سرکوب کاربران توییتر در عربستان

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ آبان ۱۳۹۵


سرکوب کاربران توییتر در عربستان

سرکوب کاربران توییتر در عربستان

بسیاری از هواداران اصلاحات و فعالان سیاسی و نویسندگان برجسته و کاربران شبکه اجتماعی توییتر در عربستان هماکنون با احکام بازداشت طولانیمدت مواجه هستند.

743970966

برخی از احکام یادشده در سرزمین سکوت (عربستان) صادرشده بر اساس اتهامهای بی‌اساس به دلیل استفاده از حق آزادی بیان تا مرز اعدام نیز پیش رفته است.

مقامهای عربستان به تحت تعقیب قرار دادن کاربران توییتر اکتفا نکرده‌اند و در همین رابطه ‘عوض بن خزیم الاسمری ‘ نائب رئیس کمیته حمل‌ونقل و مخابرات از راه‌اندازی یک سامانه جدید در همین راستا در آینده نزدیک خبر داد تا به قول خودش از شبکه‌های اجتماعی ازنظر قانونی حمایت الکترونیک به عمل آید. این در حالی است که‌موج خشم و نارضایتی مردمی در توییتر رو به افزایش گذاشته است و آخرین آنها هشتگی است که در آن اوضاع اقتصادی عربستان و خطر ورشکستگی در آن موردتوجه قرارگرفته است.

هم‌اکنون در عربستان هزاران توئیت نویس در کمین مقامهای سعودی نشسته‌اند و در همین راستا می‌توان از واکنش صاعقه‌وار کاربران شبکه‌های اجتماعی در پاسخ به اظهارات خالد العرج وزیر خدمات‌رسانی مدنی در مورد محصول کار کارمندان دولت به‌عنوان شاهد مثال یادکرد. بازتاب اظهارنظر العرج در شبکه‌های اجتماعی همچنان ادامه دارد.

کاربران عربستانی تاکنون در بسیاری از موارد با راه‌اندازی هشتگ به انتقاد از عملکرد آل سعود پرداخته‌اند و در همین راستا می‌توان به واکنش و اعتراض عمومی و مردمی کاربران شبکه‌های اجتماعی به سفر تفریحی پرهزینه شاه عربستان به شهر طنجه مغرب و دستور وی مبنی بر کاهش حقوق کارکنان دولت و ادامه جنگ علیه یمن و انفجارهای روی‌داده در این کشور و مشکلات اجتماعی همچون گرانی و بیکاری و اعتیاد و کمکهای مالی به کشورهای خارجی اشاره کرد. به‌عنوان‌مثال کاربران شبکه‌های اجتماعی عربستان با راه‌اندازی هشتگ « # عربستان – کمک می‌کند – مصر – یک میلیارد – دلار» از کمک یک میلیارد دلاری کشورشان به مصر انتقاد کردند.

موضوع نظارت حکومت بر توییتر باعث جدال زیادی میان بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در عربستان شده است. با توجه به اینکه ریاض همچنان تمامی رسانه‌های گروهی سمعی و بصری و مکتوب را به‌شدت تحت کنترل خود گرفته است، جوانان این کشور برای بیان دیدگاههای خود به توییتر روی آورده‌اند.

توییتر هم‌اکنون به ابزاری برای انتقاد از دولت عربستان تبدیل‌شده است و به همین دلیل بسیاری معتقدند که بهار عربی در عربستان به‌واسطه توییتر شکل خواهد گرفت. توییتر تاکنون در بیداری و آگاهی جوانان عربستان تحول بزرگی ایجاد کرده است. جوانان عربستان هم‌اکنون فقط خواهان بهبود اوضاع اقتصادی خود نیستند بلکه خواسته‌های سیاسی روشنی دارند. آنها به‌عنوان‌مثال خواهان برقراری نظام پادشاهی مشروطه و آزادی زندانیان سیاسی هستند.

رژیم سعودی با ترس و نگرانی به این خواسته‌ها می‌نگرد و همین امر باعث شده دولت عربستان تاکنون بسیاری از سایتهای اینترنتی را ببندد و بسیاری از فعالان توییتری را بازداشت کند. این همان چیزی است که ولید ابوالخیر وبلاگ نویس از آن به‌عنوان انقلاب عربستان از راه توییتر نام‌برده است.

بازداشت و محاکمه تنها راهکاری نیست که مقامها سعودی به آن متوسل شده‌اند زیرابه همراه آن تاکنون فتواهای بسیاری صادرشده است که استفاده از توییتر را حرام می‌داند. فتواها علیه توییتر و مخدوش کردن فعالان سیاسی نشان می‌دهد که توانایی رژیم در برخورد با کاربران محدودشده است.

در همین راستا شیخ عبدالعزیز آل شیخ مفتی اعظم عربستان فتوا داد که سایت «توییتر» و دیگر شبکه‌های اجتماعی بر دروغ و افترا بناشده است.

حکمرانان عربستان برای سرکوب فقط به‌زور متوسل می‌شوند و امروزه سردرگمی عربستان در برخورد با پدیده مخالفت در توییتر به‌وضوح روشن و آشکار است و هم‌اکنون برخی از وزارتخانه‌های عربستان با آن به‌عنوان یک واقعیت برخورد می‌کنند که نمی‌توان از آن گریخت.

در همین راستا وزارت امور شهر و روستا چند روز پیش از تمامی شهرداریها و بخشهای اداری خواست تا به‌سرعت به هزاران شکایت مطرح‌شده در رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی پاسخ دهند. سیاست سرکوب گرانه عربستان علیه کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه توییتر از دوران ملک عبدالله شاه سابق این کشور آغاز شد.

در همین راستا ملک عبدالله در پیامی به نشست آسیایی رسانه‌ها در شهر جده اعلام کرد که ما از شبکه‌های اجتماعی نمی‌ترسیم. شمار زیادی از شهروندان سعودی در واکنش به این اعلام نظر ملک عبدالله با انتشار پیام‌های ویدئویی در یوتیوب از او خواستند دست به اصلاحات اجتماعی و سیاسی بزند. در دوران حاکمیت وی بسیاری از شهروندان عربستان به دلیل اعتراض از طریق شبکه‌های اجتماعی با مجازات روبه‌رو شدند.

در حال حاضر شمار زیادی از مردم عربستان از شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه فیس‌بوک، توییتر و یوتیوپ استفاده می‌کنند و شمار آنها به‌طور روزافزون در حال افزایش است.

منبع: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *