دو رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر اشتغال و اطلاع‌رسانی است

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۹ تیر ۱۳۹۵


دو رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر اشتغال و اطلاع‌رسانی است

دو رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر اشتغال و اطلاع‌رسانی است

رئیس دادگاههای انقلاب تهران گفت: عده‌ای از افراد جامعه به جهت بیکاری یا عدم آگاهی از مواد مخدر به دام اعتیاد گرفتار می‌شوند و باید بدانیم که دو رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر اشتغال و اطلاع‌رسانی است.
موسی غضنفرآبادی رییس دادگاههای انقلاب تهران در خصوص نامگذاری روز ششم تیرماه به نام مبارزه با مواد مخدر، پولشویی و جرائم سازمان یافته گفت: باید بدانیم که در رأس تولید و توزیع مواد مخدر دست استکبار به وضوح آشکار است. این یعنی آنها نه تنها هیچ انگیزه‌ای برای برخورد با این موضوع ندارند بلکه خودشان نیز اشاعه می‌کنند.
وی در ادامه گفت: در کشور ما راهکارهای مهمی برای مبارزه با مواد مخدر وجود دارد. اولین راهکار بحث آشنایی و اطلاع‌رسانی در مورد مواد مخدر برای افراد جامعه است. بسیاری از افرادی که پس از ابتلا به اعتیاد به دنبال اصلاح می‌روند اظهار می‌کنند که در مورد مواد مخدر متوجه و مطلع نبودند و نمی‌دانستند چنین مشکلاتی را برایشان به وجود می‌آورد. عدم آگاهی موضوعی ضرر رسان است و اطلاع‌رسانی می‌تواند راهکار مناسبی برای افراد جامعه باشد.
غضنفرآبادی در مورد چگونگی اطلاع‌رسانی در جامعه خاطرنشان کرد: ستاد و شوراهای مبارزه با مواد مخدر که در استانها و مرکز هستند از طریق صداوسیما، مدارس و دانشگاهها و… اطلاع‌رسانی می‌کنند.
رییس دادگاههای انقلاب درباره دومین راهکار که مسئله اشتغال است تصریح کرد: عده‌ای از افراد جامعه به جهت بی‌کاری گرفتار مواد مخدر می‌شوند. در نتیجه دولت، مجلس و همه مردم باید تلاش کنند بحث اقتصاد مقاومتی که مورد تا کید مقام معظم رهبری است پیاده شود تا از میزان بیکاری در جامعه کاسته شود.
وی در ادامه افزود: اگر جوانان ما مشغول به کار شوند قطعاً به دنبال کاری که ریسک، خطر، زندان و مجازاتهای سخت دارند نخواهند رفت. در نتیجه بحث اشتغال و اطلاع‌رسانی بسیار حائز اهمیت است و نقش اساسی ایفا می‌کنند.
غضنفرآبادی بحث سوم را در مورد افرادی که به دام اعتیاد گرفتار شدند بیان داشت و گفت: اقداماتی برای این افراد در دست اقدام است. در تهران بازپروریها و کمپهایی برای این موضوع در نظر گرفته شده که معتادین متجاهر را جمع‌آوری و به آنها در ترک مواد مخدر کمک کند.
رییس دادگاههای انقلاب تصریح کرد: اقدامات انجام شده هزینه بر و سخت است اما اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر اقداماتی انجام داده‌اند که این افراد به اجتماع و زندگی بازگردند.
وی در مورد تغییر نگاه به معتاد که گاهی او را مجرم و گاهی بیمار می‌نامند گفت: در سیاستهای کیفری اگر به معتاد به چشم یک مجرم نگاه کنیم شاید تدبیری که باید برای جدا کردن او از (اعتیاد) اندیشیده شود بسیار سنگین و سخت باشد و مانع ترک و بازگشت او به حالت اولیه‌اش شود.
غضنفرآبادی گفت: در حال حاضر قانون، معتادین مواد مخدر را به عنوان بیمار تلقی می‌کند و به دنبال درمان و اصلاح آنها می‌باشد. اگر نگاه مجرمانه به معتاد باشد، نگاه اصلاح در آن کم می‌شود.
رییس دادگاههای انقلاب تصریح کرد: سالهای سال، مجازات نتیجه‌ای را به دنبال نداشته و در حال حاضر قانونگذار بحث بیماری معتادین را مطرح کرده است. وقتی بحث بیماری باشد باید اصلاح صورت گیرد و فردی که آلوده به مواد مخدر است به عنوان یک بیمار تلقی شده و باید از این بیماری رهایی پیدا کند.
وی در بخشی دیگری از سخنان خود گفت: شاید برخی از افراد جامعه درباره مواد مخدر صنعتی اطلاعات نداشته باشند ولی تعداد زیادی در مورد مجازات حمل، نگهداری، استعمال و خرید و فروش مواد صنعتی مطلع هستند.
اکثر افراد مطلع می‌دانند این مواد تأثیرات بسیار منفی مانند توهم دارد که افراد مبتلا حتی موجب قتل عزیزانشان می‌شوند. من از جوانانمان خواهش می‌کنم دقت، مراقبت و مواظبت از خود را نسبت به این گونه مواد داشته باشند تا این اتفاقات ناگوار و نگران کننده و غیرقابل جبران برایشان نیافتد.  خبرگزاری فارس


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *