سن بازنشستگی در ایران پایین استتشکیل جلسه شورای عالی سالمندان

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۵ مهر ۱۳۹۵


سن بازنشستگی در ایران پایین استتشکیل جلسه شورای عالی سالمندان

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان:

سن بازنشستگی در ایران پایین استتشکیل جلسه شورای عالی سالمندان

بازنشستگی بازنشسته
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، از تشکیل جلسه شورای عالی سالمندان با حضور وزیر رفاه در روز پنجم مهر به مناسبت هفته تکریم خانواده و بازنشسته و همچنین روز جهانی سالمندان خبر داد.
فرید براتی سده، بابیان اینکه سالمندی و سالخوردگی در فرهنگ ما مساوی با خردمندی و فرزانگی است، گفت: هنوز هم در میان مردم پیر شدن همراه با کسب تجربه‌های فراوان است.
وی افزود: هرچند برخی معتقدند در سالهای اخیر این جایگاه به علت تغییر ارزشها دستخوش تغییراتی شده و تنزل یافته است، اما شواهد نشان می‌دهد که سالمندان هنوز هم جایگاه خود رادارند.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بابیان اینکه از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزارنفری سالمندان در کشور کمتر از ۰.۲ درصد در خانه‌های سالمندان نگهداری می‌شوند، گفت: این امر نشان می‌دهد سالمندان در خانه‌های خودشان یا فرزندانشان هستند و هنوز جایگاه خود رادارند.
براتی سده تاکید کرد: اما به نظر می‌رسد برای سالهای آینده که جمعیت سالمندی افزایش می‌یابد باید از حالا به فکر باشیم و برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم نیازهای سالمندان به اموری چون بهداشت، رفاه، معیشت و مراقبت را برطرف کنیم.
وی درباره نشاط در جمعیت سالمندی اظهار کرد: باید ابتدا تعریفی از نشاط ارائه کرد. اگر منظور از نشاط، تحرک زیاد همانند جوانان است باید بگوییم خیر چنین نشاطی کمتر دیده می‌شود. اما اگر منظور از نشاط مشارکت در امور خود و امیدواری به آینده است باید بگوییم وضعیت سالمندان ما به این لحاظ چندان بد نیست و سالمندی بانشاط است که زندگی همراه با رضایتمندی داشته باشد.
براتی سده ادامه داد: موسسه گالوک نظرسنجی در ایران پیرامون رضایت سالمندان از زندگی انجام داده و به این نتیجه دست‌یافته است که میزان رضایت سالمندان از زندگی در ایران خوب است و این آمار خلاف باور عموم درباره دوران سالمندی است.
وی بابیان اینکه سالمندان باید در فراهم کردن محیط مناسب برای خود با یکدیگر مشارکت داشته باشند گفت: هرچه سالمندان را نسبت به آینده امیدوارتر کنیم و کمک کنیم تا زندگی خوب و هدفمندی داشته باشند و همواره احساس کنند زندگی‌شان در خدمت به جامعه صرف شده است بانشاط‌تر خواهند بود. رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان تاکید کرد: البته باید سلامت جسمی، رفاه و نیازهای تأمین اجتماعی و مراقبتی سالمندان را تأمین کنیم. براتی سده درباره روند تصویب «سند ملی سالمندان» گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در حال تهیه سندی برای سالمندان است. البته سند ما نیز آماده است اما درهرصورت دربند تصویب سند نمی‌مانیم و اکنون نیز انواع برنامه‌ریزیها برای سالمندان در ابعاد مختلف حمایتی، آموزشی، سبک زندگی سالم، تأمین نیازهای روانی و اجتماعی و بیمه را انجام داده‌ایم.
وی از تشکیل جلسه شورای عالی سالمندان با حضور وزیر رفاه در روز پنجم مهر به مناسبت هفته تکریم خانواده و بازنشسته و همچنین روز جهانی سالمندان خبر داد و بیان کرد: تلاش می‌کنیم چند مصوبه خوب برای سالمندان دراین جلسه داشته باشیم. رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان ادامه داد: دراین جلسه گزارشی از وضعیت سالمندان کشور و مقایسه شاخصهای بین‌المللی چون سلامت، امنیت، رفاه، محیط مناسب زندگی و توانمندی سالمندان که با همکاری دانشگاه تهران، مرکز آمار و دانشگاه علوم بهزیستی تهیه‌شده ارائه می‌شود.
براتی سده افزود: احتمالاً صندوق بازنشستگی کشوری نیز گزارشی ارائه خواهد داد و مصوباتی خواهیم داشت که ازجمله آنها می‌توان به «برنامه عملیاتی برای پیشگیری و مقابله با سالمند آزاری» و «بیمه مراقبت سالمندان» اشاره کرد.
وی بابیان اینکه فرهنگ‌سازی و رعایت شأن و منزلت سالمندان و استفاده از توانمندی و ظرفیتهای سالمندان در سیاستهای ابلاغی جمعیت مورد تاکید قرارگرفته است، گفت: سالمندی، بحران و پایان زندگی نیست و باید برای استقبال از موج سالمندی در آینده برنامه‌ریزی کنیم تا گرفتار بحرانها نشویم.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به سن پایین بازنشستگی در کشور اشاره و تصریح کرد: باید سن بازنشستگی افزایش یابد زیرا ۶۰ سالگی ابتدای بهره‌مندی از تجربیات افراد است. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *