در شرایطی که قدرتهای زورگو به هیچ سازمان و نهادی پاسخگو نیستند

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۳ شهریور ۱۳۹۵


در شرایطی که قدرتهای زورگو به هیچ سازمان و نهادی پاسخگو نیستند

دستور فرمانده کل قوا به مسوولان و متخصصان وزارت دفاع

در شرایطی که قدرتهای زورگو  به هیچ سازمان و نهادی پاسخگو نیستند

توان دفاعی و تهاجمی را افزایش دهید

حسینیه امام خمینی (ره) پنجشنبه میزبان نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا بیش از دو ساعت از فناوریهای پیشرفته، بومی و دانش‌بنیان که محصول تلاش، ابتکار و دانش محققان و متخصصان داخلی است و اثر مستقیمی برافزایش توان رزمی نیروهای مسلح دارد، بازدید کردند. دراین نمایشگاه، دستاوردهایی درزمینهٔ طراحی و ساخت انواع سامانه‌ها و تجهیزات پیشرفته «موشکی»، «راداری»، «دریایی»، «اپتیکی»، «زرهی»، «پهپاد» و «مراکز ارتباطاتی» به نمایش گذاشته شد. گزارش از تواناییها و تولیدات سامانه‌های پدافند موشکی در «بُردهای کوتاه، متوسط و بلند» بخش اول این نمایشگاه بود. بخش «انواع سونارهای پیشرفته شناورهای سطحی» که به دست متخصصان وزارت دفاع طراحی و ساخته‌شده است، غرفه دیگری بود که مورد بازدید فرمانده کل قوا قرار گرفت. سامانه‌های راداری در انواع «مراقبت، کنترل شکاری و کنترل آتش الکترواپتیکی»، قسمت بعدی از نمایشگاه بود.

دراین بخش، مسؤولان وزارت دفاع گزارشی در خصوص بخش راداری سامانه پدافند و تولید داخل «باور 373» نیز ارائه کردند. این سامانه قابلیتهای بالاتری نسبت به مشابه خارجی دارد. «سیستم‌عامل بومی نیروهای مسلح»، «رایانه امن و ضد بدافزار ملی»، «ارتباطات برد بلند و دیجیتال امن»، «پیشرفتهای ماهواره‌ای»، «تجهیزات جنگ الکترونیک پیشرفته» و «موشکهای دوش‌پرتاب»، دستاوردهای دیگری بود که گزارشی از آنها در نمایشگاه به اطلاع رهبر انقلاب اسلامی رسید. در غرفه‌های دیگر نمایشگاه، دستاوردهای فناورانه متخصصان داخلی درزمینهٔ «افزایش دقت و نقطه زنی موشکهای بالستیک» گزارش شد. رهبر انقلاب اسلامی سپس در جمع وزیر، مسؤولان، محققان و متخصصان وزارت دفاع، افزایش توان «دفاعی و تهاجمی» را حق مسلم و قطعی کشور دانستند و با تأکید بر لزوم ادامه مسیر افزایش توان دفاعی گفتند: در دنیایی که قدرتهای «زورگو، سلطه‌گر و دارای کمترین جوهره اخلاق، وجدان و انسانیت» حاکم هستند و از تجاوز به کشورها و کشتار انسانهای بی‌گناه هیچ ابایی ندارند، توسعه صنایع دفاعی و تهاجمی کاملاً طبیعی است، زیرا این قدرتها تا اقتدار کشور را احساس نکنند، امنیت تأمین نخواهد شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی را شیرین و خرسندکننده خواندند و افزودند: علت این خرسندی، علاوه بر دیدن تواناییهای دفاعی که نقش بسزایی در افزایش سطح و ضریب اقتدار کشور دارد، مشاهده نیروهای عالم، محقق، پژوهشگر، اهل فکر و اقدام و باایمان است که بسیار خوشحال‌کننده و لذت‌بخش است. ایشان خاطرنشان کردند: وجود چنین نیروها و عناصری در مجموعه صنایع دفاعی کشور، همچون جواهری بسیار گران‌بها و غیرقابل قیمت‎گذاری است.

محدودیتی در گسترش صنایع دفاعی نداریم

رهبر انقلاب اسلامی سپس در تبیین دلیل تأکید بر لزوم افزایش توان و گسترش صنایع دفاعی، خاطرنشان کردند: در شرایطی که قدرتهای زورگوی دنیا، چتر قدرت خود را گسترانیده‌‎اند و هیچ رحمی در وجود آنها به چشم نمی‌خورد و علناً مجلس عروسی و بیمارستان را به بهانه مبارزه با تروریسم بمباران می‌کنند و صدها انسان بی‌گناه را به خاک و خون می‌کشند و به هیچ سازمان و نهادی هم پاسخگو نیستند، باید توان و قدرت دفاعی را افزایش داد تا قدرتهای زورگو، احساس تهدید کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته ما برای گسترش صنایع دفاعی محدودیتهایی قائل هستیم و سلاحهای کشتارجمعی همچون سلاح شیمیایی و سلاح هسته‌ای، بر اساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند. ایشان تأکید کردند: ممنوعیت سلاح شیمیایی در بخش تهاجمی است اما افزایش توان در بخشهای دفاعی در برابر حمله شیمیایی اشکالی ندارد. رهبر انقلاب اسلامی گفتند: به‌غیراز این محدودیتها، در بقیه زمینه‌ها هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت دراین عرصه‌ها، یک وظیفه است.

توان تهاجمی باید افزایش یابد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و همچنین حساسیت منطقه غرب آسیا و طمع دایمی قدرتهای سلطه‌‎گر خاطرنشان کردند: برای تأمین امنیت ملت، کشور و آینده، باید علاوه بر توان دفاعی، توان تهاجمی را نیز افزایش داد. ایشان به ناراحتی قدرتهای سلطه‌گر از خرید تجهیزات دفاعی ایران از برخی کشورها اشاره کردند و افزودند: این قدرتها که مدعی عقل و انصاف هستند و در خصوص صلاحیت اخلاقی کشورها برای دارا بودن یا دارا نبودن برخی تجهیزات دفاعی سخن می‌گویند، خود، به هیچ‌یک از اصول اخلاقی پایبند نیستند.

دو حزب آمریکا تفاوتی برای ما ندارند. رهبر انقلاب اسلامی، دولت آمریکا را فاقد صلاحیت اخلاقی برای اظهارنظر درباره جمهوری اسلامی ایران دانستند و گفتند: چه حزبی که دولت آن، امروز در آمریکا بر سرکار است و چه حزب رقیب که دولت قبلی را به دست داشت، هیچ‌کدام صلاحیت اخلاقی ندارند، زیرا هر دو حزب، مرتکب جنایات و فجایع گوناگونی شده‌اند. حضرت آیت‌الله خامنه‎ای بزرگ‌ترین گناه حزب حامی دولت کنونی آمریکا را «ایجاد شبکه‌های تروریستی خطرناک» خواندند و تأکید کردند: دولت کنونی آمریکا، یک گروه تروریستی را به‌ظاهر موردحمله قرار می‌دهد و یک گروه دیگر تروریستی را مستثنا می‌کند که معنی آن، حاکمیت سیاست بر اخلاق است. ایشان افزودند: دولت قبلی آمریکا نیز مسؤول فجایع و جنایتهای انجام‌گرفته در عراق و افغانستان است؛ به‌گونه‌ای که میلیونها نفر انسان بی‌گناه کشته شدند و حتی هزاران نفر از دانشمندان عراقی به‌وسیله گروه آدمکش «بلک واتر» شناسایی شدند و به قتل رسیدند. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بنابراین هیچ‌یک از دو حزب مطرح در آمریکا، ازلحاظ صلاحیت اخلاقی، ترجیحی بر دیگری ندارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: ما در آمریکا با چنین دولتهایی طرف هستیم و اینکه تصور کنیم با مذاکره می‌توان به تفاهم و نقاط مشترک رسید، اشتباه است. ایشان تأکید کردند: اصرار من بر لزوم مذاکره نکردن با آمریکا به همین دلیل است و تجربه ثابت کرده که آمریکاییها در مذاکرات به‌جای تفاهم، به دنبال تحمیل خواسته‎های خود هستند که نمونه بارز آن نیز همین قضایای اخیر است.

برکات ارتباط بخش دفاعی با دانشگاه

فرمانده کل قوا در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از وزارت دفاع و محققان و متخصصان سازمانهای مختلف نیروهای مسلح، افزودند: یکی از عوامل برجسته در پیشرفت صنایع دفاعی کشور، ارتباط بخش دفاعی با دانشگاه و شرکتهای دانش‌بنیان است. حضرت آیت‌‎الله خامنه‎ای با اشاره به توصیه مکرر خود به دولت‌‎ها مبنی بر لزوم همکاری صنعت با دانشگاه خاطرنشان کردند: این همکاری برای هر دو طرف مفید خواهد بود و نمونه بارز آن را اکنون در وزارت دفاع مشاهده می‎کنیم. ایشان، این پیشرفت‎ها را نتیجه حرکت عظیم علمی کشور در دوازده سال گذشته دانستند و تأکید کردند: جنبش نرم‌‎افزاری و حرکت علمی که اکنون به‌صورت «گفتمان عمومی» درآمده و دانشمندان جوان ما موفق به شکستن خطوط مرزی علم شده‌‎اند، باید باقدرت ادامه یابد، زیرا پیشرفت در هر عرصه‌‎ای، زمینه‌ساز پیشرفت‎های جدید در بخشهای دیگر خواهد شد. پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ دهقان وزیر دفاع، از اقدامات انجام‌گرفته در صنایع دفاعی، ایجاد شبکه همکاران وزارت دفاع و ارتباط منسجم صنایع دفاعی با دانشگاهها و شرکتهای دانش‌بنیان، گزارش کوتاهی بیان کرد و گفت: امروز صنایع دفاعی کشور با بهره‌مندی از زیرساختهای صنعتی و دانش‌بنیان، توانایی تأمین نیازهای نیروهای مسلح را دارد.

منبع: حمایت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *