«زیرمیزی» به مدارس غیردولتی تهران رسید

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۶ تیر ۱۳۹۵


«زیرمیزی» به مدارس غیردولتی تهران رسید

در شرایطی که آموزش‌وپرورش تهران شهریه مصوب مدارس غیردولتی را اعلام کرده است، اما همچنان مدارسی که سقف شهریه دریافتی آنها حدود پنج میلیون تومان است تا ۱۰ میلیون تومان از اولیا طلب پول می‌کنند.
موضوع شهریه مدارس غیردولتی موضوع جدیدی نیست، اما با اتمام امتحانات پایانی دانش‌آموزان و شروع فصل ثبت‌نام مدارس، این موضوع ملموس‌تر می‌شود.
برخی مدارس غیردولتی در تهران برای خودشان خودمختار هستند و هر چه فریاد زده می‌شود که سقف شهریه این مدارس رعایت شود، گوش شنوایی نیست و فشار بر اولیا هرروز بیشتر از دیروز است.
بر اساس اعلام مجتبی زینی‌وند مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش‌وپرورش، کف شهریه مدارس ابتدایی غیردولتی در شهر تهران ۲ میلیون و ۲۲ هزار تومان و سقف آن ۵ میلیون و ۵۹۵ هزار تومان است.
این در حالی است که بسیاری از مدارس غیردولتی تهران این سقف شهریه اعلام‌شده را رعایت نمی‌کنند و در همین مدت‌زمان اندک از شروع زمان ثبت‌نام، از بررسی ۴۰۰ مدرسه غیردولتی ۶۹ پرونده تخلف ثبت‌شده است.
چند مصداق دریافت شهریه‌های میلیونی و خارج از سقف تعیین‌شده آموزش‌وپرورش:
مسئول یکی از مدارس دخترانه غیردولتی منطقه یک تهران در خصوص شهریه ثبت‌نام گفت: در سال گذشته برای دانش‌آموز اول دبستان بدون در نظر گرفتن هزینه سرویس حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردیم اما امسال حدود ۲۰ درصد هزینه‌ها بیشتر شده است و مبلغ دریافتی برای اول دبستان حدود ۱۰ میلیون تومان
شده است.
در لیست منتشرشده شهریه مدارس غیردولتی تهران، حداکثر شهریه‌ای که برای این مدرسه لحاظ شده است، ۴ میلیون و ۶۴۷ هزار تومان است، اما اکنون حدود پنج میلیون تومان به‌عنوان سقف شهریه دریافتی و حدود پنج میلیون تومان به‌عنوان زیرمیزی از اولیا دانش‌آموزان اخذ می‌کنند.
یکی از مدارس ابتدایی غیردولتی منطقه ۲ آموزش‌وپرورش تهران که حداکثر شهریه مصوب آن پنج میلیون تومان لحاظ شده است، برای پایه ششم ۱۰ میلیون تومان از اولیا طلب می‌کند.همین مدرسه برای پایه هفتم حداکثر ۶ میلیون ۱۳۷ هزار تومان به‌عنوان سقف شهریه می‌تواند دریافت کند که یکی از اولیا در این خصوص گفت: اکنون این مدرسه برای ثبت‌نام فرزندم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان طلب شهریه کرده است.
بر اساس گزارشها، مدارسی در منطقه ۵ آموزش‌وپرورش تهران هستند که برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مقطع متوسطه دوم غیردولتی تا ۱۱ میلیون تومان طلب شهریه از اولیا دارد.
همچنین در منطقه ۵ آموزش‌وپرورش تهران برای ثبت‌نام دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی در دو مدرسه‌ هرکدام ۱۳ و ۱۴ میلیون تومان شهریه درخواست
می‌شود.
البته دراین‌بین مدارسی که سقف و کف شهریه مدارس غیردولتی را رعایت می‌کنند نیز وجود داشتند و همین تعداد مدارسی که شهریه‌های مصوب را رعایت نمی‌کنند باعث بدبینی خانواده‌ها و اجتماع می‌شوند.
برخی مدارس غیردولتی تهران این روزها برای اینکه از گزند بازرسان مدارس غیردولتی در امان باشند، با اولیا مذاکره می‌کنند که در قرارداد شهریه مصوب را دریافت و خارج از قرارداد به‌شرط پرداخت مبالغ بیشتر، اجازه تحصیل فرزندشان در آن مدرسه را صادر می‌کنند.
ورود اینگونه زیرمیزیها به مدارس غیردولتی تهران باعث از بین رفتن بیشتر چهره مدارس غیردولتی می‌شود و امیدواریم که بازرسان این مدارس این موضوع را موردبررسی و رصد قرار دهند. منبع:مشرق


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *