار دشوار است. در ضمن هیچ شغلی وجود ندارد، پس خیلی انسانها درآمدی ندارند تا مثلاً غذا بخرند و باید گرسنگی بکشند و دچار سوءتغذیه هستند. یمن مدتهای طولانی به‌عنوان نوانخانه جهان عرب مطرح بود که البته در سایه جنگ شرایط آن بدتر شده است. حدود سه‌چهارم 27میلیون سکنه این کشور به حمایتهای فوری نیاز دارند. بر اساس برآوردهای انجام‌شده حدود هفت میلیون یمنی گرسنه هستند که در بین آنها تعداد زیادی کودک وجود دارد.

«تام دوئه» از سازمان برنامه جهانی غذا دراین‌باره هشدار داد که یک نسل کامل در این کشور می‌تواند در معرض خطر گرسنگی قرار گیرد. وی از جامعه جهانی خواست اقدامات بیشتری در راستای حل این بحران انجام دهد. به گفته تام دوئه البته توجه جهانی به این مسئله کم است.

به گفته پرانگل از سازمان آکسفام این بحران انسانی به‌ندرت از طرف عموم موردتوجه قرار می‌گیرد.

نویسنده در ادامه به اوضاع وخیم کودکان در یمن پرداخته و در بخش دیگری از این مطلب نوشت: به گزارش یونیسف حدود شش میلیون نوجوان در این کشور در فقر مطلق زندگی می‌کنند، حدود 1٫5 میلیون نفر دچار سوءتغذیه هستند که از بین آنها زندگی 370هزار نفر در معرض خطر قرار دارد. سیستم سلامت و بهداشت یمن در سایه این جنگ کاملاً نابودشده است.

این شرایط برای کودکان ضعیف یمنی به مفهوم مرگ است. بیش از 200 مدرسه در سایه بمبارانها نابودشده و 1100 مورد آسیب‌دیده‌اند. در ضمن تعداد کودکان سرباز هم در این کشور در حال افزایش است. بر اساس آمارهای یونیسف از شروع جنگ یمن حداقل 1200 نوجوان توسط شبه‌نظامیان مختلف در این کشور استخدام‌شده‌اند.

«استفان اوبراین» هماهنگ‌کننده کمکهای اضطراری سازمان ملل براین عقیده است که اگر احزاب درگیر به‌زودی توافق صلحی را منعقد نکنند یمن در معرض خطر فروپاشی قرار می‌گیرد. هشتاد درصد یمنیها (حدود 21٫2 میلیون نفر) نیازمند کمکهای بشردوستانه هستند. حدود دو میلیون نفر که در بین آنها 370هزار کودک وجود دارد دچار سوءتغذیه هستند.

وی درباره عواقب جدی فاجعه یمن برای کل منطقه درصورتی‌که توافق صلحی صورت نگیرد هشدار داد. وی همچنین درباره گسترش بیماریها در کشور یمن هشدار داد.

منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *