زنان و کودکان قربانیان داعش و سکوت مجامع بین‌المللی

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۱ آبان ۱۳۹۵


زنان و کودکان قربانیان داعش و سکوت مجامع بین‌المللی

زنان و کودکان قربانیان داعش و سکوت مجامع بینالمللی

146103690

تجاوز جنسی به زنان هم بهعنوان یک سلاح جنگی و هم بهعنوان وسیلهای برای تحقیر و مطیع ساختن مردم توسط داعش صورت میگیرد، اما سازمان ملل و جامعه بینالمللی تاکنون واکنش مناسبی به این فجایع نشان نداده است.

در اخبار و رسانه‌ها شاهد هستیم مردم سوریه و عراق در تلاش هستند که استانهای موصل و حلب را از وجود گروههای تروریستی داعش پاک‌سازی کنند که در این خصوص نیز پیشرفتهای خوبی داشته‌اند از طرف دیگر کشورهای غربی تحت عنوان آتش‌بس و مذاکره درصدند که تروریستها را نجات دهند و برای آنها زمان بخرند.

داعش تحت عنوان دولت اسلامی عراق و شام، یک گروهک تروریستی ساخته‌وپرداخته دولتهای ارتجاعی و استکباری است که بخشهای بزرگی از شمال عراق و شرق سوریه را در تصرف خود دارد. داعش ریشه در تفکرات القاعده دارد و به‌نوعی منفک شده از آن سازمان محسوب می‌شود که عده‌ای از افسران اطلاعاتی و نظامی رژیم صدام عناصر این گروه تروریستی را تشکیل می‌دهند. این گروه به رهبری ابوبکر البغدادی از تکفیریهای سلفی جداشده از شبکه‌ی القاعده تأسیس‌شده و با دولتهای عراق و سوریه وارد جنگ شده است. درحالی‌که برابر منشور ملل متحد همه کشورها باید از هرگونه تجاوز به تمامیت ارضی کشور دیگر خودداری کنند وگرنه صلح و امنیت بین‌المللی مخدوش می‌شود و شورای امنیت سازمان ملل وظیفه دارد برابر فصل هفتم منشور این سازمان اقدام کند.

اگرچه داعش یکی از رادیکال‌ترین گروههای اسلام‌گرا در خاورمیانه است؛ اما این گروه از مذهب تنها به‌عنوان ابزاری جهت دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کند. این گروهک باسیاست عامدانه خود باهدف نابودی، سرکوب یا اخراج دائمی جوامع متنوع قومی و مذهبی عراق اقدامات خود را در حکم جنایات جنگی، ‌جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی انجام ‌می‌دهد این گروهک موارد جدی نقض حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی و سوءاستفاده‌های فاحش حقوق بشر ازجمله‌ کشتار غیرنظامیان،‌ گروگان‌گیری، تجاوز،‌ بردگی،‌ قاچاق زنان و کودکان، استخدام اجباری کودکان،‌ تخریب اماکن مذهبی و فرهنگی، غارت اموال و جلوگیری از آزادیهای بنیادی را انجام ‌می‌دهند که در هر مورد اسناد بین‌المللی مشخصی وجود دارد و تکلیف نحوه برخورد با مجرمین تعیین‌شده است.

داعش و گروههای مسلح و وابسته به آن عامداً و با برنامه‌ریزی دقیق اعضای جوامع متنوع قومی و مذهبی عراق شامل ترکمنها،‌ مسیحیها،‌ ایزدیها، صابئین،‌ کاکائیها،‌ شیعیان عرب و سایرین را مورد هدف قرار داده و حقوق انسانی آنان را به‌طور آشکار نقض می‌کنند. این اقدامات مصداق نسل‌کشی به شمار می‌رود و همچنین بر اساس کنوانسیون منع و مجازات کشتارجمعی، این اقدام جنایت بین‌المللی محسوب می‌شود. مطابق ماده 2 این کنوانسیون این جنایت به عملی اطلاق می‌گردد که کشتار وسیع تمام یا بخشی از یک گروه قومی، نژادی، ملی و یا مذهبی را به دنبال داشته باشد و بر اساس ماده 4 مرتکبین این جنایت باید در دادگاههای صالح کشوری که جنایت در آن به وقوع پیوسته در درجه نخست و سپس در دادگاههای ملی و بین‌المللی قابل‌تعقیب و مجازات می‌باشند. ماهیت تروریستی اقدامات این گروه بر اساس موازین بین‌المللی انکارناپذیر است. اقدامات غیرانسانی این گروه نه‌تنها تهدیدی علیه امنیت دولتهای منطقه است، بلکه یک فاجعه علیه جهان است که هرگونه سهل‌انگاری در این مورد موجب به خطر افتادن امنیت بین‌المللی می‌گردد.

شایان‌ذکر است جنایات داعش علیه زنان و دختران به گونه‌های متفاوت اتفاق می‌افتد. درباره خشونت علیه زنان توسط داعش، عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی اعلام کرد که زنان و دختران جوان ایزدی در معرض تجاوز مکرر جنسی از سوی اعضای داعش بوده‌اند و شهادتهای متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد دختران ایزدی برای فرار از تجاوز جنسی دست به خودکشی زده‌اند. تعداد زیادی از دخترانی که قربانی‌ بردگی جنسی به دست اعضای داعش شده‌اند، بین 14 تا 15 سال سن یا حتی کمتر دارند. همچنین بیماریهای جسمی و روانی که ناشی از خشونتهای جنسی هولناک در حق این زنان است بسیار فاجعه‌بار است این در حالی است که برخی از این زنان شکنجه‌شده و مثل برده به کار گرفته‌شده‌اند و حتی دختران وزنانی که توانسته‌اند فرار کنند همچنان از مشکلات عمیق روانی رنج می‌برند. دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده حداقل 750-770 در تکریت یک دوره سه‌روزه قتل‌عام شدند که داعش این تعداد را 1700 می‌داند. تجاوز جنسی به زنان هم به‌عنوان یک سلاح جنگی و هم به‌عنوان وسیله‌ای برای تحقیر و مطیع ساختن مردم توسط داعش صورت می‌گیرد، همچنین از زنان و دختران به‌عنوان پاداش برای ارائه خدمات استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارش وزارت حقوق بشر عراق هم ابو انس اللیبی یکی از سرکردگان داعش یک‌صد و پنجاه نفر از زنان و دختران را در شهر فلوجه به سبب سرپیچی از پذیرفتن جهاد نکاح اعدام کرده است. در این گزارش همچنین به قتل‌عام گسترده در فلوجه و دفن قربانیان به شکل دسته‌جمعی در مناطق الزغارید و الجولان و ناحیه صقلاوه اشاره‌شده است. این موارد تنها نمونه‌های کوچکی از نقص حقوق زنان و کودکان توسط داعش است.

این موارد نقض حقوق بشری بیانگر میزان خارج از ظرفیت وحشی‌گری داعش است و نشان‌دهنده بدترین جنایاتی است که در حق شهروندان عراقی و سوری صورت گرفته است که این امر موجب پایمال شدن حقوق آنها شده است. در شرایط فعلی و با توجه به روند رو به گسترش فرایند جهانی‌شدن و توسعه بیش‌ازپیش رسانه‌ها و ارتباطات همچون اینترنت و فضای مجازی و تأثیرگذاری گروههایی همچون داعش از طریق این‌گونه ارتباطات بر افکار عمومی و جذب نیرو، مداخله مستقیم سازمان ملل و شورای امنیت، امری ضروری و غیرقابل‌اجتناب است؛ ولی بااین‌وجود نه سازمان ملل و نه هیچ‌یک از کشورهای مدعی حقوق بشر نه‌تنها هیچ واکنشی از خود نشان نداده‌، بلکه با ارسال اسلحه و تجهیز کردن تروریستها روزانه صدها نفر را به قتل می‌رسانند.

منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *