دیده‌بان حقوق بشر ترکیه را متهم کرد

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۵


دیده‌بان حقوق بشر ترکیه را متهم کرد

دیده‌بان حقوق بشر ترکیه را متهم کرد

%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%87%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82-%d8%a8%d8%b4%d8%b1-%d8%aa%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%aa%d9%87%d9%85-%da%a9%d8%b1%d8%af

دیده‌بان حقوق بشر(HWR) ترکیه و نیروهای طرفدار کردها را به کشتار غیرنظامیان در سوریه متهم و اعلام کرد که حملات هوایی ترکیه به شمال سوریه باعث کشته شدن 24 نفر از غیرنظامیان شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سازمان با انتشار بیانیه‌ای، آنکارا را به ناتوانی در شناسایی درست اهداف حملات ونیروهای طرفدار کردها را به شکست در تفکیک کردن جنگجویان از غیرنظامیان متهم کرد.
فعالان حقوق بشر پیشتر اعلام کرده بودند که حمله هوایی ترکیه به سوریه در 24 اوت (3 شهریور) و در مراحل آغازین کمپین نظامی این کشور در سوریه به کشتار غیرنظامیان منجر شده است اما رسانه‌های ترکیه مدعی شدند که در این حملات 25 نفر از تروریستها به هلاکت رسیده‌اند.
بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر در این حملات 24 غیرنظامی از جمله 6 کودک جان خود را ازدست‌داده‌اند و بین 10 تا 15 نفر از جنگجویانی که به میان غیرنظامیان فرستاده‌شده بودند کشته‌شده‌اند.
ترکیه همواره تأکید کرده که نهایت تلاش خود را بکار می‌بندد تا مانع از تلفات غیرنظامیان در سوریه شود و هم‌زمان با انتقادها از این کشور در کشتار غیرنظامیان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ادعاهای درباره هدف قرار دادن غیرنظامیان در حمله 28 اوت (7 شهریور) «بازتاب واقعیات نیست.»
در بیانیه دیده‌بان حقوق بشر آمده است: اطلاعات موجود نشان می‌دهد که هردو طرف درگیر می‌توانستند مطابق با قوانین جنگ، اقدامات بیشتری را برای کاهش تلفات غیرنظامیان، بکار بندند.
این بیانیه با استناد بر اظهارات ساکنان محلی، هواپیمای ترکیه در ساختمانهای محل اقامت 48 نفر از غیرنظامیانی که به دلیل درگیریها در این منطقه پناه گرفته بودند، به نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) که تازه از یک وسیله نقلیه نظامی خارج‌شده بودند، یورش بردند. سپس حملات توپخانه‌ای آمار تلفات را افزایشداد.
این حمله در نزدیکی روستای Suraysat، حدود 12 کیلومتری جنوب جرابلس (از توابع استان حلب) رخ داد که در تاریخ 24 اوت جنگجویان طرفدار آنکارا موفق به بازپس‌گیری آن از سلطه نیروهای تروریست شدند.
نیروهای دمکرات سوریه یک گروه از معارضان تحت حمایت آمریکا در سوریه هستند که ترکیه آن را گروهی تروریستی قلمداد می‌کند.
دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: نیروهای دمکرات سوریه نباید تا قبل از انتقال غیرنظامیان به مناطقی دیگر، نیروهای خود را در یک مجتمع مسکونی مستقر می‌کردند؛ اما این‌که ایا ترکیه نیز اقدامات کافی را برای تعیین میزان مواجهه غیرنظامیان با خطرات حملات بکار بسته است یا نه هنوز معلوم نیست.
این حمله پنج روز پس از حملات بی‌سابقه زمینی و هوایی ترکیه به سوریه انجام شد که پاکسازی این منطقه از تروریستهای وابسته به داعش و نیروهای موسوم به «یگانهای مدافع خلق» (YPG) را هدف قرار می‌دهد. منبع: ستاد حقوق بشر
قوه قضاییه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *