سیستم قضایی عربستان عقب‌مانده‌ترین سیستم قضایی

دسته: بین المللی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۵


سیستم قضایی عربستان عقب‌مانده‌ترین سیستم قضایی

یک فعال حقوق زنان در عریبستان عنوان کرد:

سیستم قضایی عربستان عقب‌مانده‌ترین سیستم قضایی

هفته‌نامه «آبزرور» از عریضه جدید زنان سعودی به ملک سلمان شاه این کشور برای لغو قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان خبر داد.
، هفته‌نامه آبزرور انگلیس در گزارشی به قلم «ترسی مک‌ویه» با عنوان «زنان سعودی با ارائه عریضه به شاه، به پایان محدودیتهای نامناسب علیه خودشان امیدوارند»، به بررسی وضعیت زنان در جامعه عربستان پرداخت.
به نوشته آبزرور، عزیزه الیوسف از فعالان بارز درزمینه حقوق زنان در عربستان «بسیار خوش‌بین است» که قوانین قیمومیت جنجال‌برانگیزی که خروج زن بدون همراه از خانه و رانندگی زنان را ممنوع می‌کند، به‌زودی پایان یابد.
این نشریه انگلیسی افزود: عزیزه الیوسف امروز مجبور خواهد بود تا برای رفتن به اداره پست به‌منظور ارسال عریضه امضاشده از سوی 1500 شهروند سعودی به دفتر پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی، با یکی از محارم خود برود چراکه دفتر پادشاهی سعودی از پذیرش عزیزه الیوسف و تحویل گرفتن دستی این درخواست سرباز زده است.
این کمپین در اینترنت تابستان امسال آغاز و هشتک آن به زبانهای عربی و انگلیسی باز شد.
عزیزه الیوسف به آبزرور گفت: ما فعالان زن مدتهای مدیدی است که تلاش می‌کنیم، می‌دانیم که تا وقتی فرهنگ ما تغییر کند، با مقاومت روبه‌رو خواهیم بود. بسیاری معتقدند که ما در تلاش برای ایجاد نگرانی و دغدغه در خانواده‌ها و دخالت در امور خانوادگی هستیم اما ما چنین تلاشی نمی‌کنیم.
این هفته‌نامه تصریح کرد: هفته گذشته، عبدالعزیز آل الشیخ مفتی سعودی اعلام کرد که این عریضه در حد خود با اسلام منافات دارد اما برخی دیگر از علمای بارز سعودی حمایت خود از آن را اعلام کردند.
منال الشریف صاحب ایده رانندگی زنان در عربستان و فعال حقوق زنان به آبزرور گفت: «اساس مشکل در خصوص حقوق زنان در عربستان، نظام قیمومیت است. این مسئله، علت اصلی قاصر و ناتوان دانستن زنان برای رانندگی است. رانندگی در چارچوب درخواست بزرگ‌تری است و آن‌هم پایان دادن به قیمومیت و به بردگی کشیدن بیش از نیمی از شهروندان عربستان» . وی گفت: «سیستم قضایی عربستان از عقب‌مانده‌ترین سیستمهای قضایی در جهان اسلام است. همچنان ساختار و سیستم سلفی به‌عنوان مرجعِ متونی است که به هزاران سال پیش بازمی‌گردد، به‌عنوان‌مثال، ایده مَحرَم به زمانی بازمی‌گردد که زنان با شتر مسافرت می‌کردند و زن به وجود مردی برای تضمین سلامتش در جاده‌های ناهموار نیاز داشت.» منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *