دلایل حذف گرایش در کارشناسی هم‌راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵


دلایل حذف گرایش در کارشناسی هم‌راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

معاون وزیر علوم خبر داد

دلایل حذف گرایش در کارشناسی همراستا با آموزش جهانی پیش میرویم

معاون آموزشی وزیر علوم با تشریح دلایل حذف گرایشها در مقطع کارشناسی گفت: این تصمیم به‌تازگی در وزارت علوم اخذشده است و با این کار هم‌راستا با نظام آموزش جهانی پیش می‌رویم.

مجتبی شریعتی نیاسر در خصوص حذف برخی از رشته‌ها از دفترچه کنکور گفت: تصمیمی که به‌تازگی در وزارت علوم اخذ شد و مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی نیز شد، این بود که گرایشها حذف شوند.

وی ادامه داد: گرایشها که حذف شد، این مسأله منجر شد به اینکه، تعداد قابل‌توجه ای از کد رشته محلهایی که وجود داشت، همه در یک‌رشته مستقل جمع شوند.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: به‌عنوان‌مثال درگذشته رشته حقوق با 15 کد رشته وجود داشت، اکنون با یک کد رشته است و این بدین معنی نیست که رشته‌ها حذف‌شده، بلکه به معنی این است که گرایشها حذف‌شده‌اند.

شریعتی نیاسر افزود: دانشجویان می‌توانند با یک کد رشته متمرکز وارد دانشگاه شوند، بعد از یکی دو سال تحصیل می‌توانند در درون دانشکده، گرایش انتخاب کنند.

وی ادامه داد: بنابراین با این روش دانشجویان دیگر این دغدغه را ندارند که از ابتدای ورود به دانشگاه کدام کد رشته را انتخاب کنند و بعد از فارغ‌التحصیلی نیز این دغدغه را ندارند که یک گرایش خاص در مدرک آنها ثبت‌شده است.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: بنابراین در مدرک دانشجویان گرایش خاصی ثبت نمی‌شود و زمانی که می‌خواهند استخدام شوند، فقط ریزنمرات و درسهایی را که گذرانده‌اند، ارائه کرده و جذب می‌شوند.

وی ادامه داد: این مسأله هم برای سرنوشت دانشجویان خوب است و هم از تنوع بی‌رویه رشته محل و رشته گرایش جلوگیری می‌کند و همچنین با این روش، هم‌راستا با نظام آموزش جهانی پیش می‌رویم.

شریعتی نیاسر افزود: در حال حاضر خیلی از کشورهای پیشرفته طرح لوزی را پیاده کرده‌اند، بدین‌صورت که در مقطع لیسانس رشته‌ها بدون گرایش بوده و در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش ارائه می‌شود و سپس در مقطع دکتری گرایشها جمع می‌شود.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *