رسیدگی به دو میلیون پرونده قضایی در تهران در سال 94

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۵


رسیدگی به دو میلیون پرونده قضایی در تهران در سال 94

رئیس کل دادگستری استان تهران از رسیدگی به دو میلیون پرونده قضایی معادل یک پنجم آمار سراسر کشور در سال ۹۴ در محاکم و واحدهای قضایی این استان خبر داد.
دنیای حقوق:اسماعیلی در جلسهٔ مشترک مدیران قضایی استان تهران در نخستین روز سفر رئیس قوه قضائیه به استان تهران اظهار کرد: اگر نگوییم تهران برای بسیاری از مقامات که ساکن این شهر هستند ناشناخته و مجهول است باید بگوییم تهران از دید لطف و مرحمت بسیاری از مقامات مغفول مانده است. رئیس دادگستری استان تهران از رسیدگی به دو میلیون پرونده در سال 94 در دادگستری کل استان خبر داد و گفت: اینکه پرونده معادل یک پنجم آمار کشوری است اما باید توجه داشته باشیم که پرونده‌های رسیدگی شده در دادگستری استان تهران به لحاظ صلاحیت بین‌المللی و ملی، پرونده‌های خاص و ویژه، پرونده‌های دارای چند هزار شاکی و پرونده‌های اقتصادی با حجم چند میلیاردی حاکی از اهمیت کار در دادگستری تهران است.
وی ادامه داد: در حال حاضر در تهران 9 حوزه قضایی بخش، 14 دادگستری شهرستان، و 31 ناحیه دادسرا و 20 مجتمع دادگاهی در شهر تهران وجود دارد.
اسماعیلی با اشاره به ساختار چیدمان واحدها و حوزه‌های قضایی تهران گفت: در تهران در بعضی از بخش‌ها فاقد حوزه قضایی هستیم و در شهرستان شمیرانات نیز واحد دادگستری وجود ندارد و امور قضایی این شهرستان به جز بخش لواسان و رودبار و قصران به تهران محول شده است.
رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه بسیاری از شهرستانهای تهران مانند شهریار، اسلامشهر و بهارستان از نظر جمعیت و معضلات قضایی از برخی استانهای کشور بزرگتر هستند، گفت: 31 ناحیه دادسرا، 20 مجتمع دادگاهی و معاونت‌های و واحدهای ستادی دادگستری استان تهران که در ساختمانهای متعدد پراکنده هستند مجموعا در 55 نقطهٔ شهر تهران مستقر هستند که متأسفانه از این 55 نقطه تنها 21 باب از ساختمانهای دادگستری،ملکی و 34 باب نیز استیجاری و امانی است. اسماعیلی تأکید کرد: اغلب اماکن مذکور فرسوده و غایرقابل بهره‌برداری هستند و ظرفیت آنها به هیچ عنوان جوابگوی نیاز تهران نیست  به طوری که دو قاضی در یک اتاق به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنند.
وی در رابطه با مشکلات مردم تهران برای مراجعه به واحدهای قضایی اشاره کرد و گفت: وضعیت امروز زیبنده شأن قضا، مقام قاضی و مردم قدرشناس تهران نیست البته جای تقدیر و تشکر دارد که با عنایت رئیس قوه قضائیه هم اکنون 3 ساختمان از محل اعتبارات دولتی و 14 ساختمان نیز از محل اعتبارات رئیس دفتر قضا در حال احداث است. همچنین در شهرستانهای استان تهران دو ساختمان از محل اعتبارات دولتی در دست احداث است که با آماده شدن این بناها مجموعا 321 هزار متر مربع به زیربنای ابنیه و اماکن استان تهران افزوده می‌شود. رئیس کل دادگستری استان تهران در پایان گفت: در یک وضعیت مطلوب باید در هر یک از مناطق 22 گانه تهران یک مجتمع کیفری دادسرایی دادگاهی و یک مجمتع حقوقی و خانواده ایجاد شود.
وی همچنین با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف در سال 94 گفت: در سال گذشته شورای حل اختلاف نیم میلیون پرونده را رسیدگی کرد که از این تعداد 75 هزار پرونده به صلح و سازش منتهی شد.منبع :تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *